Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 19 sierpnia 2022. Silny upał do 36 stopni i niebezpieczne burze w Polsce

Pogoda na 19 sierpnia. Nawałnice, burze i upał 36 stopni

Wkraczamy w bardzo groźny, dynamiczny okres w pogodzie. Pogoda na 19 sierpnia przyniesie nam kontynuację fali upałów. Do tego przez część kraju przejdą bardzo niebezpieczne zjawiska pogodowe. W Polsce rozwiną się silne burze i nawałnice. Nie można wykluczyć niszczącego bow echo. Na wstępie prognozy spójrzmy na sytuację synoptyczną w Europie.

Pogoda na 19 sierpnia przyniesie konwergencję wiatru i silne burze
Pogoda na 19 sierpnia. Zbieżność wiatru nad Polską

Na północnym zachodzie kontynentu widzimy głęboki niż atlantycki. Związany z nim system frontów atmosferycznych rozciąga się od Skandynawii, po północną Francję. Z tymi frontami związana jest zbieżność wiatru, która dziś pojawi się między innymi nad Polską. To właśnie konwergencja wiatru będzie przyczyną bardzo niebezpiecznej pogody na zachodzie kraju w dniu dzisiejszym. Z jak silnymi zjawiskami możemy mieć do czynienia pokazał wczorajszy dzień, podczas którego niszczące burze przeszły miedzy innymi przez Włochy. Ponieważ burze powstawały tam w ekstremalnie dobrych warunkach, dlatego miały niszczącą siłę. Napiszę o tych zjawiskach w kolejnym wpisie.

Silny upał w Polsce. Do 36 stopni Celsjusza

Zanim jednak o burzach, napiszę o temperaturach powietrza, gdyż to one również wpływać dziś będą na dynamikę zjawisk burzowych. Podczas, gdy za zachodnią granicą będzie już chłodniej, do naszego kraju napływa gorące, zwrotnikowe powietrze z południa. Na zachodzie kraju termometry wskazywać dziś mogą nawet do 36 stopni Celsjusza.

Temperatury powietrza do 36 stopni w piątek w Polsce
Temperatury 19 sierpnia 2022 w Polsce

Najsilniejszy upał panował będzie dziś na zachodzie i w centrum kraju. W tych regionach wszędzie w okolicach 34 stopni, a lokalnie jak wspomniałem słupki rtęci powędrują jeszcze wyżej. Najchłodniej na wschodzie kraju, jednak i tu nie możemy mówić o chłodzie, bo będzie ponad 30 kresek powyżej zera. Po południu chłodniej zacznie robić się na zachodzie kraju. Znad Niemiec do kraju wkroczy strefa zachmurzenia i burz. W związku z tym temperatury spadną poniżej 30 kresek. Jednak mimo tego, w większości kraju po upalnym dniu czeka nas tropikalna noc z temperaturami do 24 stopni. Tylko mieszkańcy zachodu odetchną od wysokich temperatury po zachodzie słońca. Przeczytaj również: Upał pozostanie w Polsce na dłużej? Najnowsze prognozy

Pogoda na 19 sierpnia. Niszczące burze w Polsce

Podczas, gdy wieczór na zachodzie kraju do odpocząć od wysokich temperatur, tak przyniesie bardzo groźne zjawiska pogodowe. W godzinach popołudniowych nad zachodnią Polską uaktywni się zbieżność wiatru. W związku z tym spodziewamy się rozwoju gwałtownych burz i nawałnic. Podobnego zdania są synoptycy IMGW, dlatego wydane zostały ostrzeżenia przed burzami dla Polski na dzisiejszy dzień.

Pogoda na 19 sierpnia. Ostrzeżenia IMGW przed burzami
Ostrzeżenia przed burzami na 19 sierpnia

Pogoda na 19 sierpnia przyniesie możliwość rozwoju burz w całej zachodniej Polsce. Jednak najsilniejszych zjawisk burzowych spodziewamy się w pasie od Dolnego Śląska, po Wielkopolskę. Bardzo prawdopodobne jest, że w regionach tych rozwinie się mezoskalowy układ burzowy MCS z wbudowaną linią szkwału. Kto wie, może pojawi się bow echo. W przypadku wystąpienia tak ekstremalnych struktur burzowych porywy wiatru na ich drodze sięgać mogą 120 km/h. Jednak dzisiejsze burze mogą być groźne na całym zachodzie kraju. Szczegóły opiszemy w prognozie konwekcyjnej na piątek i noc z piątku na sobotę. Wpisu tego szukajcie za kilka godzin na stronie głównej portalu. Wiatr może być dziś bardzo silny w burzach, na obszarach wolnych od burz wiatr nie będzie stanowił zagrożenia. Ciśnienie atmosferyczne na stałym poziomie, nieco poniżej 1015 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk