Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na weekend 30.09-02.10. Ulewy, burze, ale i słońce. Zróżnicowana pogoda w kraju

Pogoda na weekend dla Polski. Dużo opadów. Ulewy

Pogoda na weekend przyniesie bardzo zróżnicowaną pogodę w Polsce. Podczas gdy wschód znajdował będzie się pod wpływem frontu w piątek i w sobotę, w sobotę i niedzielę więcej chmur i opadów pojawi się na zachodzie kraju. Zapraszam na prognozę pogody na weekend.

Pogoda na weekend. Ulewa w piątek na wschodzie

Zgodnie z wczorajszą prognozą, ulewy pojawią się dziś nad Polską. Wschód kraju znajduje się pod wpływem systemu frontów atmosferycznych. W kolejnych godzinach piątku na froncie dojdzie do zafalowania. W wyniku czego powstanie płytki niż baryczny. To właśnie niż będzie przyczyną intensywnych opadów deszczu w części kraju.

Pogoda na weekend. Deszczowy weekend na wschodzie

Strefa intensywnych opadów deszczu już w godzinach porannych wkracza do Polski południowo wschodniej. W kolejnych godzinach piątku deszcz spadnie w Małopolsce (tutaj pada od rana), na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Opady pojawią się prawdopodobnie również na Ziemi Świętokrzyskiej i południu Mazowsza. Od rana przelotnie i słabo pada również na Śląsku, Opolszczyźnie, czy Dolnym Śląsku. Bez opadów dziś na zachodzie i w większości regionów północnych Polski. Spójrzmy na prognozę temperatury.

Zróżnicowane temperatury w piątek 30 września
Prognoza temperatury na piątek 30 września

Jak widać temperatura powietrza również będzie dziś zróżnicowana. Tam gdzie słońca będzie więcej, temperatury powędrują w gorę. Podczas gdy na schowanym pod chmurami wschodzie i południu termometry pokażą 10-12 stopni, na zachodzie i północy będzie zdecydowanie cieplej. Termometry w regionach zachodnich pokażą w piątek 14, a lokalnie nawet 17 stopni Celsjusza. Na południowym wschodzie odczuwalny będzie dziś wiatr. Jednak nie będzie on obniżał znacząco temperatury odczuwalnej. Zobacz również: Upał w październiku. Ponad 40 stopni. Niespotykane temperatury

W sobotę kolejne opady w Polsce

Podczas gdy w piątek ciśnienie atmosferyczne będzie dość wysokie, sobota przyniesie powolny spadek ciśnienia. Pogoda na weekend niestety upływała będzie nam pod znakiem niżowej pogody. Tak jak w piątek na zachodzie było dość pogodnie tak w sobotę pod wpływ niżu z północnego zachodu Europy zacznie dostawać się zachód kraju.

Pogoda na weekend. Od zachodu w sobotę wkroczy front okluzji
Pogoda na weekend. Front okluzji wkroczy od zachodu w sobotę

Widać, że do kraju z zachodu w sobotę wkroczy zokludowany front atmosferyczny. Przyniesie on dość rozległą strefę zachmurzenia oraz dużo opadów deszczu w regionach zachodnich. Strefa opadów deszczu wkroczy na zachód w sobotę około południa. W kolejnych godzinach dość szybko przemieszczać będzie się na wschód obejmując opadami kolejne regiony kraju. W nocy z niedzieli na poniedziałek strefa frontowa przemieści się już na wschód kraju przynosząc kolejne opady deszczu w regionie. Dodajmy, że w sobotę na południowym wschodzie pojawiały będą się intensywne, przelotne opady deszczu. Nie wykluczone są nawet burze.

Pogoda na weekend. Temperatury w sobotę w Polsce
Pogoda na weekend. Temperatury w sobotę

Powyżej prognoza temperatury na sobotę 1 października wg. modelu GFS. Dość dobrze odzwierciedla ona strefy zachmurzenia nad Polską. Tam gdzie chmur będzie więcej, temperatury będą niższe. W regionach z szansami na słońce termometry wskazywać mogą w sobotę nawet do 16 stopni Celsjusza. Na południowym wschodzie chłodniej, gdyż chmury zalegały będą tu od rana. Na zachodzie słońce „zdąży” podnieść temperaturę w dolnych partiach troposfery, zanim w region dotrze zachmurzenie frontowe. Tak to przynajmniej wygląda na aktualnych wyliczeniach modeli numerycznych. Wraz ze strefą frontową na zachód Polski dotrze silniejszy wiatr. Pogoda na weekend, zwłaszcza w drugiej jego części przyniesie nam porywy wiatru nawet do 70 km/h.

Niedziela z wiatrem i opadami deszczu

Pogoda na weekend nie będzie nas rozpieszczać. W ten trend wpisze się również niedziela. Tego dnia coraz większy wpływ na pogodę w kraju odgrywać zacznie ośrodek niskiego ciśnienia. Z zachodu kontynentu. Zwiększy się gradient ciśnienia, przez co praktycznie w całym kraju pojawi się nieprzyjemny wiatr.

Pogoda na weekend przyniesie wiatr w Polsce
Pogoda na weekend. Wiatr w niedzielę w całym kraju

Wiatr będzie w niedzielę wiał praktycznie w całej Polsce. Najsilniejsze porywy na zachodzie i północy Polski. Prędkość wiatru w niedzielę dochodzić będzie do 60 km/h. Nad morzem i w górach wiać może silniej. Do tego dołączą kolejne opady deszczu. Padać w niedzielę może praktycznie w całym kraju. Będą to zarówno opady przelotne, jak i o charakterze ciągłym. Temperatura powietrza w niedzielę to od 12 stopni na wschodzie Polski do 16 na krańcach zachodnich.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk