Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Największe ulewy od 100 lat. Całkowity paraliż w regionie. Są ofiary powodzi. Mocno popada w Polsce

Ulewy przyniosły powódź w USA

Ulewy przeszły przez stan Missouri w centrum USA. Tak silnych opadów deszczu nie notowano tam o 100 lat. Władze wprowadziły w regionie stan wyjątkowy. Burmistrz St. Louis apeluje do mieszkańców o rozsądek i wykonywanie poleceń koordynatorów.

Niespotykane ulewy w USA

We wtorek władze stanu Missouri wydały ostrzeżenia przed powodziami błyskawicznymi, które nastąpić miały w wyniku potężnych opadów deszczu i burz, które przetaczają się przez stan. Ulewy osiągnęły niespotykaną od ponad 100 lat skalę. Lokalnie na metr kwadratowy spadło ponad 200 litrów wody na metr kwadratowy. Poniżej dane z Ogimet pokazujące jak dużo wody spadło na miasto St. Louis.

Potężny ulewy w St. Louis. Spadło ponad 200 mm wody na metr
Niespotykane ulewy w USA

Poprzedni rekord opadów w regionie wynosił 175 litrów i uwaga, został ustanowiony w 1915 roku. Widać więc, że obecne ulewy w tym regionie USA są najsilniejsze od ponad 100 lat. W przeciągu zaledwie kilkunastu godzin na stan spadło 25% rocznych opadów deszczu. To musiało skończyć się powodzią. Wszystko przez bardzo wydajny opadowo niż, który przyniósł w regionie wielogodzinne, nawalne wręcz ulewy. Warto dodać, że w centralnych stanach USA nadal przechodzą silne burze niosąc ze sobą silne opady deszczu, co pogorszać będzie sytuację hydrologiczną w regionie. Więcej faktów pogodowy na portalu FaniPogody.

Silne ulewy i burze w centralnych regionach USA
Burze i ulewy nadal występują w Stanach

Powódź przynosi olbrzymie straty. Jest ofiara śmiertelna

Silne ulewy dość szybko doprowadziły do powodzi w mieście St. Louis. Władze wprowadziły stan wyjątkowy w regionie, ponieważ tylko wtedy mogą zwracać się o fundusze z środków federalnych USA. To konieczne, ponieważ sytuacja w regionie jest dramatyczna. Ulewy przyniosły takie ilości wody, że ta zalała całe ulice, wdarła się do metra zalewając całkowicie tunele pod miastem.

Ulewy przyniosły powódź w stanie Missouri

Podczas gdy woda zalewała ulice na głębokość kilkudziesięciu centymetrów tysiące kierowców ugrzęzło w swoich autach. Na nic nie zdały się komunikaty radiowe władz by zachować rozsądek i nie podejmować prób przedzierania się przez zalane ulice samochodami. Mieszkańcy boją się o swój dobytek, dlatego wielu z nich zapakowało samochody i podjęło próbę wydostania się z miasta. W związku z tym tysiące rodzin ugrzęzło w środku wielki rozlewisk, często z rwącą, powodziową wodą. Sytuacja była na tyle dramatyczna, że interweniować musiało wojsko. Niestety ulewy i powódź przyniosły jedną ofiarę śmiertelną. Gdy woda zaczęła opadać w jednym z samochodów znaleziono zwłoki. Do tej pory nie udało się ustalić tożsamości ofiary.

Silne ulewy nadciągają również do Polski

W porannym wpisie Arek informował Was o tym, że mocno popada również w Polsce w najbliższym czasie. W okolicach weekendu do kraju dotrze wydajny opadowo niż, który przyniesie ulewy i burze w wielu regionach kraju. To bardzo dobre wiadomości ze względu na coraz realniejsze zagrożenie suszą w regionie.

Ulewy pojawią się nad Polską

Powyżej mapa z sumami opadowymi dla Polski na poniedziałek 1 sierpnia. Widać, że lokalnie w weekend spaść moze nawet 90 mm deszczu na metr kwadratowy. Powódź jak w St. Louis oczywiście nam nie grozi, jednak przy takiej ilości deszczu podtopienia są w weekend jak najbardziej realne.

Zobacz również:

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk