Pogoda na noc z piątku na sobotę. Tropikalna noc w wielu regionach, silne burze lokalnie spowodują szkody w Polsce
Pogoda na noc z 19/20 sierpnia 2022. Trwa proces wypierania powietrza o cechach zwrotnikowych z Polski
Zgodnie z prognozami trwa proces wypierania rozgrzanej masy powietrza o cechach zwrotnikowych, która napłynęła niedawno do naszej części Europy. Za wymianę masy powietrza odpowiada pofalowany front atmosferyczny, który poprzedzony jest linią zbieżności wiatru. Tuż za frontem spływa chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Znaczna chwiejność termodynamiczna nałożyła się w ostatnich godzinach na podwyższone pionowe ścinanie wiatru. Duży skręt wiatru wraz z jego przyspieszeniem w warstwie 0-3 km korzystnie wpływa na formowanie się burz. Pojawiły się superkomórki burzowe w zachodniej, północnej i południowej części Polski. Silne burze przechodzą po godzinie 21 przez Ziemię Łódzką, Opolszczyznę i Górny Śląsk lokalnie, prowadząc do szkód. Szczególnie silna burza przeszła przez Opole i okolice. Dlatego, że pojawiło się zjawisko downburst. Szacuje się, że prędkość wiatru mogła miejscami przekroczyć 70-100 km/h, powodując duże szkody.
Pogoda. Prognoza burzowa na noc z piątku na sobotę (IMGW-PIB)
Burze będą szczególnie groźne w pierwszej części nocy
Modele numeryczne prognozują, że w pierwszej części nocy, szczególnie w zachodniej połowie kraju nadal występować będą dobre warunki do rozwoju oraz podtrzymania głębokiej konwekcji burzowej. Co więcej napływ wilgotnego, ciepłego i chwiejnego powietrza z południowego-zachodu sprzyjać ma wkraczaniu nad Polskę aktywnych struktur burzowych znad obszaru Czech. Dlatego też warunki termodynamiczne oraz kinematyczne okażą się zbliżone do tych prognozowanych na popołudnie. Jednak dopiero po godzinie 24 będą się nieco pogarszały, lecz nie w takich stopniu, aby konwekcja zanikła całkowicie. Z uwagi na występujące warunki troposferze, spodziewany zorganizowany charakter burz. Szczególnie w postaci superkomórek i układów wielokomórkowych. W burzach prędkość wiatru sięgnie do 85-110 km/h. W czasie przechodzenia struktur burzowych, oczekujemy intensywnych opadów deszczu. Dlatego też lokalnie akumulacja opadów sięgnąć może do 25-40 mm, prowadząc do podtopień. Początkowo burzom towarzyszyć mogą również opady gradu o średnicy do 3-5 cm.
Pogoda. Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych za okres od 19:00 do 21:00
Noc z piątku na sobotę przyniesie na wschodzie zachmurzenie małe. Jednak na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami, gdzieniegdzie z gradem. Dlatego też w burzach wysokość opadów sięgnąć może do 40 mm, lokalnie na Górnym Śląsku i w Małopolsce do 50 mm. W najchłodniejszej części nocy od 16°C do 22°C. Wiatr na ogół słaby, zmienny, z przewagą kierunków południowych, tylko na zachodzie zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy do 85 km/h, początkowo lokalnie możliwe porywy do 110 km/h w zasięgu konwekcji. Położenie opadów i lokalnych burz online.
Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza, 20 sierpnia 2022, 02Z według modelu ICON EU – RUC dla Polski
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC