Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze będą pojawiać się nad Polską. Do naszej części Europy dojdzie wydajny opadowo niż z południa

osrodek nizowy

Burze pojawią się w najbliższych dniach na obszarze Polski. Dodatkowo w okolicach weekendu pojawi się wydajny opadowo niż z południa.

Burze pojawiać będą się lokalnie w kolejnych dniach

Znajdujemy się dziś w słabogradientowym polu podwyższonego ciśnienia. Pomiędzy wyżem znad Europy Zachodniej a niżem znad północnej Skandynawii. Płynie nad przeważający obszar kraju chłodniejsza i wilgotniejsza masa polarno morska. W środę jedynie obszar południowej Polski będzie pod wpływem górnej zatoki niżowej. Zaznaczy się na tym obszarze napływ cieplejszej i wilgotniejszej masy powietrza pochodzenia polarno morskiego. Burze rozwinąć mogą się wewnątrzmasy szczególnie na obszarach podgórskich i górskich, gdzie ważną rolę odegra orografia terenu. Energia dostępna drogą konwekcyjną przyjmie dziś niskie wartości. Pojawią się jednak podwyższone pionowe uskoki wiatru, pionowy gradient temperatury sięgnie 7,5°C/8°C/km.

Sytuacja synoptyczna na 27.07.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Burze będą pojawiać się nad Polską. Do naszej części Europy dojdzie wydajny opadowo niż z południa

Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym burzom będą opady ulewnego deszczu. Zdarzyć może się akumulacja opadów burzowych do 10-20 mm. W czasie przechodzenia komórek konwekcyjnych wzrosnąć może prędkość wiatru do 50-60 km/h. Pierwsze burze możliwe są około 13-14, ale to właśnie na godziny po południowe przypadnie szczyt aktywności konwekcyjnej. Stopniowo atmosfera zacznie stabilizować się wieczorem, chociaż zanik burz prognozowany jest na pierwszą część nocy. Niskie ryzyko burz ma być w nocy na Pomorzu.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)

burze w kraju

W czwartek zjawiska konwekcyjne lokalnie na północy Polski

W czwartek słabe, lokalne burze możliwe będą na północy kraju. Modele pogodowe prognozują, że nad obszarem przemieszczać się będzie w ciągu dnia płytka zatoka niżowa z lekko niestabilną masą powietrza. Konwekcja będzie wyrażać ma się głównie w postaci przelotnego deszczu. Aczkolwiek miejscami może dochodzić do rozwoju głębszej konwekcji i krótkotrwałych burz. Burze jednak nie będą gwałtowne, opady deszczu nie powinny przekraczać 10-15 mm, a porywy 60 km/h.

Prognoza burzowa na czwartek (IMGW-PIB)

Silniejsze burze mają szanse pojawić się w piątek ona obszarze Polski. Zjawiska burzowe mogą wystąpić w południowej i wschodniej części kraju również w nocy z piątku na sobotę.

Prognoza burzowa na piątek (IMGW-PIB)

większa aktywność burzowa

Burze i intensywne opady pod koniec lipca na obszarze Polski

Zdecydowanie groźniej wyglądają prognozy na weekend, kiedy to od południa dostaniemy się w zasięgu płytkiego niżu z układem frontów atmosferycznych. Pojawią się opady atmosferyczne, możliwe są burze, a w sprzyjających warunkach bliskość niżu może zapewnić dogodne warunki do rozwoju lokalnych trąb powietrznych. Temperatura będzie niska jak na koniec lipca, bo w wielu regionach poniżej 20 stopni.

Prognozowana wstępnie wysokość i zasięg opadów według ICON do 1.08.2022, 00 UTC

intensywne opady

Wyliczana wysokość opadów orientacyjnie przez model ECMWF na okres od 27.07.2022, 00Z do 1.08.2022, 00 UTC

obfite opady w kraju

Orientacyjna prognoza GFS na okres od 27.07.2022, 00Z do 1.08.2022, 00 UTC

ulewy silne w polsce

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz