Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 3/4 sierpnia 2022. Noc tropikalna miejscami, lokalnie również mgły w Polsce

tropiki w Polsce

Pogoda na noc ze środy na czwartek. Zalegające powietrze zwrotnikowe, miejscami mgły, dalsza dominacja układu wyżowego przesuwającego się na wschód.

Pogoda w Polsce pod znakiem wyżu

Od kilku dni w podłożu dominującą rolę odgrywa wyż przesuwający się z zachodu Polski nad wschodnią części kraju. W środę stopniowo wycofujący się poza granice wschodnie. Nad centralną Rosję i Białoruś, sięgając klinem nad wschód Polski i zachodnie obszary Ukrainy.

Pogoda. Temperatura maksymalna zanotowana m.in na oficjalnych stacjach pomiarowych IMGW-PIB, 3 sierpnia 2022 w Polsce i obszarach przyległych

Pogoda na noc 3/4 sierpnia 2022. Noc tropikalna miejscami, lokalnie również mgły w Polsce
Upał wkroczył dziś do Polski

Nad wschodnią częścią Atlantyku i Morzem Norweskim głęboki niż, który powoduje napływ ciepłej masy powietrza do Polski po swojej wschodniej stronie

Ponadto tym samym czasie na zachód od Europy. Szczególnie nad wschodnim Atlantykiem, z centrum 984 hPa nad Morzem Norweskim ulokowany jest rozległy układ niżowy. Spowodował on wyraźną zmianę kierunku adwekcji mas powietrza m.in w naszej części Europy. Na zachodni z odchyleniem niewielkim odchyleniem na południowy-zachód. Dlatego też przez dwa najbliższe dni w całych Niemczech i zachodniej części Polski, Bałtyku i Skandynawii. Natomiast w czwartek dotrze aż do Zatoki Fińskiej i Alandów, pojutrze aż do Morza Białego.

Pogoda. Prognoza ciśnienia dla Europy i obszarów przyległych na 4.08.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego

obszar wyżowy w naszej części Europy
Obszar wyżowy nad Polską, zatoka wkraczająca od zachodu

Zatem czekają nas zaledwie dwa upalne dni. We wschodniej połowie kraju było dziś tylko ciepło. Natomiast upał zacznie się od czwartku. Najdłużej upalne powietrze zwrotnikowe powodujące upał utrzyma się do soboty we wschodniej połowie kraju. Jednak już w piątek od północnego-zachodu zacznie nasuwać się front od Pomorza Zachodniego przejdzie w nocy i przez sobotę przez cały kraj aż od Podkarpacia. Nie można wykluczyć, że nie będzie on szczególnie intensywny, ale lokalne burze w strefie frontowej i linii zbieżności wiatru powinny się rozwinąć. W kolejnych dniach z dużą intensywnością będziemy informować o zbliżającej się zmianie aury pod koniec mijającego tygodnia. Za frontem na kilka dni spłynie znacznie chłodniejsza masa polarnomorska.

Noc ze środy na czwartek przyniesie aurę bezchmurną lub zachmurzenie małe. Szczególnie początkowo na południowym wschodzie umiarkowane. Gdzieniegdzie na wschodzie i w rejonach podgórskich mgły ograniczające widzialność do 400 m. W najchłodniejszej nocy od 9°C, 11°C na wschodzie i w dolinach karpackich do 16°C w centrum kraju i 20°C na krańcach zachodnich oraz lokalnie nad morzem. Wiatr na ogół słaby zmienny, z przewagą kierunków południowych.

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 4.08.2022, 02Z według modelu ICON

pogoda w nocy z tropikami
Noc tropikalna na zachodzie Polski z 3/4 sierpnia 2022

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz