Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Załamanie pogody już mknie do Polski. Będą burze i opady, potem przymrozki w wielu regionach. Temperatury runą w dół

Załamanie pogody pojawi się w Polsce na początku przyszłego tygodnia. Spodziewane są burze, a w wielu regionach popada deszcz. Natomiast w górach spodziewamy się ataku zimy i przyrostu pokrywy śnieżnej o 15-20 cm i mrozu całodobowego.

Załamanie pogody coraz bliżej naszego kraju. Dni z najwyższymi temperaturami w mijającym miesiącu są już policzone

Wygląda na to, że dni z wysokimi temperaturami są już policzone i wraz z początkiem przyszłego tygodnia zacznie postępować wyraźne ochłodzenie. Kulminacyjna faza ochłodzenia przypadnie na okres od 25.04.2023 r. do 28.04.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski. Wtedy to temperatura okaże się niższa o nawet 4-8 stopni od normy wieloletniej.

Prognozowana anomalia dobowa na okres od 22.04.2023 r. do 28.04.2023, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020 r. dla Polski

silne ochłodzenie przed nami
Ujemna anomalia da się we znaki. Silne kilkudniowe ochłodzenie przed nami

Chłodny front atmosferyczny nad Polską już jutro

Do naszych zachodnich granic zbliża się już strefa chłodnego frontu atmosferycznego związany z cyklonem o imieniu Tarek ulokowanym w pobliżu Morza Północnego, jaki przyniesie załamanie pogody w najbliższych dniach. Zacznie on zaznaczać się już jutro w zachodniej części Polski. Następnie w ciągu kolejnych 24 godzin przemieści się w kierunku wschodniej połowy naszego kraju.

Z frontem związane będą opady, silniejszy wiatr, ale także i burze. Rozwój burz prognozowany jest zarówno na przedpolu chłodnego frontu atmosferycznego, jak i też w strefie frontowej. Tuż za frontem nastąpi adwekcja chłodniejszej masy powietrza i końcówka tygodnia zapowiada się z temperaturą poniżej normy przez kilka dni z rzędu.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 23 kwietnia 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

pogorszenie pogody
Zmiana pogody w kraju

Piątek i sobota oraz niedziela. Koniec tygodnia z wysokimi temperaturami w Polsce

Przedostatni weekend kwietnia jest najcieplejszym w mijającym miesiącu. Ubiegłej doby najwyższą temperaturę powietrza zmierzono na stacji w Szczecinie, gdzie odnotowano 20.3°C i 20°C w Słubicach. Najchłodniej było wzdłuż gmin nadmorskich, gdzie zaznaczała się bryza morska, dlatego tam wartości były niskie.

Temperatura maksymalna na 2 m, zmierzona w klatkach meteorologicznych na stacjach PSHM, 21.04.2023 r. (08:00-20:00) czasu urzędowego w Polsce

wysoka temperatura w kraju
Najcieplej było wczoraj na stacji pierwszego rzędu w Szczecinie

Załamanie pogody w niedzielę na obszarze Polski

Wyż baryczny słabnie i dziś jego centrum znajduje się nad Polską. Spadające ciśnienie oznacza postępujące zmiany w pogodzie. Sobota jest kolejnym dniem bez opadów w czasie panowania antycyklonu. W wielu regionach pogoda dziś zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu i wiosennych porządków. Zdjęcia satelitarne wskazują, że w wielu regionach jest bezchmurnie. Więcej podinwersyjnych chmur cumulus występuje na wschodzie Polski, które ograniczają nagrzewania ciepła. Zachmurzenie jest przeważnie umiarkowane, okresowo i miejscami również duże, lecz nie ma warunków do występowania opadów atmosferycznych. Sytuacja zmieni się już jutro, kiedy to na zachodzie naszego kraju zaznaczy się wpływ chłodnego frontu atmosferycznego.

Zobacz też: Atak zimy na koniec kwietnia. Mróz do -10 i opady śniegu. Jęzor chłodu i gwałtowna zmiana pogody w Polsce i regionie

Zgodnie z prognozami końcówka mijającego tygodnia przynosi przekroczenie 20°C w wielu regionach. Ubiegłej doby najcieplejszą stacją synoptyczną okazał się Szczecin, gdzie na 2 metrach w klatce meteorologicznej termometr oporowy zmierzył 20.3°C. Co ciekawe najchłodniej było w Kołobrzegu, gdzie zaznaczyła się bryza morska i odnotowano 9.3°C.

Najwyższe temperatury dziś na zachodzie, natomiast najniższe nad morzem i w górach

Dziś najcieplejszym województwem jest Ziemia Lubuska. Na stacji w Słubicach temperatura przekroczyła 21°C w klatce meteorologicznej. W sobotę po godzinie 20:00 poznamy oficjalne odczyty ze stacji synoptycznych, dlatego wartości maksymalne podawane przez termometry maksymalne ulokowane w klatkach meteorologicznych mogą być wyższe, niż ze wskazań przyrządów MAWS, z których dane są wysyłane do wymiany międzynarodowej co godzinę, natomiast do zbiornicy danych IMGW w Warszawie co 10 minut. Przekroczenie 20°C miało również miejsce m.in w Ostrołęce oraz Gorzowie Wlkp, jak i też Szczecinie.

Załamanie pogody w Polsce

Ostatnim tak ciepłym dniem w mijającym dniem będzie niedziela, tj. 23 kwietnia 2023 r., gdy to zaznaczy się strumień bardzo ciepłej masy polarnej przed strefą chłodnego frontu atmosferycznego. Jeśli prognozy się sprawdzą, to jutro na przeważającym obszarze Polski zobaczymy od 16°C do 23°C. Niższe wartości w tym czasie mogą być w rejonach górskich oraz nad morzem, gdzie zaznaczy się ponownie wpływ bryzy morskiej.

Prognozowana temperatura na 2 metrach, 23 kwietnia 2023, 12 UTC według modelu GEM dla Polski

pogoda zmieni się w kraju
Niedziela najcieplejszym dniem przed czołem chłodnego frontu

Sytuacja baryczna na 23.04.2023 r., 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

pogorszenie pogody w Polsce
Strefa chłodnego frontu nad Polską

W ostatni dzień mijającego weekendu pogorszenie pogody zaznaczy się w drugiej części dnia na zachodzie i częściowo północy Polski. Słabe i umiarkowane opady pojawią się w pasie od woj. dolnośląskiego, woj. lubuskiego, ale także w Wielkopolsce oraz na Pomorzu Zachodnim i w woj. pomorskim, Kujawach. Niewykluczone są także burze. We wschodniej połowie Polski warunki pogodowe okażą się stabilne do końca dnia.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opadów na 23 kwietnia 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

pogoda zmieni się w Polsce
Front chłodny ze zmianą pogody już jutro na zachodzie

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 23 kwietnia 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

zmiana aury w Polsce
Zmiana pogody w Polsce

Załamanie pogody postępujący w niedzielę od zachodu. Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 23 kwietnia 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

pogoda ulegnie zmianie w Polsce
Pogoda ulegać ma pogorszeniu już jutro od zachodu na chłodnym froncie

Poniedziałek z dużym kontrastem termicznym nad Polską i licznymi burzami

Pogorszenie pogody w perspektywie kolejnych 24-48 godzin postępować ma na wschód, zaznaczając się początkowo na zachodzie naszego kraju. Ostatnim tak ciepłym dniem w mijającym miesiącu, kiedy to temperatura będzie przekraczać 20°C okaże się poniedziałek i to tylko we wschodniej połowie kraju. Duży spadek temperatury wystąpi w całej Polsce począwszy od wtorku. Nocne i poranne przymrozki staną się częstsze, dodatkowo za dnia panować będą dość niskie temperatury. Ochłodzenie najprawdopodobniej okaże się przejściowe i w ostatnich dniach kwietnia pogodę kształtować ma głównie cyrkulacja strefowa o różnych składowych, przynosząc zmienne warunki pogodowe. Na krótki okres czasu warunki pogodowe ustabilizują wędrowne wyże i przejściowe kliny wysokiego ciśnienia.

Załamanie pogody w poniedziałek postępujące na wschód. Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opadów na 24 kwietnia 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

pogorszenie pogody w Polsce
Załamanie pogody w wielu regionach

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 24 kwietnia 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

załamanie pogody w kraju
Załamanie pogody na obszarze Polski w poniedziałek

Szczególnie interesujące są prognozy numeryczne na poniedziałek, kiedy to pojawić mogą się w wielu regionach burze z gradem. Obejmą one wiele województw, rozwijać mają się zarówno na chłodnym froncie atmosferycznym, jak i też na jego przedpolu oraz wewnątrzmasy we wschodniej połowie kraju, przynosząc liczne wyładowania atmosferyczne i większe opady burzowe. W kolejnych dniach na bieżąco będziemy informować o intensywności zjawisk burzowych oraz długości nadchodzącego ochłodzenia do Polski.

Śledźcie najnowsze prognozy pogody dla Polski na łamach naszego portalu, gdyż pod koniec miesiąca czeka nas duża zmienność aury.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz