Silna ulewa przejdzie przez Polskę. To efekt płytkiego niżu, możliwe również burze

Silna ulewa pojawi się na dniach w Polsce. Będzie to efekt płytkiego układu niżowego w naszej części Europy.

Silna ulewa spowodowana płytkiego niżu, który rozwinie się na pofalowanym froncie atmosferycznym

Na przełomie września i października dominuje pogoda niżowa. Czeka nas jednak silna ulewa, która będzie związana z płytkim cyklonem umiarkowanych szerokości geograficznych. Wygląda na to, że zmiennych warunków pogodowych możemy spodziewać się nie tylko w ostatnim dniu września, ale również w pierwszej dekadzie października. Opisaliśmy to też na naszej stronie we wstępnej prognozie długoterminowej na październik 2022.

Silna ulewa spowodowana płytki niżem. Prognoza sytuacji barycznej na 30.09.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Silna ulewa przejdzie przez Polskę. To efekt płytkiego niżu, możliwe również burze
Płytki niż przyniesie silną ulewę na południu i częściowo wschodzie

Już w ostatni dzień września znajdzie się nad południowo-wschodnią płytki ośrodek niżowy, który kształtować będzie warunki pogodowe. Rozwój niżu zajdzie na pofalowanym froncie atmosferycznym w rejonie Bałkanów. Początkowo będzie to fala, która w kolejnych godzinach przekształci się płytki ośrodek niskiego ciśnienia, jaki przesunie się na północny-wschód. Silna ulewa więc da się we znaki głównie w południowej części naszego kraju.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 30.09.2022, 09 UTC według modelu ECMWF

silna ulewa w Polsce
Silna ulewa początkowo na południu, możliwe opady konwekcyjne i burze

Silna ulewa zaznaczy się najpierw na południu i południowym-wschodzie, następnie skieruje się do centrum i do wschodniej części kraju

Początkowo zacznie padać w piątek na południu i południowym-wschodzie. Umiarkowane i silne opady wystąpią szczególnie w pasie od woj. śląskiego, przez Małopolskę, Ziemię Świętokrzyską, sięgając aż po woj. podkarpackie. Jednak już w drugiej części dnia mogą sięgnąć po Mazowsze i woj. łódzkie oraz lubelskie. Nie można wykluczyć, że lokalnie w strefę opadów wielkoskalowych nie będą wbudowane chmury Cumulonimbus, które zwiększą sumy opadowe, a nawet przyniosą nieliczne wyładowania atmosferyczne. Zwłaszcza na południowym-wschodzie.

Silna ulewa w Polsce. Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 30.09.2022, 12 UTC według ECMWF

opady w kraju, 30 września 2022
Intensywne opady w Polsce na południu, piątek 30 września 2022

Cała strefa opadowa przemieszczać będzie się najprawdopodobniej nieznacznie na północ, z większym odchyleniem na północny-wschód. Należy również dodać, że w zasięgu opadów wielkoskalowych i grubego warstwowego zachmurzenia temperatura będzie niska, miejscami nawet poniżej 10°C. Bieżące położenie opadów i burz online na naszej stronie internetowej.

Silna ulewa na południu. Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 30.09.2022, 18 UTC według modelu ECMWF

Wysokość opadów w południowej, częściowo centralnej i wschodniej połowie kraju wyniesie od około 5 mm do 20-25 mm. Sumy opadowe mogą być mocno nierównomierne z uwagi na możliwość wbudowanych w strefę opadów wielkoskalowych chmur Cumulonimbus, które podwyższą sumy opadowe. Mogą pojawić się lokalne burze w woj. podkarpackim i lubelskim.

Silna ulewa szczególnie na południu i częściowo wschodzie. Wysokość opadów prognozowana przez ECMWF za okres od 29.09.2022, 00Z do 1.10.2022, 09 UTC dla Polski i obszarów przyległych

Wrzesień zapisze się jako chłodny i wilgotny. Niska temperatura ograniczyła parowanie w Polsce

Wygląda więc na to, że wrzesień przeważającym obszarze Polski zapisze się poniżej normy termicznej. Średnia obszarowa anomalia temperatury dla Polski wyniesie około -1,44°C. Największe ujemne odchylenie panuje na wschodzie, północnym-wschodzie, gdzie temperatura jest 2°C poniżej normy, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020. W całym kraju od kilku tygodni panuje jesień termiczna, która rozpoczęła się jeszcze przed kalendarzową.

Prognozowana anomalia miesięczna za okres od 1.09.2022 do 30.09.2022, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020

Co należy wspomnieć jest to miesiąc wilgotny z dużą ilością opadów i lokalnych burz. Przy niskiej temperaturze, małym usłonecznieniu występuje mniejsze parowanie niż w miesiącach letnich. Modele sezonowe dobrze oszacowały trend, jeśli chodzi o opady na wrzesień, sugerując dominacje niżowego wzorca pogody z opadami powyżej normy w wielu regionach. Poległy one jednak na wyliczeniach anomalii temperatury, wskazując na początku 9 miesiąca roku temperaturę powyżej normy klimatologicznej w skali miesięcznej. Wygląda więc na to, że pierwszy raz wrzesień od 2013 roku będzie miesiącem chłodnym. Na naszej prywatnej stacji meteorologicznej w Lublinie suma opadowa za miesiąc wrzesień wynosi około 98.2 mm, dla normy w przedziale od 37.7 mm do 80.8 mm. Były to zarówno opady wielkoskalowe, jak i też konwekcyjne. Pojawiła się tylko jedna burza w tym mieście we wrześniu.

Orientacyjne dane z systemu RainGRS pochodzące z pluwiometrów naziemnych, radarów meteorologicznych polskiej sieci POLRAD i sąsiednich krajów oraz satelitów meteorologicznych za okres od 1.09.2022 do 28.09.2022

silne ulewy, wrzesień 2022, duże sumy opadowe
Silne ulewy częste we wrześniu w Polsce

Fanipogody.pl

2 komentarze do “Silna ulewa przejdzie przez Polskę. To efekt płytkiego niżu, możliwe również burze”

Możliwość komentowania została wyłączona.