Załamanie pogody pojawi się w Polsce na początku przyszłego tygodnia. Spodziewane są burze, a w wielu regionach popada deszcz. Natomiast w górach spodziewamy się ataku zimy i przyrostu pokrywy śnieżnej o 15-20 cm i mrozu całodobowego.
Załamanie pogody coraz bliżej naszego kraju. Dni z najwyższymi temperaturami w mijającym miesiącu są już policzone
Wygląda na to, że dni z wysokimi temperaturami są już policzone i wraz z początkiem przyszłego tygodnia zacznie postępować wyraźne ochłodzenie. Kulminacyjna faza ochłodzenia przypadnie na okres od 25.04.2023 r. do 28.04.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski. Wtedy to temperatura okaże się niższa o nawet 4-8 stopni od normy wieloletniej.
Prognozowana anomalia dobowa na okres od 22.04.2023 r. do 28.04.2023, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020 r. dla Polski
Chłodny front atmosferyczny nad Polską już jutro
Do naszych zachodnich granic zbliża się już strefa chłodnego frontu atmosferycznego związany z cyklonem o imieniu Tarek ulokowanym w pobliżu Morza Północnego, jaki przyniesie załamanie pogody w najbliższych dniach. Zacznie on zaznaczać się już jutro w zachodniej części Polski. Następnie w ciągu kolejnych 24 godzin przemieści się w kierunku wschodniej połowy naszego kraju.
Z frontem związane będą opady, silniejszy wiatr, ale także i burze. Rozwój burz prognozowany jest zarówno na przedpolu chłodnego frontu atmosferycznego, jak i też w strefie frontowej. Tuż za frontem nastąpi adwekcja chłodniejszej masy powietrza i końcówka tygodnia zapowiada się z temperaturą poniżej normy przez kilka dni z rzędu.
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 23 kwietnia 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Piątek i sobota oraz niedziela. Koniec tygodnia z wysokimi temperaturami w Polsce
Przedostatni weekend kwietnia jest najcieplejszym w mijającym miesiącu. Ubiegłej doby najwyższą temperaturę powietrza zmierzono na stacji w Szczecinie, gdzie odnotowano 20.3°C i 20°C w Słubicach. Najchłodniej było wzdłuż gmin nadmorskich, gdzie zaznaczała się bryza morska, dlatego tam wartości były niskie.
Temperatura maksymalna na 2 m, zmierzona w klatkach meteorologicznych na stacjach PSHM, 21.04.2023 r. (08:00-20:00) czasu urzędowego w Polsce
Załamanie pogody w niedzielę na obszarze Polski
Wyż baryczny słabnie i dziś jego centrum znajduje się nad Polską. Spadające ciśnienie oznacza postępujące zmiany w pogodzie. Sobota jest kolejnym dniem bez opadów w czasie panowania antycyklonu. W wielu regionach pogoda dziś zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu i wiosennych porządków. Zdjęcia satelitarne wskazują, że w wielu regionach jest bezchmurnie. Więcej podinwersyjnych chmur cumulus występuje na wschodzie Polski, które ograniczają nagrzewania ciepła. Zachmurzenie jest przeważnie umiarkowane, okresowo i miejscami również duże, lecz nie ma warunków do występowania opadów atmosferycznych. Sytuacja zmieni się już jutro, kiedy to na zachodzie naszego kraju zaznaczy się wpływ chłodnego frontu atmosferycznego.
Zgodnie z prognozami końcówka mijającego tygodnia przynosi przekroczenie 20°C w wielu regionach. Ubiegłej doby najcieplejszą stacją synoptyczną okazał się Szczecin, gdzie na 2 metrach w klatce meteorologicznej termometr oporowy zmierzył 20.3°C. Co ciekawe najchłodniej było w Kołobrzegu, gdzie zaznaczyła się bryza morska i odnotowano 9.3°C.
Najwyższe temperatury dziś na zachodzie, natomiast najniższe nad morzem i w górach
Dziś najcieplejszym województwem jest Ziemia Lubuska. Na stacji w Słubicach temperatura przekroczyła 21°C w klatce meteorologicznej. W sobotę po godzinie 20:00 poznamy oficjalne odczyty ze stacji synoptycznych, dlatego wartości maksymalne podawane przez termometry maksymalne ulokowane w klatkach meteorologicznych mogą być wyższe, niż ze wskazań przyrządów MAWS, z których dane są wysyłane do wymiany międzynarodowej co godzinę, natomiast do zbiornicy danych IMGW w Warszawie co 10 minut. Przekroczenie 20°C miało również miejsce m.in w Ostrołęce oraz Gorzowie Wlkp, jak i też Szczecinie.
Ostatnim tak ciepłym dniem w mijającym dniem będzie niedziela, tj. 23 kwietnia 2023 r., gdy to zaznaczy się strumień bardzo ciepłej masy polarnej przed strefą chłodnego frontu atmosferycznego. Jeśli prognozy się sprawdzą, to jutro na przeważającym obszarze Polski zobaczymy od 16°C do 23°C. Niższe wartości w tym czasie mogą być w rejonach górskich oraz nad morzem, gdzie zaznaczy się ponownie wpływ bryzy morskiej.
Prognozowana temperatura na 2 metrach, 23 kwietnia 2023, 12 UTC według modelu GEM dla Polski
Sytuacja baryczna na 23.04.2023 r., 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
W ostatni dzień mijającego weekendu pogorszenie pogody zaznaczy się w drugiej części dnia na zachodzie i częściowo północy Polski. Słabe i umiarkowane opady pojawią się w pasie od woj. dolnośląskiego, woj. lubuskiego, ale także w Wielkopolsce oraz na Pomorzu Zachodnim i w woj. pomorskim, Kujawach. Niewykluczone są także burze. We wschodniej połowie Polski warunki pogodowe okażą się stabilne do końca dnia.
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opadów na 23 kwietnia 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 23 kwietnia 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Załamanie pogody postępujący w niedzielę od zachodu. Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 23 kwietnia 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Poniedziałek z dużym kontrastem termicznym nad Polską i licznymi burzami
Pogorszenie pogody w perspektywie kolejnych 24-48 godzin postępować ma na wschód, zaznaczając się początkowo na zachodzie naszego kraju. Ostatnim tak ciepłym dniem w mijającym miesiącu, kiedy to temperatura będzie przekraczać 20°C okaże się poniedziałek i to tylko we wschodniej połowie kraju. Duży spadek temperatury wystąpi w całej Polsce począwszy od wtorku. Nocne i poranne przymrozki staną się częstsze, dodatkowo za dnia panować będą dość niskie temperatury. Ochłodzenie najprawdopodobniej okaże się przejściowe i w ostatnich dniach kwietnia pogodę kształtować ma głównie cyrkulacja strefowa o różnych składowych, przynosząc zmienne warunki pogodowe. Na krótki okres czasu warunki pogodowe ustabilizują wędrowne wyże i przejściowe kliny wysokiego ciśnienia.
Załamanie pogody w poniedziałek postępujące na wschód. Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opadów na 24 kwietnia 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 24 kwietnia 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Szczególnie interesujące są prognozy numeryczne na poniedziałek, kiedy to pojawić mogą się w wielu regionach burze z gradem. Obejmą one wiele województw, rozwijać mają się zarówno na chłodnym froncie atmosferycznym, jak i też na jego przedpolu oraz wewnątrzmasy we wschodniej połowie kraju, przynosząc liczne wyładowania atmosferyczne i większe opady burzowe. W kolejnych dniach na bieżąco będziemy informować o intensywności zjawisk burzowych oraz długości nadchodzącego ochłodzenia do Polski.
Śledźcie najnowsze prognozy pogody dla Polski na łamach naszego portalu, gdyż pod koniec miesiąca czeka nas duża zmienność aury.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC