Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc. Niska i umiarkowana temperatura. Zdarzyć mogą się słabe burze na północy Polski

wysokie cisnienie


Pogoda na noc. Czeka nas niska i umiarkowana temperatura. Możliwe są burze na północy kraju.

Pogoda. Nastąpiła wyraźna zmiana warunków pogodowych

Wczoraj Polska znalazła się w zasięgu zatoki niżu znad Skandynawii. Z zachodu na wschód przemieszczał się front chłodny poprzedzony linią zbieżności wiatru. Na przedpolu frontu oraz w strefie frontowej masa charakteryzowała się pewną niestabilnością co doprowadziło do rozwoju burz. Najsilniejsze burze wystąpiły we wschodniej połowie kraju. Strefa burz przesuwała się z zachodu, południowego-zachodu na wschód, północny-wschód woj. Po przejściu frontu temperatura spadła i napłynęła chłodniejsze powietrze za frontem chłodnym o cechach polarno morskich. Dodatkowo w drugiej części dnia wkroczył wtórny front chłodny, który ulegał stopniowej frontolizie.

Płynie do nas chłodniejsza masa z północnego-zachodu

Nad przeważającym obszarze Polski zaznacza się masa spływająca znad Morza Północnego, Danii, Meklemburgii i zachodniego Bałtyku. To chłodniejsze powietrze napływające nad obszar urozmaiconego Pomorza dawało też ułożone w linię czy równoległe pasma chmur Cumulus Congestus. Aczkolwiek już bez burz, lecz z krótkotrwałymi opadami przelotnymi. W wielu miejscach temperatura przed frontem wczoraj sięgała i przekraczała 30°C, po przejściu frontu ochłodziło się nawet 12-15°C. Dzisiaj znaleźliśmy się w chłodniejszej masie z północnego-zachodu i nigdzie nie panował już upał w kraju.

Pogoda. Trajektoria wsteczna mas powietrza na 27.07.2022, 12 UTC ukazuje jaka drogę pokonało powietrze w ciągu 7 dni zanim dotarło do Polski. Dotyczy wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

Pogoda na noc. Niska i umiarkowana temperatura. Zdarzyć mogą się burze na północy Polski
Trajektoria wsteczna mas powietrza na 27 lipca 2022 dla Warszawy

Prognozy wskazują, że w kolejnych dniach na przebiegającym nad Europą froncie dojdzie do zafalowania. Skieruje się w stronę Polski niż śródziemnomorski, przynosząc obfite opady deszczu, które mogą spowodować podtopienia. Wysokość opadów sięgnąć może 30-130 mm. Będą one zarówno o charakterze konwekcyjnym, jak i też wielkoskalowym. Szerzej o spodziewanym załamani pogody pisaliśmy w porannym wpisie. Jednak już wkrótce podamy więcej informacji na łamach naszego portalu.

Pogoda. Prognoza pola ciśnienia na 28.07.2022, 00Z według GFS

pole wyżowe
Prognozowana anomalia w polu ciśnienia na 28.07.2022, 00Z według modelu GFS

Noc ze środy na czwartek pogodna. Tylko na krańcach północnych oraz na południu zachmurzenie okresami duże i tam miejscami przelotne opady deszczu, lokalnie burze, lecz ryzyko nie jest duże. Temperatura minimalna od 9°C na północnym wschodzie, około 11°C w centrum, do 15°C na południowym wschodzie; w obszarach podgórskich od 7°C do 11°C. Wiatr słaby, zmienny, jedynie nad morzem umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

Pogoda. Wyliczana temperatura na 28.07.2022, 02Z według modelu ICON

Prognoza minimalnej temperatury na wczesne godziny poranne według niemieckiego modelu numerycznego, kiedy to powinny zostać odnotowane najniższe wartości w Polsce

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz