Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silna burza na południu Polski. Rozwinęła się tam krótkotrwała superkomórka burzowa. Gdzie jest burza, 28.09.2022?

silna burza poludnie polski

Silna, lecz krótkotrwała burza superkomórkowa pojawiła się dziś na południu Polski. Sprawdzamy, gdzie w minionych godzinach pojawiły się zjawiska o charakterze burzowym.

Silna burza na południu kraju tylko przez chwilę

Podczas minionej doby przez Polskę przesuwał się aktywny front atmosferyczny. Przyniósł on opady i miejscami burze na zachodzie, centrum i południu naszego kraju. Front atmosferyczny przemieszczał się z zachodu na wschód, północny-wschód. Ponadto we wschodniej połowie kraju na początku środowego dnia zaznaczył się front atmosferyczny związany z układem niżowym znad Morza Bałtyckiego. Wir niżowy wchodzi w skład cyrkulacji strefowej. Pozostajemy w rozległym polu obniżonego ciśnienia. Już w drugiej części dnia wkroczy kolejny front atmosferyczny, który wkroczy nad zachodnią, południowo-zachodnią część naszego kraju. Płynie do nas znacznie chłodniejsza względem ostatnich dni masa pochodzenia polarnomorskiego.

Wir niżowy stopniowo wypełnia się, stając się w ten sposób wysokim układem niżowym. Jednak na głównym froncie atmosferycznym, doszło do rozwoju kolejnych zafalowań, co przyniesie w kolejnych dniach dostawę następnych opadów atmosferycznych i lokalnych burz. Ponadto należy wspomnieć, że po zachodniej stronie tego frontu, a po południowej stronie niżu, znad Niemiec płynie świeże powietrze polarnomorskie o sporym potencjale chwiejności zaciągane znad Morza Północnego. Dlatego też z powodzeniem występować będą przelotne opady deszczu, a nawet lokalne burze.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane

Pod koniec dzisiejszego dnia burze powstały w południowo-wschodniej części woj. opolskiego (szczególnie w wąskim pasie od rejonu Głubczyc po Kędzierzyn Koźle). Burzom towarzyszą silne opady deszczu, o natężeniu do 2-5 mm/10 min, ale są one krótkotrwałe, lokalnie możliwy jest mały grad. Burze przemieszczają się w kierunku północno-wschodnim (w kierunku nieco na południe od Częstochowy). Jedna z burz, w rejonie Kędzierzyn Koźla wykazywała cechy superkomórki burzowej. Po godzinie 18:30 grzmi m.in na zachód od Tarnowskich Gór, Piekar Śląskich. Zagrzmiało również w okolicach Tarnobrzegu. Bieżące położenie opadów i burz można śledzić online.

Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi o godzinie 18:05 czasu lokalnego w Polsce

Silna burza na południu Polski. Rozwinęła się tam krótkotrwała superkomórka burzowa. Gdzie jest burza, 28.09.2022?
Liczne burze na południu Polski

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz