Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichura ponad 150 km/h sunie w stronę Polski. Orkan na Atlantyku. Jak silny wiatr dotrze do kraju?

Wichura wtargnie do Europy. jak silny wiatr w Polsce?

Na zdjęciu tytułowym widzicie mapę z prognozą wiatru na sobotę. Wichura w regionie Wysp Brytyjskich będzie dziś naprawdę silna. Wiatr na morzu przekraczał będzie 150 km/h. We wpisie sprawdzimy co jest przyczyną tak dynamicznej pogody oraz jak silny wiatr dotrze do Polski w najbliższym czasie.

Orkan na Atlantyku namiesza w pogodzie

Spójrzmy na mapę ciśnienia na dzisiejszy dzień. Pierwszym co rzuca się w oczy jest bardzo głęboki niż, którego centrum znajduje się dziś nad Islandią.

Orkan nad Islandią. Silna wichura w Europie
Niż Walburga. Silna wichura na północnym zachodzie

Ciśnienie w centrum niżu spadło w okolice 955 hPa. To rzadko spotykane zjawisko w naszej części Świata. Niż Walburga, bo tak go nazwano niesie ze sobą wiatr, którego siła przekracza na otwartym morzy 150 km/h. W związku z tym spokojnie możemy mówić o orkanie. W południowej i zachodniej części niżu występuje bardzo duży gradient ciśnienia. Na powyższej mapie widać jak gęsto rozkładają się izobary. Oznacza to silny wiatr. Wichura na północnym zachodzie Europy będzie dziś naprawdę silna. Poniżej porywy wiatru zanotowane na Wyspach Brytyjskich w dniu wczorajszym. Widać tu już wczoraj wartości ponad 100 km/h. Maksymalne porywy sięgają nawet ponad 130 km/h. Przeczytaj również: Nieprawdopodobny upał w październiku. Będzie ponad 40 stopni w Azji?

Wichura w weekend w Europie

Strefa silnego wiatru zbliży się w sobotę do Europy kontynentalnej. Mocna wiało będzie już nie tylko na Islandii, czy Wyspach Owczych. W sobotę wichura dotknie również mieszkańców Wysp Brytyjskich, Danii, Skandynawii, czy krajów Beneluksu.

Wichura wkracza dziś do Europy
Wichura wkracza dziś do Europy

Powyżej prognoza wiatru wg. modelu ECMWF na sobotni poranek. Widać, że najsilniejszych porywów wiatru (nawet powyżej 100 km/h) spodziewamy się w pasie od Danii, przez zachód Niemiec, po Belgię, Holandię i północ Francji. Niż znad Islandii zbliżał będzie się do Europy, ponieważ nie możemy mówić już o wietrze przekraczającym 120 km/h, to od dzisiejszej doby nie nosił będzie on już cech orkanu. Co nie zmienia faktu, że wichura w wielu regionach Europy wciąż będzie silna i groźna. Dynamiczna pogoda czeka mieszkańców Europy również na początku przyszłego tygodnia.

Wichura również na wschodzie Europy za kilka dni
Wichura również na wschodzie za kilka dni

Widać, że silny wiatr towarzyszył będzie mieszkańcom Wysp Brytyjskich również na początku przyszłego tygodnia. Wiatr na Wyspach znów przekraczał będzie prędkość 100 km/h. Co ciekawe. Dynamiczna pogoda i wichura pojawią się również na wschodzie Europy. I co wcale nie jest często spotykane, nie będzie związana z niżem atlantyckim.

Silny wiatr również w Polsce

Wiemy już, że wichura nęka dziś mieszkańców zachodniej i północno zachodniej Europy. Przejdźmy jednak do Polski, gdyż to pogoda w Polsce z pewnością interesuje Was najbardziej. Mocniej wiać zacznie już dzisiejszego dnia. Od zachodu do Polski wkroczy strefa frontu atmosferycznego wraz ze zwiększonym gradientem ciśnienia. Przyniesie to wiatr w okolicach 50-60 km/h. W niedzielę w Polsce wiało będzie jeszcze silniej.

Wiatr w niedzielę będzie silny
Silny wiatr w niedzielę nad Polską

Powyżej prognoza wiatru na 2 października dla Polski. Zdecydowanie najmocniej wiatr wiał będzie w południowej połowie kraju. na nizinach siła wiatru przekraczać może 75 km/h. W górach w porywach wichura osiągnie siłę ponad 100 km/h. Jeszcze mocniej wiać będzie w poniedziałek w Polsce. W pierwszy dzień nowego tygodnia w Polsce spodziewamy się wiatru do 80-85 km/h na nizinach. Wiatr w górach ponownie ponad 100 km/h. Nie wykluczony halny. Co ciekawe, podwyższony gradient ciśnienia, który przyniesie nam silny wiatr w najbliższych dniach nie będzie związany z niżem atlantyckim. Już teraz dochodzi do rozwoju niżu odciętego na wschodzie Europy. W kolejnych dniach ośrodek ten bardzo pogłębi się w okolicach zachodniej Rosji przynosząc silny wiatr właśnie w naszym regionie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk