Pogoda na noc 16/17 lutego 2021 dla Polski. Odwilż w Polsce, silny mróz na północnym-wschodzie i marznące opady

Odwilż w Polsce. W nocy z wtorku na środę początkowo wschodnia połowa kraju znajdzie się pod wpływem wyżu z centrum nad Mołdawią. Z biegiem czasu na wschód przemieszczać będą się fronty atlantyckich niżów. Ciśnienie atmosferyczne ma spadać w całej Polsce w związku z rozbudową rozległej zatoki niżowej i przemieszczaniu się stref frontowych. Wschodnia połowa kraju będzie jeszcze w masie arktycznej, natomiast zachodnia w cieplejszej polarnej.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 16.02.2021, 18 UTC

Pogoda. Odwilż w Polsce i wędrujące z zachodu na wschód strefy frontowe.

Pogoda. Odwilż w Polsce marznące opady na zachodzie i w centrum

Noc pogodna będzie tylko na północnym-wschodzie naszego kraju. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie przeważnie duże i całkowite. W wielu miejscach prognozowane są opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Miejscami na zachodzie i w centrum opady marznące powodujące gołoledź, dlatego kierowcy powinni zachować ostrożność. Mogą rozwinąć się także mgły adwekcyjne.

Pogoda. Zmiana w pogodzie postępująca od zachodu, południowego-zachodu

Temperatura według modelu ICON wyniesie od -14°C na północnym-wschodzie. W centrum od -7°C do 0°C. We wschodniej części Polski termometry pokażą od -7°C do -2°C. Na Podkarpaciu od -7°C do -1°C. Na Podkarpaciu przeważnie od -7°C do 0°C. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, częściowo Pomorzu Zachodnim i Wielkopolsce, gdzie termometry pokażą od 4°C do 0°C. Wartości mogą być wyższe od prognozowanych przez synoptyków IMGW,

Prognozowana temperatura nad ranem w środę według modelu ICON.

Temperatura w środę na obszarze Polski. Model ICON.

Pogoda. Marznący deszcz miejscami spowoduje gołoledź

Nie ulega wątpliwości, że w nocy na obszarze Polski spadnie marznący deszcz, bądź mżawka. Na ten typ opadów powinni przygotować się m.in mieszkańcy Wielkopolski. Dolnego Śląska oraz Pomorza Zachodniego. W chłodniejszej masie powietrza padać ma śnieg, ale wraz z napływem coraz cieplejszego powietrza do dolnych warstw troposfery wystąpią sprzyjające warunki do wystąpienia opadów marznącego deszczu. Następnie ten groźny typ opadów dotrze nad Ziemię Łódzką. Nad ranem nie można wykluczyć kolejnej porcji marznących opadów w zachodniej części kraju. W związku z tym apelujemy o ostrożność na drogach. We wschodniej połowie Polski padać ma śnieg. Odwilż ma postępować dalej na wschód.

Prognoza zachmurzenia, natężenia i rodzaju opadów na obszarze Polski według modelu SWISS-HD.

Odwilż. Prognoza zachmurzenia, obszaru i natężenia opadów SWISS-HD
Odwilż. Model SWISS-HD prognoza opadow
Odwilż. SWISS-HD prognoza opadów.
Odwilż. Marznące opady według SWISS-HD.

Podsumowując wpis, kilka słów o wietrze nad Polską. Wiatr ma być słaby i umiarkowany. Najsilniejszy w Sudetach i Bieszczadach do 50-70 km/h. Na ogół z kierunków południowych.

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Zmiany w pogodzie można śledzić tutaj