Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 30/31 sierpnia 2022. Duże ochłodzenie postępujące od północy, lokalnie przelotny deszcz. Burze nie są prognozowane w Polsce

pole wyxzowe

Pogoda na noc z wtorku na środę. Obserwować mamy coraz wyraźniejszą adwekcje chłodu z północy. Spodziewane są miejscami przelotne opady deszczu. Nie będzie warunków do występowania burz.

Pogoda. Zmiana pogody postępuje od północy za frontem okluzji chłodnej

Dzisiaj obserwowaliśmy dalsze ochłodzenie, które postępowało za chłodnym frontem okluzji przemieszczającym się znad Bałtyku i migrującym na południe w stronę Sudetów i Karpat. W godzinach porannych znajdował się na północy i stopniowo schodził na południe. Co istotne znad Bałtyku i Zatoki Botnickiej postępuje spływ chłodnego powietrza polarne o znacznym potencjale chwiejności. Nad jeszcze ciepłymi wodami Bałtyku, w którym występować będą rozproszone opady przelotne deszczu. Nie obserwowano dziś zjawisk burzowych. Niż, który przynosi do Polski we współpracy z wyżem istotne ochłodzenie przesuwa się dalej na wschód w kierunku Rosji.

Jednak po dokuczliwych upałach sierpniowych, po generalnej przebudowie pola ciśnienia, obserwujemy ochłodzenie, a także wyraźne uspokojenie w atmosferze. Prognozy wskazują jednak na duży niedobór opadów na przełomie sierpnia i września. Z uwagi na mniejszą różnice ciśnienia, noc w wielu regionach przyniesie słaby wiatr, a miejscami nawet ciszę. Najsilniejszej powiać może z kierunków północnych wzdłuż gmin nadmorskich.

Za sprawą wyżu nie będzie warunków do dużej dynamiki na obszarze Polski

Dominacja pola podwyższonego ciśnienia zapewni nam brak opadów w wielu regionach podczas nadchodzącej nocy. Niewielkie opady deszczu zdarzyć mogą się głównie w dzielnicach północnych. Stopniowo od dzielnic północnych w kierunku południowym zaczną postępować rozpogodzenia. Na skutek adwekcji powietrza z wysokich szerokości geograficznych temperatura obniży się do wartości lekko poniżej normy wieloletniej. Kulminacyjna faza ochłodzenia przypadnie na pierwsze dni nowego miesiąca.

Modele numeryczne wskazują, że w najbliższych dniach utrzyma się zapoczątkowany we wtorek spływ chłodnego powietrza polarnego, zaciąganego znad Bałtyku, pomiędzy wspomnianym niżem znad Rosji zachodniej i wyżem znad Morza Norweskiego, który może potrwać do około 3-4 września 2022.

Pogoda. Prognoza anomalii ciśnienia na poziomie morza na 31.08.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych

Pogoda na noc 30/31 sierpnia 2022. Duże ochłodzenie postępujące od północy, lokalnie przelotny deszcz. Burze nie są prognozowane w Polsce
Dominacja pola wyżowego nad Polską

Prognozy numeryczne wskazują, że w nocy wystąpi zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Miejscami, szczególnie na północy kraju, przelotne opady deszczu. Gdzieniegdzie, zwłaszcza w rejonach podgórskich, utworzą się mgły ograniczające widzialność do 200 m. W najchłodniejszej części nocy będzie od 8°C do 13°C, nad morzem około 15°C, w rejonach podgórskich Karpat od 6°C do 9°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na Pomorzu Gdańskim miejscami porywisty, z kierunków północnych.

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 31.08.2022, 03Z według modelu ICON

Chłodniej w Polsce, postępująca adwekcja chłodu z północy

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz