Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silna wichura uderza w Europę. Wiatr 95 km/h możliwy również w Polsce. Możliwe gwałtowne załamanie pogody w weekend

Wichura z wiatrem ponad 90 km/h dotrze do Polski

Zwiększa się dynamika w pogodzie w regionie Europy. Do głosu coraz częściej dochodzą głębokie niże baryczne. Do historii przeszedł wyż, który przez wiele dni „bronił” nasz region przed dynamiczną pogodą. Głęboki niż zbliża się nad kontynent znad Atlantyku. Wraz z nim nadciąga wichura, która już dziś uderzy w część naszego kontynentu.

Duży gradient ciśnienia. Wichura uderzy dziś w Europę

Obecnie na zachodzie Europy mamy do czynienia z dwoma silnymi układami barycznymi. Na zachód od kontynentu rozwinął się silny wyż. Nie blokuje on jednak całkowicie cyrkulacji strefowej. Niże atlantyckie „prześlizgują” się po północnej stronie wyżu docierając nad kontynent. Obecnie centrum jednego z niżów atlantyckich znajduje się w regionie Morza Północnego. W regionie występuje bardzo duży gradient ciśnienia. Co za tym idzie, w regionie Skandynawii i Wysp Brytyjskich pojawi się dziś silna wichura.

Silna wichura dziś w części Europy
Silna wichura dziś w części Europy

Widać, że wiatr na północy Wysp Brytyjskich oraz na zachodnim wybrzeżu Norwegii osiągać może dziś prędkość 100 km/h. Lokalnie wichura może być jeszcze silniejsza. To początek sezonu na dynamiczną pogodę w Europie. Przed nami silne niże. Niektóre z nich mogą osiągać siłę orkanów niosąc do Europy wiatr przekraczający 120 km/h. To jednak przed nami. Aktualnie potwierdzoną mamy dziś dynamiczną i wietrzną pogodę w omawianym regionie kontynentu. Przeczytaj również: Ulewy dziś nad Polską. Sprawdź gdzie padać będzie najmocniej.

Wichura dotrze również do Polski. Sprawdź kiedy wzrośnie siła wiatru w Europie Centralnej

Na przełomie miesięcy do Europy dotrze kolejny bardzo głęboki niż atlantycki. Silna wichura uderzy między innymi w region Beneluksu. Siła wiatru na Morzu Północnym sięgać może 120 km/h. To już wiatr klasyfikujący niż do miana orkanu.

Orkan przyniesie silny wiatr również w Polsce
Wichura dotrze również w nasz region

Powyżej prognoza wiatru na 2 października wg. modelu ECMWF. Wiele wskazuje na to, że zwiększony gradient ciśnienia zawita również w nasz region. W związku z tym w naszym kraju również może pojawić się dość silna wichura z wiatrem dochodzącym do 100 km/h. Czy wiało będzie tak mocno? Do 2 października zostało jeszcze kilkanaście aktualizacji modeli pogodowych. Jednak wyliczenia zdają się dość stabilne. Wiele wskazuje na to, że na koniec przyszłego weekendu pogoda w Polsce stanie się dynamiczna. Poniżej prognoza porywów wiatru dla Polski na opisywany okres.

Wichura nad Polską w weekend 1-2 października
Wichura nad Polską w weekend 1-2 października

Z obecnych wyliczeń modeli widać, że przez kraj w przyszłą niedzielę może przetoczyć się całkiem solidna wichura. Wiatr w porywach osiągać może prędkość do 95 km/h. Na obszarach górskich porywy wiatru mogą być jeszcze silniejsze. Wiatr wiejący z taką siłą może przynosić już szkody, a nawet uszkodzenia linii energetycznych.

Silne załamanie pogody w Polsce?

O intensywnych opadach deszczu, a nawet ulewach najbliższej doby pisałem już rano. Wpis znajdziecie w aktualnościach pogodowych na stronie głównej. Wiele wskazuje na to, że jeszcze silniejsze załamanie pogody czeka nas w przyszły weekend w kraju. Do kraju wkroczy strefa front atmosferycznego przynosząc nie tylko bardzo silny wiatr, ale także mnóstwo opadów, a nawet burze.

Załamanie pogody w weekend może być gwałtowne. Wichura i dużo opadów
Załamanie pogody w weekend w Polsce

Na obecną chwilę wiele wskazuje, że przed nami gwałtowna pogoda w przyszły weekend. Jednak z dokładniejszymi prognozami na sobotę, a przede wszystkim niedzielę wstrzymam się jeszcze kilka aktualizacji modeli. Miejmy jednak już świadomość, że pogoda w weekend może pokrzyżować nam plany spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk