Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Piekielny upał uderzy w październiku. 40 stopni Celsjusza. Nigdy w historii nie było tak gorąco

Upał w Chinach przyniesie możliwe rekordy?

Mieszkańcy naszego regionu powoli przygotowują się do kilku miesięcy z niską temperaturą (zbieramy na opał wszystko prócz opon 😉 ). Jak się okazuje lato nie wszędzie powiedziało ostatnie słowo. Upał panuje oczywiście nadal w pasie od Afryki Północnej po Bliski Wschód. Jednak ja dziś nie o tym. Dzisiejszy wpis zabierze nas do Chin, gdzie wraz z nadejściem października nadejdzie piekielnie silna fala upałów. Temperatury w regionie prawdopodobnie przekroczą 40 stopni Celsjusza. Tak gorąco w regionie w październiku nie było jeszcze nigdy.

Napłynie gorące powietrze z południa. Upał będzie nie do zniesienia

Obecnie to tylko prognozy, jednak wiele wskazuje na to, że początek października przynieść może rekordowy upał w części Chin. Nad południowo wschodniej regiony napłyną gorące, zwrotnikowe masy powietrza z południa. Napływ tych mas widać na mapach prognoz temperatury na wysokości barycznej 850 hpa (ok. 1500 m.n.p.m).

Gorące masy powietrza napłyną z południa. Przyniosą upał
Upał za sprawą napływu gorących mas powietrza

W pierwszych dniach października nad regionem znajdzie się bardzo gorąca masa powietrza. Temperatura mas powietrza na wspomnianej wysokości około 1.5 km dochodzić będzie do 23-25 stopni Celsjusza. To są wartości wręcz niebywałe w tym regionie o tej porze roku. Oczywiście przyczyni się to do bardzo silnej fali upałów. Najgorzej ma być na południowym wschodzie Chin. Tutaj temperatury mają być zdecydowanie najwyższe. Zobacz również: Superkomórka przetoczyła się przez Polskę

Upał w Chinach może być historycznie silny

Wiemy już, że z początkiem października do tej części Azji napłyną bardzo ciepłe masy powietrza. Sprawdźmy zatem jak to przełoży się na temperatury przy powierzchni ziemi. Wiele wskazuje na to, że upał w regionie będzie naprawdę silny. Temperatury w pierwszej dekadzie października wzrosnąć tu mogą do 40 stopni Celsjusza. To byłby rekord temperatury w paźdierniku.

Upał do 40 stopni w Chinach w najbliższych dniach
Upał w Chinach na początku października

Model ECMWF widzi najwyższe wartości temperatury w okolicach 3 października. Upał sięgać miałby na południowym wschodzie 40 stopni Celsjusza. Jeśli termometry wskazywałyby 40ki to byłaby historyczna fala upałów w regionie o tej porze roku. Tymczasem model GFS ma dla nas jeszcze ciekawsze wyliczenia. Wg. amerykańskiego modelu temperatury w regionie mogłyby wzrosnąć do nawet 43 stopni powyżej zera.

Historyczny upał w Azji
Historyczny upał w Azji

Wedel wyliczeń modeli numerycznych upał w kolejnych dniach będzie wypychany na południe Chin. Jednak nadal w regionach południowo wschodnich, termometry wskazywały będą w okolice 35 stopni Celsjusza. Warto równie zwrócić uwagę na potężny kontrast temperatury jaki zanotujemy na początku października w regionie.

Ponad 50 stopni różnicy dobowej temperatury

Poprzez napływ gorących mas powietrza i upał na południowym wschodzie Azji dojdzie do ciekawego zjawiska pogodowego. Podczas gdy na południowym wschodzie Chin temperatury przekraczały będą 35 stopni Celsjusza, w tym samym okresie nocami temperatura na północy kraju spadać będzie w okolice -20 stopni. Oznacza to ponad 50 stopni dobowej różnicy temperatury a obszarze jednego państwa.

Duży kontrast termiczny na terenach Azji
Duży kontrast termiczny w Azji

Więcej ciekawostek i aktualności pogodowych na stronie głównej portalu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk