Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc. Silne opady będą wychodzić z Polski, lokalnie uformują się gęste mgły

morze mgiel

morze mgiel. pogoda w nocy

Pogoda na noc 30 września 2022 na 1 października 2022. Wystąpią silne opady w Polsce, miejscami uformują się gęste mgły ograniczające w znacznym stopniu widzialność. Wir niżowy, który wpływał dziś na pogodę, odsunie się nad Białoruś i nieco się pogłębi.

Pogoda na noc z 30 września 2022 na 1 października 2022

W piątek znaczny obszar Polski jest w zasięgu zatoki niżowej. Tylko na północy i zachodzie naszego kraju zaznaczył się wpływ słabego wyżu, którego centrum znajdowało się nad południowym Bałtykiem. Jednak znad Bałkanów dotarł do naszej części Starego Kontynentu płytki niż, który uformował się w ciągu minionej doby na pofalowanym froncie atmosferycznym. Ponadto z danych radarowych, zdjęć satelitarnych. Wynikało, że najgorsze warunki pogodowe z grubym zachmurzeniem i ulewami występowały na południowym-wschodzie naszego kraju. Jednak najwięcej chwil ze Słońcem doświadczyli mieszkańcy zachodniej i północnej części Polski. Pogoda na tym obszarze była więc stabilna, gdyż zaznaczyła się suchsza masa i wpływ słabego klina wyżu. Opady i zachmurzenie można śledzić w radarze burz i opadów.

Pogoda. Analiza sytuacji synoptycznej na 30.09.2022, 12 UTC według IMGW

Pogoda na noc. Silne opady będą wychodzić z Polski, lokalnie uformują się gęste mgły
Pogoda. Front pofalowany i płytki niż na tym froncie, wpływał dziś na pogodę w Polsce. Analiza synop IMGW-PIB

Niżowy wzór w kolejnych dniach

Wędrówka niewielkiego ośrodka niżowego jest dziś krótkotrwała, szybko przemieścił się przez Podkarpacie, następnie wkracza na Wołyń i Błota Poleskie, dalej nad rejonem Pskowa pogłębi się, ale nie będzie już wpływał obszar Polski. Początek października z dalszą dominacją niżowej pogody.

Na początku października doświadczymy niżowej pogody. Już w sobotę w zachodniej, centralnej i północnej Polsce zbliży się front, który spowoduje wzrost prędkości wiatru z kierunku południowego. Jednak w kolejnych dniach zmieni się na zachodni. Pora przyzwyczajać się do dynamiczniejszych, jesiennych zmian w pogodzie spowodowanych dominacja ośrodków niżowych.

Noc z piątku na sobotę przyniesie na południowym wschodzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i z opadami deszczu. Ponadto na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane i tu bez opadów. Wyliczana przez modele wysokość opadów do 10 mm. Silna ulewa na południowym-wschodzie i wschodzie ma zanikać. Gdzieniegdzie, szczególnie od Śląska po Mazury, mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów, a lokalnie do 100 metrów we wschodniej części kraju. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą przeważnie od 5°C do 10°C. Lokalnie w rozpogodzeniach na północy kraju spadek temperatury do około 4°C oraz w kotlinach sudeckich do 1°C. Wiatr na ogół słaby, na wybrzeżu umiarkowany, południowy. W Karpatach porywy wiatru do 60 km/h.

Wyliczana temperatura minimalna o poranku w sobotę według modelu ICON

niska temperatura w Polsce, pogoda niżowa
niżowa pogoda, niska temperatura w Polsce

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz