Pogoda ulega dużej zmianie. Wystąpi jednak miejscami przymrozek w Polsce

Pogoda ulega dużym zmianom. Obserwujemy coraz wyraźniejsze ocieplenie, co ma związek z transportem ciepłej, lecz wilgotnej masy ze wschodu, południowego wschodu. Jednak najbliższej nocy zdarzy się słaby przymrozek o mocno ograniczonym zasięgu. Generalnie aura robi się coraz bardziej wiosenna.

Pogoda uległa zmianie. Cyrkulacja wschodnia, południowo wschodnia daje się we znaki

W Wielką Sobotę nasz kraj jest pod wpływem układów wyżowych rozciągających się nad znaczną częścią Starego Kontynentu, ale także ulokowanych w pobliżu naszego kraju płytkich ośrodków niżowych. Pomimo w większości wyżowej aury będzie występować duże i całkowite zachmurzeniem z miejscowymi przejaśnieniami, a także niewielkimi przelotnymi opadami głównie deszczu, ale także deszczu ze śniegiem, a wysoko w górach śniegu. Dociera do nas przetransformowane powietrze polarnomorskie ze wschodu, południowego wschodu. Wszędzie poza górami była dodatnia temperatura. Jednak utrzymywał się nietypowy podział na cieplejszy północny wschód i chłodniejsze południe.

W nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę aura w Polsce ma być kształtowana przez silny i stabilny klin wysokiego ciśnienia znad północnych obszarów Skandynawii, ale także ośrodek górnego niżu z centrum w głębi środkowej części Starego Kontynentu, który sprowadzać wilgotniejsze i umiarkowanie ciepłe powietrze polarno-morskie ze wschodu, południowego wschodu przynoszące umiarkowane oraz duże zachmurzenie z opadami deszczu oraz lokalne burze w pierwszy i drugi dzień świąt.

Duży kontrast termiczny nad Polską

Sobota przyniosła przeważnie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i gdzieniegdzie rozpogodzeniami. Zdarzyły się lokalnie słabe opady deszczu, natomiast rejonach podgórskich również mieszane i śniegu. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zmierzono od 8°C do 14°C, natomiast w rejonach podgórskich od 3°C do 6°C oraz nad morzem od 6°C do 9°C. Nietypowo, bo najcieplej było na północnym wschodzie do około 16°C. Wiatr okazał się słaby, miejscami na wybrzeżu umiarkowany, przeważnie z kierunków wschodnich.

Temperatura maksymalna, 8 kwietnia 2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce. Dane: CMM IMGW-PIB

Duża różnica temperatury nad Polską
Pogoda. Duży kontrast termiczny nad Polską. Najchłodniej na południu, najcieplej na północnym wschodzie

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie wystąpią słabe opady deszczu, natomiast w górach również deszczu ze śniegiem lub śniegu. Lokalnie mgła ograniczająca widzialność do około 200 m. W najchłodniejszej części nocy od 0°C do 6°C. Chłodniej w rejonach podgórskich od -4°C do 0°C, najcieplej centrum do około 6°C. Wiatr okaże się słaby, zmienny, z przewagą kierunków północnych.

Zobacz też: Eksplozja ciepła zmierza do Polski. Przekroczenie 20°C widać w prognozach. Wystąpią burze i dynamiczna pogoda

Pogoda. Temperatura prognozowana na 9 kwietnia 2023, 03 UTC według modelu europejskiego ECMWF dla Polski

pogoda. mróz w Polsce
Pogoda. Cieplej w kraju, przymrozki mocno ograniczone obszarowo

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl