Pogoda długoterminowa na cały październik 2022 dla Polski. Będzie to miesiąc z dużą dynamiką, mogą pojawić się wichury, burze, przymrozki i zgniłe wyże

Pogoda długoterminowa na październik 2022. Czeka nas miesiąc ze zmiennymi warunkami pogodowymi. Częste opady, okresami nawet burze, silny, wiatr i przymrozki. Spodziewane wystąpienie zgniłych wyżów.

Pogoda długoterminowa. Niżowy wzór pogody w październiku 2022 w Polsce

Najnowsza, ale wciąż orientacyjna prognoza modelu sezonowego CFS sygnalizuje, że w październiku czeka nas dominacja pogody niżowej przez około 50-70% czasu. Czasem jednak wpływ na warunki pogodowe będą mieć wyże baryczne, stabilizując na krótki czas warunki pogodowe, mogą pojawić się zgniłe antycyklony. Czasami pojawić mogą się układy niżowe znad południowej i południowo-wschodniej Europy, przynosząc większe opady atmosferycznego, dlatego też październik w wielu regionach naszego kraju zapisze się jako wilgotny.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie wartości anomalii ciśnienia na październik 2022 według CFS

niżowa pogoda będzie częsta w Polsce

Najświeższa prognoza CFS wskazuje, że październik ma być na przeważającym obszarze Polski miesiącem powyżej normy wieloletniej, jeśli chodzi o opady. Taki scenariusz z częstym przechodzeniem frontów, a także okresowym przechodzeniem opadów konwekcyjnych wydaje się bardzo prawdopodobny. Zmienność pogody w 10 miesiącu roku będzie bardzo duża, dlatego też prognozy pogody należy śledzić codziennie, aby nic nas nie zaskoczyło.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia opadów na październik 2022 według CFSv2 dla Europy

Pogoda długoterminowa na cały październik 2022 dla Polski. Będzie to miesiąc z dużą dynamiką, mogą pojawić się wichury, burze, przymrozki i zgniłe wyże
pogoda długoterminowa. wilgotny październik także w Polsce

Temperatura przeważnie w normie, bądź lekko powyżej normy, lecz będą tygodnie chłodniejsze z wartościami poniżej średniej klimatologicznej

Klimatyczny model CFS pokazuje, że średnia miesięczna temperatura ma być powyżej normy na obszarze całej Polski. Jednak poszczególnie tygodnie mogą być chłodniejsze niż norma wieloletnia. Bardzo prawdopodobne są częstsze niż we wrześniu przymrozki na nizinach i długie okresy z niskimi temperaturami. Dni z pochmurną pogodą będzie dużo, natomiast dni ze słońcem stosunkowo niewiele.

Pogoda długoterminowa na październik 2022, wyliczana anomalia miesięczna wstępnie według CFS

pogoda długoterminowa. powyżej normy temperatura
Pogoda długoterminowa. CFS prognozuje wartości powyżej normy

Model europejski ECMWF pokazuje, że październik najcieplejszy będzie w północnej części kraju. Aczkolwiek na na południowym-wschodzie i wschodzie mogą być to wartości w normie wieloletniej.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury na październik 2022 według ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

temperatura znacznie powyżej normy
powyżej normy październik

Nie można wykluczyć, że październiku 2022 wystąpią pierwsze i mocno ograniczone obszarowo epizody z opadami śniegu na nizinach. Szczególnie w chłodnych masach płynących z północy. Aczkolwiek przez znaczną część czasu padać ma w naszych szerokościach geograficznych deszcz, czasem krupa z chmur Cb. Jednak w obszarach podgórskich i górskich prawdopodobne są opady śniegu, które nie są niczym nadzwyczajnym jesienią i może utworzyć się na dłużej w wyższych partiach gór pokrywa śnieżna. Nocami i w godzinach porannych powinniśmy spodziewać się przymrozków. Szczególnie w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń. Czasem wpływ na pogodę mogą mieć wyże, które nie zawsze przyniosą pogodną aurę. Zalegać mają podinwersyjne chmury Stratus oraz Stratocumulus oraz mgły o różnej rozciągłości pionowej. Problem smogu może się wyraźnie nasilić względem ubiegłych miesięcy w związku z coraz niższymi temperaturami, które wymuszą rozpoczęcie w pełni sezonu grzewczego i obecności silniejszych warstw inwersyjnych.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wkrótce więcej informacji.

Fanipogody.pl