Pogoda zaskoczyła. Potężne ciepło w Polsce. Ponad 21°C. Burze już blisko

Pogoda zaskoczyła mieszkańców wielu regionów w sobotę. Potężne ciepło w kraju objęło wiele regionów. Najchłodniej było na północy, gdzie zaznaczyła się bryza morska.

Wysoka temperatura w kraju. Zalegało przetransformowane powietrze polarno kontynentalne nad Polską

W sobotę aura w kraju kształtowana była przez układ wyżowy z centrum nad Polską. Jednak najbliższej nocy, na zachodzie naszego kraju zaznaczy się wpływ zatoki niżowej. Przeważający obszar RP znalazł się dziś w przetransformowanej masie polarno kontynentalnej o stabilnej stratyfikacji, w której nie było warunków do tworzenia się silniej wypiętrzonych chmur kłębiastych z opadami i burzami. Sytuacja zmieni się jutro. Wtedy to wkroczy do nas strefa chłodnego frontu atmosferycznego, który zacznie ulegać okluzji i frontolizie, podążając w głąb naszego kraju. Kolejny front wkroczy do nas od zachodu w poniedziałek i zmierzać ma analogiczną trasą.

Sytuacja baryczna na 22 kwietnia 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

pogoda. masa polarnokontynentalna w Polsce
Pogoda zaczęła się zmieniać. Ciśnienie atmosferyczne spadało. Przetransformowana masa PPk nad Polską

Niedziela ostatnim tak ciepłym dniem na obszarze Polski w kwietniu 2023 r.

W niedzielę sytuacja baryczna ulegnie zmianie. Aurę w Polsce kształtować mają cyklony ulokowane nad zachodnią i północną częścią Starego Kontynentu. Z niżami będzie związana strefa frontu atmosferycznego przynosząca na zachodzie, częściowo południu i północy Polski wzrost zachmurzenia oraz opady deszczu i słabe burze. Najlepsze warunki pogodowe panować mają we wschodniej połowie kraju, gdzie będzie pogoda będzie wiosenna. Od zachodu postępować ma pogorszenie pogody z możliwością wystąpienia burz i opadów. Dlatego też zachęcamy do wykorzystania warunków pogodowych w niedzielę przed sporym kilkudniowym ochłodzeniem.

Zobacz też: Załamanie pogody już mknie do Polski. Będą burze i opady, potem przymrozki w wielu regionach. Temperatury runą w dół

Duży kontrast termiczny nad Polską. Pogodę na północy kształtowała bryza morska

Sobota przyniosła na wschodzie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Na ogół konwekcja była zbyt płytka, aby wystąpiły słabe opady deszczu. Ponadto na pozostałym obszarze zachmurzenie małe, miejscami umiarkowane, ale w wielu regionach było przeważnie pogodnie. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było od około 11°C lokalnie nad morzem, gdzie zaznaczała się bryza morska. Na pozostałym obszarze termometry wskazały przeważnie od 18°C/20°C. Najcieplej było na zachodzie do 21°C. Z uwagi na niewielką różnice ciśnienia wiatr okazał się słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. Natomiast nad morzem z kierunków północnych, przenosząc chłodniejsze powietrze znad tego akwenu na ląd i powodując występowanie niższej temperatury powietrza. Dlatego bryza morska od kilku dni ma duży wpływ na przebieg temperatury w pobliżu Morza Bałtyckiego.

Temperatura maksymalna, 22.04.2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach PSHM

pogoda. wysoka temperatura
Pogoda. Wysoka temperatura w Polsce. Najcieplej było dziś na stacji klimatologicznej w Słubicach

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak na zachodzie wzrastające do dużego aż do wystąpienia tam nad ranem miejscami słabych opadów deszczu. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od 0°C, 3°C w rejonach podgórskich oraz miejscami na południowym wschodzie, około 7°C w centrum, do 10°C na zachodzie. Znacznie chłodniej w kotlinach karpackich lokalnie -2°C. Wiatr będzie słaby, na wybrzeżu miejscami umiarkowany, południowo-wschodni i południowy. W Sudetach porywy do około 60 km/h.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl