5 grudnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 21/22 listopada 2021. Przymrozek na północy, niebezpieczne oblodzenie dróg i chodników oraz mgła w Polsce

zimne powietrze

Pogoda na noc z niedzieli na poniedziałek. Będzie przymrozek, wystąpi również niebezpieczne oblodzenie dróg i chodników. Sprawdzimy, co prognozują modele numeryczne na nadchodzącą noc.

Pogoda. Weekend z mniejszą różnicą ciśnienia. Od zachodu dostajemy się pod wpływ wyżu

W sobotę w naszej części Europy zaznaczał się zarówno wpływ niżu znad Morza Barentsa i wyżu znad zachodniej części Europy i Atlantyku. Z uwagi na utrzymujący się na duży gradient baryczny miejscami występował silniejszy wiatr. Lokalnie obserwowano słabe opady deszczu i mżawki. Na ogół zachmurzenie było duże i całkowite. Aczkolwiek najwięcej chwil ze Słońcem pojawiło się w centrum, wschodzie i północnym-wschodzie. Miejscami pojawiały się chmury kłębiaste utrzymywane pod inwersją osiadania.

W niedzielę warunki pogodowe były zdecydowanie gorsze niż w sobotę. Na przeważającym obszarze Polski dominowało zachmurzenie duże i całkowite. Aczkolwiek miejscami na południu pojawiły się przejaśnienia. Zwiastunem wyraźnej zmiany warunków pogodowych było nasunięcie się zatoki niżu znad Morza Barentsa wraz z frontem chłodnym i słabymi opadami deszczu. Z powodu przesuwania się zatoki niżowej zaobserwowano spadek ciśnienia, natomiast w północnej części kraju występowały początkowo słabe opady deszczu, które z biegiem godzin migrowały na południe. Podczas nadchodzącej nocy front chłodny wędrować ma dalej na południe, przynosząc opady w wielu regionach. Tuż za nim podąża front okluzji chłodnej.

Co ważne za frontem o charakterze okluzji chłodnej rozpocznie się stopniowy spływ zimnego powietrza z północnych kierunków. Początkowo ma być to masa polarno morska, a następnie arktyczna. Nadchodząca noc będzie szczególnie zimna w północnej części kraju, gdzie w obszarach rozpogodzeń możliwe są przymrozki.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 21.11.2021, 18 UTC

pogoda na noc. fronty nad Polską

Napływ powietrza arktycznego do Polski

Z powodu nasuwania się od zachodu klina związanego z wyżem ulokowanym na zachód od Polski. W wielu regionach początek nowego tygodnia przyniesie większe przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Spowodowane ma być to także napływem suchszej masy arktycznej. Należy mieć na uwadze, że we wtorek mogą pierwszy raz w tym sezonie jesiennym wystąpić opady śniegu na nizinach, które związane mają być z przemieszczaniem się zatoki niżowej przez Polskę. Szerzej o zimowym końcu listopada piszemy w naszej pogodzie długoterminowej.

Prognoza ciśnienia i położenia najważniejszych ośrodków barycznych na obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych według modelu GFS na 22.11.2021, 00Z

pogoda. wyż od zachodu

Pogoda. Niedziela przynosiła zdecydowanie gorsze warunki pogodowe w Polsce

W ostatni dzień weekendu szczególnie na południu kraju zachmurzenie było umiarkowane wzrastające do dużego. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże i całkowite z przejaśnieniami i lokalnymi opadami deszczu. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskazały od 7°C do 9°C, wyższe wartości były głównie na Wybrzeżu do 10°C i na południu do 11°C. Z uwagi na mniejszy gradient baryczny niż wczoraj. Wiatr był przeważnie słaby i umiarkowany, jedynie na północy kraju okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków zachodnich.

Noc z niedzieli na poniedziałek przeważnie pochmurna. Szczególnie na północy z większymi przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie opady deszczu. Jedynie w obszarach podgórskich przechodzące w drugiej połowie nocy w deszcz ze śniegiem, a wysoko w górach w śnieg. Gdzieniegdzie nad ranem lokalnie możliwe mgły ograniczające widzialność do 200-300 m i osadzające szadź. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od -3°C lokalnie na Pomorzu i  -1°C na północnym wschodzie do 5°C na południu; w centrum, nad morzem i w obszarach podgórskich 3°C, 4°C. Istnieje ryzyko lokalnego oblodzenia dróg i chodników. Szczególnie w miejscach, gdzie temperatura obniży się poniżej 0°C. Gradient baryczny ma być mniejszy niż w ostatnich dniach. Dlatego też wiatr będzie słaby. Nad morzem i w górach okresami umiarkowany, na ogół z kierunków północnych, tylko początkowo na południu kraju zachodni.

Minimalna temperatura na 22.11.2021, 05Z według modelu ICON

pogoda i przymrozki w Polsce

Wyliczana temperatura przy gruncie według ICON nad ranem w poniedziałek. Miejscami na północy i północnym-wschodzie możliwe oblodzenie dróg i chodników po dziennych i wieczornych opadach atmosferycznych. Mogą także pojawić się mgły osadzające szadź. Wartości będą także gdzieniegdzie niższe przy gruncie od prognozowanych przez model niemiecki.

pogoda na noc. przymrozki