Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 17/18 sierpnia 2022. Brak warunków do rozwoju burz. Lokalnie tropikalna w Polsce

wysoka temperatura

Pogoda na noc ze środy na czwartek. Nie będzie warunków do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcja. Spodziewana jest miejscami tropikalna noc w naszej części Europy

Pogoda na noc. Duży deficyt wilgotności w środkowej i górnej troposferze, brak warunków do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji

Powoli wychodzimy spod oddziaływania cyrkulacji południowo wschodniej i adwekcji ciepłych i wilgotnych mas powietrza z rejonu Morza Czarnego, Rumunii, Mołdawii i południa Ukrainy. Zasadniczo zalega w naszej części przetransformowane i wygrzane nad lądem powietrze polarnomorskie stare. Przez niektórych nazywane czarnomorskim. Szczególnie w półroczu ciepłym tworzą się w nim burze i opady przelotne. Natomiast w chłodnej porze roku obserwujemy dokuczliwe niskie chmury, deszcz i słabą widzialność. Burze w środę były zdecydowanie mniej aktywne, niż w poniedziałek i wtorek w naszej części Europy. Dlatego, że wynikało to z wyraźnego deficytu wilgotności w środkowej i górnej troposferze.

Pogoda. Wyładowania atmosferyczne w środę na obszarze Polski według Blitzortung

Pogoda na noc 17/18 sierpnia 2022. Brak warunków do rozwoju burz. Lokalnie tropikalna w Polsce
pogoda na noc

Pole słabogradientowe ciśnienia w naszej części Europy

Utrzymuje się w dalszym ciągu niewielka różnica ciśnienia. Zasadniczo znajdujemy się w układzie siodłowym, który objawia się naprzemiennym występowaniem ośrodków barycznych. Różnica ciśnienia jest w dalszym ciągu marginalna. Dlatego, że na zachodzie była najcieplejsza masa. Występowała najwyższa temperatura w zachodniej połowie kraju. Najchłodniej na wschodzie Polski. Kolejne dwa najbliższe dni przyniosą jeszcze upalną aurę w naszej części Europy. W weekend upalne powietrze zostanie wyparte całkowicie poza naszą wschodnią granice państwową.

Pogoda. Prognozowana maksymalna temperatura, 17.08.2022 dla wysokości 2 metrów n.p.g

pogoda. temperatura maksymalna w Polsce

Duży niedosyt wilgoci w środkowej troposferze skutecznie ogranicza rozwój głębokiej konwekcji, nawet w strefie linii zbieżności. Wieczorem miejscami, głównie we wschodniej połowie kraju, może rozwijać się jeszcze zachmurzenie kłębiaste i miejscami padać słaby deszcz.

Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak początkowo w centrum oraz na południowym wschodzie gdzieniegdzie duże z przelotnymi opadami deszczu. W drugiej części nocy miejscami mgła ograniczająca widzialność do 500 metrów. Jednak w kotlinach górskich do 300 metrów. W najchłodniejszej części nocy od 16°C do 21°C. Chłodniej w rejonach podgórskich od 14°C do 15°C. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich, miejscami zmienny.

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura, 18.08.2022, 02Z dla Polski według ICON EU – RUC

Noc w Polsce tropikalna

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz