Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na czwartek 29 września 2022. Obszar obniżonego ciśnienia. Dalsze opady nad Polską

Pogoda na czwartek 29 września dla Polski. Słaby deszcz, potem więcej słońca

Polska nadal znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia. Co taką sytuację synoptyczną odpowiadają niże THORVI oraz VERONIKA, których centrum znajduje się nad Europą Środkową. W związku z tym pogoda na 29 września przyniesie nam kolejną porcję opadów deszczu i zachmurzenia. Jednak nie wszędzie w kraju spadnie dziś deszcz. O tym w dalszej części prognozy. Teraz zerknijmy na mapę baryczną Europy.

Pogoda na 29 września. Mapa baryczna Europy
Pogoda na 29 września. Mapa baryczna Europy

Wczoraj centrum niżu THORVI znajdowało się nad Danią. Dziś obszar obniżonego ciśnienia obejmuje znaczną część naszego regionu. Na zachód od Europy rozbudowuje się wyż, jednak nie blokuje on cyrkulacji strefowej znad Atlantyku. Dzięki temu nad północno zachodnią Polskę zbliża się niż, który przyniesie wichurę w Europie i w Polsce w kolejnych dniach. Tutaj wróćmy jednak do pogody na czwartek 29 wrzesnia.

Opady w części kraju. W drugiej części dnia rozpogodzenia

Od godzin porannych deszcz padał będzie w południowo wschodniej „ćwiartce” kraju. Lokalnie padać może znów intensywnie. Dużo słabsze i przelotne opady zdarzać mogą się również w dzielnicach północnych kraju. Nie będzie to jednak opad tak intensywny jak na południowym wschodzie.

Prognoza opadów na czwartek przed południem
Prognoza opadów na czwartkowy poranek

Powyżej poglądowa mapa z prognozą opadów na czwartkowe przedpołudnie. Wiele wskazuje na to, że (podobnie jak w środę) niebo w drugiej części dnia zacznie się rozpogadzać. W wielu regionach Polski pogoda na czwartek przyniesie dłuższe chwile ze słońcem. Opady przelotne możliwe będą w kraju do wieczora, jednak będą to już opady bardzo lokalne. Zobacz również: Silna wichura w Europie

Pogoda na czwartek przyniesie umiarkowane temperatury

Czwartek, podobnie jak w poprzednich dniach nie przyniesie nam wysokich temperatur. Jednak nie będzie też jakoś bardzo chłodno jak na końcówkę września. Podobnie do ostatnich dni „karty” w temperaturze „rozdawać” będzie zachmurzenie i jego brak. Tam gdzie słońca od rana będzie więcej termometry wskażą nawet do 16 stopni Celsjusza. Na południowym wschodzie, gdzie w pierwszej części dnia zalegać będzie dużo chmur temperatury powietrza to w czwartek zaledwie 12-13 stopni w najcieplejszym momencie dnia.

Pogoda na czwartek 29 września. Prognoza temperatury
Pogoda na czwartek. Prognoza temperatury

Powyżej prognoza temperatury na dzisiejszy dzień na godzinę 15 UTC, kiedy to słońca nad Polską będzie najwięcej. Będzie to również moment z najwyższą temperaturą powietrza podczas dzisiejszego dnia. Wieczorem temperatura zacznie szybko spadać. Noc z czwartku na piątek chłodna, z temperaturami poniżej 10 stopni. Ciśnienie atmosferyczne w czwartek zacznie gwałtownie rosnąć. Jeszcze w nocy barometry wskazywały „zaledwie” 1000 hPa. W piątek wartość ciśnienia przekroczy już 1010 hPa. Sprawdzaj gdzie pada deszcz na naszym radarze opadów.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk