Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 18/19 sierpnia 2022. Tropikalna noc, lokalne burze na zachodzie. Wysokość opadów do 20 mm

Pogoda. Silne burze

Pogoda na noc 18/19 sierpnia 2022. Czeka nas tropikalna noc w Polsce, lokalnie wystąpią burze w zachodniej połowie kraju. Wysokość opadów w zasięgu zjawisk o charakterze konwekcyjnym sięgnie do 20 mm.

Pogoda w Polsce ulega zmianom. Płynie powietrze o cechach zwrotnikowych do naszej części Europy

W czwartek od południowego-zachodu nad Polskę zaczęła wkraczać płytka zatoka niskiego ciśnienia wraz z konwergencją wiatru. Zbieżność wiatru przebiegała południkowo z południa na północ Polski. Dlatego w jej obrębie doszło do silniejszej akumulacji wilgoci, co przy silniejszych ruchach wnoszących doprowadziło do rozwoju burz, które miejscami okazały się gwałtowne. Dociera do naszej części Europy powietrze pochodzenia zwrotnikowego o całkiej sporej zawartości pary wodnej w przyziemnych warstwach. Jednak w tej masie nie brakuje również suchych warstw. Szczególnie w środkowej i górnej troposferze, hamując rozwój w wielu regionach. Położony dlatego był dziś wysoko poziom kondensacji.

Zgodnie z prognozami upalna aura dała się dziś we znaki na zachodzie, północnym-zachodzie, południowym-zachodzie kraju. Temperatura wyniosła od 30°C do 34°C. Jednak w zachodniej połowie kraju lokalnie występowały i w dalszym ciągu są obserwowane burze, które są związane z płytkim niżem znad Czech i linią zbieżności pola wiatru. Przynajmniej pierwsza połowa nocy przyniesie miejscami na zachodzie, północnym-zachodzie lokalne burze w powietrzu o charakterze zwrotnikowym.

Po godzinie 20 burze występowały szczególnie na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim. Ich intensywność okazała się jednak niższa niż w ciągu dnia. Pogoda nie była już tak groźna.

Pogoda. Temperatura maksymalna na stacjach pomiarowych IMGW-PIB, 18.08.2022, 8:00-20:00

Lokalne burze możliwe na krańcach zachodnich w nocy

Modele pogodowe sugerują, że na północnym zachodzie kraju nadal występować będą korzystne warunki do inicjacji głębokiej konwekcji w zasięgu linii zbieżności wiatru. Wyliczana jest tam także słaba i umiarkowana niestabilność oraz stosunkowo duże zasoby wilgoci. Pojawi się również w pierwszej połowie nowy podwyższone pionowe ścinanie wiatru. Szacuje się, że w burzach wysokość opadów sięgnąć może do 20 mm. Co więcej możliwe są porywy wiatru w burzach do około 60-70 km/h, początkowo gdzieniegdzie grad.

Pogoda. Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)

Pogoda na noc 18/19 sierpnia 2022. Tropikalna noc, lokalne burze na zachodzie. Wysokość opadów do 20 mm

Noc z czwartku na piątek przyniesie na zachodzie i północnym zachodzie zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu. Natomiast krańcach zachodnich możliwe lokalne burze, początkowo także z gradem. W burzach wysokość opadów do 20 mm. Aczkolwiek w pozostałej części kraju bezchmurnie lub zachmurzenie małe. W najchłodniejszej części 16°C na północnym wschodzie i w kotlinach sudeckich do 21°C na zachodzie i nad morzem, lokalnie w rejonach podgórskich Karpat około 14°C. Lokalnie temperatura nie spadnie poniżej 20°C. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich, okresowo zmienny. Początkowo w czasie burz porywy do 80 km/h. Burze i opady można śledzić online.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz