Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 31 sierpnia/1 września 2022. Zimno w kraju. Zaledwie 5 stopni i lokalna mgła w Polsce

skraj wyzu

Pogoda na noc ze środy na czwartek. Będzie niska temperatura w Polsce. Zaledwie 5 stopni na Suwalszczyźnie. Lokalny deszcz zdarzyć może się na północy. Sprawdzamy, jak wyglądają prognozy na noc z 31 sierpnia na 1 września 2022 dla naszej części Europy.

Pogoda. Za sprawą wyżu panują w Polsce stabilne warunki

W środę Polska znalazła się na skraju klina wyżu znad Morza Norweskiego. Tylko w środkowej i górnej troposferze nad Polską zaznaczała się obecność zatoki niskiego ciśnienia. Jednak na przeważającym obszarze obecne było dość suche. Cechujące się marginalną niestabilnością powietrze, a największe wartości energii konwekcji występowały w dolnej troposferze, pod inwersją. Nie było dziś warunków do wystąpienia burz.

Większych zmian nie będzie w nocy

Natomiast w nocy ze środy na czwartek sytuacja baryczna nie ulegnie większej zmianie. Nasza część Starego Kontynentu będzie w zasięgu wyżu i inwersja osiadania będzie skutecznie hamować głęboką konwekcję. Jedynie północy kraju, szczególnie na wybrzeżu, będą występować przelotne opady deszczu. Nie są prognozowane burze. Warunki pogodowe okażą się stabilne

Marginalne szanse na burze wystąpią w czwartek, w rejonie Zatoki Gdańskiej. Konwekcja w północnej części kraju wyrażać ma się przede wszystkim przelotnymi opadami o charakterze konwekcyjnym. Zdarzyć mogą się opady deszczu do około 10 mm i porywisty wiatr do około 55 km/h, gdzieniegdzie niewykluczony niewielki grad. W pierwszy dzień września sytuacja synoptyczna nie ulegnie większej zmianie. Nasza część Europy będzie w dalszym ciągu na obrzeżach klina wyżu znad Morza Norweskiego. Z północy spływać będzie chłodne powietrze polarne morskie o marginalnej niestabilności. Istotnym czynnikiem hamującym konwekcje okaże się obecność inwersji temperatury. Na ogół warunków do rozwoju burz jutro nie będzie. Jedynie nad północną część kraju, znad Bałtyku, napłynie lekko chwiejne i wilgotne powietrze w którym może dochodzić do rozwoju płytkiej rozproszonej konwekcji z przelotnym deszczem i lokalnymi burzami, których prawdopodobieństwo nie przekracza nawet 15%.

Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami na północy i w rejonach podgórskich duże z przelotnym deszczem. Miejscami utworzą się mgły ograniczające widzialność nawet do 200 m. Temperatura minimalna od 5°C na Suwalszczyźnie, w dolinach karpackich i lokalnie na północy, do 11°C, 13°C miejscami na zachodzie i południu kraju, nad morzem około 14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 1.09.2022, 04Z według modelu ICON – RUC

Pogoda na noc 31 sierpnia/1 września 2022. Zimno w kraju. Zaledwie 5 stopni i lokalna mgła w Polsce
Stabilna pogoda i niska temperatura w wielu regionach

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz