Gwałtowne burze uderzą w najbliższych godzinach w Polskę. Duży grad, wiatr ponad 100 km/h i dużo wyładowań

Gwałtowne burze pojawią się na obszarze Polski w godzinach późno popołudniowych i wieczornych. Spodziewane opady dużego gradu, prędkość wiatru może przekroczyć 100 km/h. Oczekiwane jest również duża aktywność elektryczna, stwarzając duże zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia.

Gwałtowne burze pojawią się nad Polską. Zagrożenie ze strony porywów wiatru prostoliniowych, opadów dużego gradu i nawalnych opadów deszczu

Prognozy wskazują, że w kolejnych godzinach będzie realizowany proces wypierania rozgrzanej masy powietrza o cechach zwrotnikowych, która napłynęła niedawno do naszej części Europy. Za wymianę masy powietrza odpowiadać ma pofalowany front atmosferyczny, który poprzedzony będzie linią zbieżności wiatru. Tuż za frontem spłynie chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Znaczna chwiejność termodynamiczna nałoży się się w najbliższych godzinach na podwyższone pionowe ścinanie wiatru. Duży skręt wiatru wraz z jego przyspieszeniem w warstwie 0-3 km korzystnie wpłyną na formowanie się burz. Spodziewane są w początkowej fazie superkomórki burzowe, które następnie mogą przybrać formę rozległego systemu burzowego, nawet w formie bow echo.

Na zachodzie kraju w kolejnych godzinach zaznaczy się płytki niż dolny, który przemieszczać ma się wzdłuż pofalowanego frontu atmosferycznego. Zbieżność wiatru ułożona południkowa przesuwać ma się z zachodu na wschód Polski. Pod wpływem siły wyporu dojdzie do powstania gwałtownych burz, nawet z potencjałem niszczącym.

Gwałtowne burze, 19 sierpnia 2022. Duża chwiejność termodynamiczna, wysoki poziom kondensacji. Załadowany karabin w naszej części Europy

Okazuje się, że energia dostępna drogą konwekcyjną jest wyższa, niż prognozowały to w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin modele numeryczne. Panuje jednak w dalszym ciągu wysoki poziom kondensacji powyżej 2 km, występują warstwy hamujące, dlatego jeszcze nie obserwujemy rozwoju konwekcji. Gdy w godzinach późno popołudniowych i wieczornych spadnie LCL, nasili się zbieżność wiatru, pojawi się quasi-geostroficzne wymuszanie wznoszenia, to zaczną rozwijać się gwałtowne burze. Prawdopodobnie w początkowej formie przybiorą one postać superkomórek burzowych z dyskretnego trybu konwekcji, w dojrzałej formie możemy mieć do czynienia z mezoskalowym układem konwekcyjnym, nawet z wbudowanymi superkomórkami w obrębie tego systemu burzowego.

Sondaże aerologiczne ujawniły występowanie znacznej niestabilności powietrza. W Prostejovie chwiejność o godzinie 12Z wyniosła 1165 J/kg, przy bardzo wysokim LCL, który przekracza 2 km. We Wrocławiu energia dostępna drogą konwekcyjną osiągnęła aż 1976 J/kg. Natomiast w Tarnowie aż 2053 J/kg, w Łebie 1800 J/kg. W Legionowie chwiejność wynosi aż 1700 J/kg. Wygląda więc na to, że modele zaniżyły punkty rosy, co doskonale widać z pomiarów na stacjach pomiarowych z sieci naziemnej i aerologicznych z Polski i krajów przyległych.

Po podstawieniu danych ze stacji synoptycznych, chwiejność sięga nawet 3000-4500 J/kg. Oczekujemy, że w godzinach późno popołudniowych i wieczornych. Nagromadzi się więcej wilgoci w strefach zbieżności wiatru, obniży się poziom kondensacji i rozpocznie się dynamiczny rozwój burz. W tym momencie mamy do czynienia z tzw. załadowanym karabinem (ang. Elevated Mixed Layer) i wyraźnym hamowaniem rozwoju konwekcji (CIN). Należy również wspomnieć, że oprócz dużej chwiejności termodynamicznej. Występuje całkiem spory uskok wiatru w warstwie 0-3 km, osiągając aż 12-15 m/s, sprzyjając w ten sposób formowaniu się dobrze zorganizowanej konwekcji. Natomiast w Pradze sondaż wykazał uskok 0-3 km około 12,5 m/s. W warstwie 0-6 km we Wrocławiu zmierzono ścinanie 17-20 m/s.

Prognoza burzowa na piątek (IMGW)

Groźne burze dziś, 19 sierpnia 2022

Gwałtowne superkomórki, a w dojrzałej fazie MCS, nawet z bow echo

Oczekuje się, że dobrze zorganizowana konwekcja przemieszczać będzie się z południa na północ Polski. Szczególnie w godzinach późno popołudniowych i wieczornych oczekujemy powstawania kilku burz superkomórkowych i struktur wielokomórkowych, następnie może powstać sporych rozmiarów mezoskalowy układ konwekcyjny. Przejdzie on głównie wzdłuż województw zachodnich i centralnych. Strefa burzowa może być nieco bardziej przesunięta na wschód, niż jeszcze to kilka godzin temu modele wskazywały w prognozach numerycznych. Znaczne szkody materiale są możliwe. W burzach padać może grad o średnicy 3-6 cm. Punktowo o większej średnicy z najsilniejszych, które posiadać będą rotujące prądy wstępujące. W burzach prędkość wiatru sięgnie do 100-120 km/h. Duża zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza spowoduje wystąpienie ulewnych opadów deszczu o możliwej akumulacji do 30-40 mm. Aktywność elektryczna w masie zwrotnikowej okaże się duża, a nawet ekstremalnie wysoka.

Gwałtowne burze dziś, 19 sierpnia 2022. Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB), obszar burz może zostać przesunięty nieco bardziej na wschód

Gwałtowne burze uderzą w najbliższych godzinach w Polskę. Duży grad, wiatr ponad 100 km/h i dużo wyładowań
Groźne burze, 19 sierpnia 2022/20 sierpnia 2022 w Polsce

Wiele wskazuje, że bardzo korzystne warunki do występowanie głębokiej, wilgotnej konwekcji utrzymają się w nocy z piątku na sobotę. Przewiduje się, że znad Czech wkraczać mają silne burze, nawet w formie superkomórek burzowych i struktur wielokomórkowych. Niewykluczone, że szczyt aktywności burzowej przypadnie na pierwszą część nocy, zaczną one słabnąć dopiero w drugiej części nocy. Zanikać zaczną prawdopodobnie nad ranem w sobotę.

Ze względu na dynamiczną sytuacje, wkrótce podamy więcej informacji na łamach naszego portalu. Zalecamy śledzić zobrazowania radarowe, detektory wyładowań, zdjęcia satelitarne online.