Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 30 września. Mocno zróżnicowana aura w Polsce

Pogoda na 30 września 2022. Zróżnicowana aura w Polsce

Piątek przyniesie bardzo zróżnicowaną pogodę w Polsce. Podczas gdy północ i zachód kraju czekają chwile ze słońcem, na południowym wschodzie przejdzie kolejna strefa opadów deszczu. Lokalnie deszcz padał będzie intensywnie. Spójrzmy jak prezentuje się sytuacja baryczna na dzisiejszy dzień w Europie.

Sytuacja baryczna w Europie. Co przyniesie pogoda na 30 września?
Pogoda na 30 września. Sytuacja baryczna w Europie

Widzimy, że nad południowo wschodnią Polską przebiegać będzie dziś wycinek rozległego systemu frontów atmosferycznych. O tym jednak w dalszej części prognozy. Chciałbym, byśmy zwrócili uwagę na bardzo głęboki niż, który już dziś znajduje się na północ od Wysp Brytyjskich. Ośrodek ten mocno namiesza w pogodzie w Europie w najbliższych kilkudziesięciu godzinach. Przygotuję na ten temat oddzielny wpis. Wróćmy do pogody na 30 września w Polsce. Zobacz również: Upał w październiku? I to jaki

Bardzo odmienna pogoda w kraju

Wspominany wycinek systemu frontów atmosferycznych dość znacznie wpływać będzie na pogodę w południowo wschodniej Polsce. Poniżej prognoza zachmurzenia i opadów na piątek 30 września.

Prognoza zachmurzenia i opadów na 30 września dla Polski
Prognoza zachmurzenia i opadów na 30 września dla Polski

Warto dodać, że powyższa prognoza opadów pokrywa się z wyliczeniami innych modeli pogodowych jak ICON, ECMWF, czy SWISS-HD. Widać, że na froncie atmosferycznym dojdzie do zafalowania. Utworzy się płytki niż baryczny poprawiając parametry do powstawania chmur opadowych (a nawet burzowych). Deszcz na południowym wschodzie kraju padał będzie dość intensywnie. Nie można wykluczyć równie burz. Zupełnie odmienna pogoda na północy i zachodzie Polski. Te regiony znajdą się dziś w obszarze podwyższonego ciśnienia. W związku z tym pogoda na 30 września przyniesie więcej słońca i bezchmurnego nieba na północy i zachodzie. Przeczytaj również: Prognoza długoterminowa na cały październik dla Polski.

Pogoda na 30 września. Temperatury w Polsce

Zachmurzenie o tej porze roku ma znaczący wpływ na wartości temperatury na danym obszarze. Tak będzie i tym razem. W strefach rozpogodzeń na zachodzie i północy kraju nocami temperatury spadają dość znacznie. Nad ranem słupki rtęci wskazywały lokalnie zaledwie 2-4 stopni Celsjusza. Cieplej na południu i wschodzie, gdzie przez noc zalegało zachmurzenie. W dzień sytuacja się odwróci. Poniżej prognoza temperatury na piątek 30 września dla Polski wg. modelu ECMWF.

Pogoda na 30 września. Prognoza temperatury
Pogoda na 30 września. Prognoza temperatury

Ze względu na zalegające od rana zachmurzenie, w dzień znacznie chłodniej będzie w południowej połowie kraju. Podczas gdy na północy i zachodzie termometry wskażą nawet 16 stopni ciepła, w regionach południowych będą miejsca gdzie temperatura nie wzrośnie dziś ponad 10 stopni Celsjusza. Widać więc, że pogoda na 30 września przyniesie nam dziś zróżnicowaną aurę. Nie tylko pod względem opadów, lecz również temperatury powietrza. Wszystko oczywiście za sprawą nasłonecznienia. Słońce mocno ogrzeje dziś dolne partie troposfery w dzielnicach zachodnich i północnych. Na południu nie będzie miało to miejsca. Dodatkowo, w dzielnicach południowo wschodnich pojawi się dziś silniejszy wiatr. W porywach w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie wiatr wiał będzie z prędkością do 70 km/h. Na pozostałym obszarze Polski bezwietrznie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk