Silna, lecz krótkotrwała burza superkomórkowa pojawiła się dziś na południu Polski. Sprawdzamy, gdzie w minionych godzinach pojawiły się zjawiska o charakterze burzowym.
Silna burza na południu kraju tylko przez chwilę
Podczas minionej doby przez Polskę przesuwał się aktywny front atmosferyczny. Przyniósł on opady i miejscami burze na zachodzie, centrum i południu naszego kraju. Front atmosferyczny przemieszczał się z zachodu na wschód, północny-wschód. Ponadto we wschodniej połowie kraju na początku środowego dnia zaznaczył się front atmosferyczny związany z układem niżowym znad Morza Bałtyckiego. Wir niżowy wchodzi w skład cyrkulacji strefowej. Pozostajemy w rozległym polu obniżonego ciśnienia. Już w drugiej części dnia wkroczy kolejny front atmosferyczny, który wkroczy nad zachodnią, południowo-zachodnią część naszego kraju. Płynie do nas znacznie chłodniejsza względem ostatnich dni masa pochodzenia polarnomorskiego.
Wir niżowy stopniowo wypełnia się, stając się w ten sposób wysokim układem niżowym. Jednak na głównym froncie atmosferycznym, doszło do rozwoju kolejnych zafalowań, co przyniesie w kolejnych dniach dostawę następnych opadów atmosferycznych i lokalnych burz. Ponadto należy wspomnieć, że po zachodniej stronie tego frontu, a po południowej stronie niżu, znad Niemiec płynie świeże powietrze polarnomorskie o sporym potencjale chwiejności zaciągane znad Morza Północnego. Dlatego też z powodzeniem występować będą przelotne opady deszczu, a nawet lokalne burze.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane
Pod koniec dzisiejszego dnia burze powstały w południowo-wschodniej części woj. opolskiego (szczególnie w wąskim pasie od rejonu Głubczyc po Kędzierzyn Koźle). Burzom towarzyszą silne opady deszczu, o natężeniu do 2-5 mm/10 min, ale są one krótkotrwałe, lokalnie możliwy jest mały grad. Burze przemieszczają się w kierunku północno-wschodnim (w kierunku nieco na południe od Częstochowy). Jedna z burz, w rejonie Kędzierzyn Koźla wykazywała cechy superkomórki burzowej. Po godzinie 18:30 grzmi m.in na zachód od Tarnowskich Gór, Piekar Śląskich. Zagrzmiało również w okolicach Tarnobrzegu. Bieżące położenie opadów i burz można śledzić online.
Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi o godzinie 18:05 czasu lokalnego w Polsce
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Silna burza na południu Polski. Rozwinęła się tam krótkotrwała superkomórka burzowa. Gdzie jest burza, 28.09.2022?”
Możliwość komentowania została wyłączona.