Pogoda na noc 14/15 listopada. Zgniły wyż. Miejscami przymrozki i gęste mgły, mżawka oraz Stratus w Polsce

Pogoda na noc z niedzieli na poniedziałek. Zgniły antycyklon kształtuje warunki pogodowe w Polsce. Wystąpić mogą jednak w obszarach rozpogodzeń przymrozki i gęste mgły w kraju.

Pogoda na noc. Zgniły wyż będzie w dalszym ciągu kształtował aurę

W sobotę w naszej części Europy powoli przesuwał się stary front atmosferyczny o charakterze ciepłym. Aktywność frontowa była niska. Był on związany z wypełniającym się wirem niżowym, który lokował się w rejonie Morza Północnego. Szczególnie za strefą frontu ciepłego wystąpiły rozpogodzenia. Głównie w dzielnicach południowo wschodnich, a w porze nocnej także nad Mazowszem i we wschodniej części kraju. Ubiegłej nocy od naszych zachodnich sąsiadów wkraczało zachmurzenie mało aktywnego frontu chłodnego ze słabymi opadami deszczu, związane ze wspomnianym niżem.

Pod inwersją osiadani utrzymuje się nieprzyjemne zachmurzenie chmurami niskimi

Antycyklon wpływający na pogodę w Polsce jest tylko częścią rozległego wału wyżowego rozciągającego się od Europy Wschodniej po Skandynawię. Dalej nad Morze Grenlandzkie, Grenlandię oraz nad wyspiarską, północno zachodnią Kanadę. Stopniowo migruje on jednak na południowy wschód, ale tylko te ośrodki wyżowe znad kontynentu oraz północnych akwenów Atlantyku. Układ wyżowy znad Morza Grenlandzkiego, po przemieszczeniu przez Morze Norweskie wchodzi nad Skandynawię z tendencją do rozbudowywania się. Podczas przemieszczania się przez Bałtyk, kraje bałtyckie na pogranicze rosyjsko-ukraińskie, co widoczne jest na mapach ciśnienia różnych ośrodków meteorologicznych.

Na skutek zmian postępujących w polu ciśnienia nad północną i środkową częścią kontynentu. Obserwujemy rozpraszanie się zachmurzenia piętra średniego na skutek osiadania powietrza w środkowej troposferze i utrwalania się inwersji osiadania. Ubiegłej nocy np. w Łebie z nocnego sondowania wykonanego przez balon meteorologicznych wynikało, że inwersja osiadania znajdowała się na wysokości około 800 metrów. Aczkolwiek w niedzielę stopniowo chmury piętra niskiego Stratus i Stratocumulus były spychane na południowy zachód. Do końca weekendu przykryty był szczelnie nieboskłon nad całym krajem.

Anomalia pola ciśnienia do 15.11.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda na noc 14/15 listopada. Zgniły wyż. Miejscami przymrozki i gęste mgły, mżawka oraz Stratus w Polsce

Ponura niedziela w Polsce

Natomiast przed nim głównie w Wielkopolsce i na Ziemi Łódzkiej. Obserwowano miejscowe mgły radiacyjne, a gdzieniegdzie w wielu regionach słabe opady mżawki z podinwersyjnych chmur. Z uwagi na zaleganie niskiego zachmurzenia podinwersyjnego temperatura była na ogół jednocyfrowa w przedziale od 3°C do 6°C na przeważającym obszarze Polski. Cieplej, bo miejscami w obszarach rozpogodzeń do 10°C na południu. Najwięcej rozpogodzeń obserwowano na obszarach podgórskich i górskich Polski południowej, gdzie w szczytowych partiach gór można było obserwować bajeczne morza mgieł utrzymujące się pod inwersją osiadania.

W wielu regionach pogoda na obszarze Polski jest typowa dla listopada z zachmurzeniem dużym i całkowitym, mgłami i opadami mżawki, gdzieniegdzie słabego deszczu. Podczas nadchodzącej nocy i w poniedziałek lokalne opady mżawki lub słabego deszczu, występować będą na skutek wychładzania się górnej warstwy chmur niskich. 

Pogoda na noc. Niedziela była pochmurna i miejscami mglista z opadami mżawki w wielu regionach. Nocą możliwy miejscami przymrozek w obszarach rozpogodzeń

Dziś na przeważającym obszarze Polski panowało zachmurzenie duże i całkowite, sporadycznie występowały większe przejaśnienia. Lokalnie obserwowano słabe opady deszczu lub mżawki. W godzinach wieczornych ponownie w wielu miejscach utworzy się mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia będzie od 4°C do 8°C. Jedynie lokalnie na południowym wschodzie i południu było od 9°C do 11°C. Zwłaszcza w obszarach pogodnego nieba. Ze względu na niewielką różnice ciśnienia. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie północno-wschodni.

W nocy z niedzieli na poniedziałek zachmurzenie całkowite i duże, gdzieniegdzie na południu kraju większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Lokalnie słabe opady deszczu lub mżawki. Gdzieniegdzie mgła ograniczająca widzialność do 100 metrów. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy od -1°C do 3°C. Głównie na Wybrzeżu od 4°C do 6°C; w rejonach podgórskich i w obszarze rozpogodzeń spadek temperatury do -2°C. Gradient ciśnienia ma być w dalszym ciągu mały. Zatem wiar będzie słaby,  przeważnie z kierunków wschodnich.

Prognozowana minimalna temperatura nad ranem, 15 listopada 2021 dla Polski według ICON

niska temperatura w Polsce