Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek. Wystąpi niska temperatura, spodziewana lokalna mgła i dalsza dominacja układu wyżowego.
Pole wysokiego ciśnienia wpływa na pogodę w kraju. Płynie chłodniejsza masa polarnomorska
Odcinek chłodnego frontu, który w sobotę przesuwał przez Polskę. W niedzielę oraz na początku bieżącego tygodnia rozciąga się nad wschodnią częścią Europy. Biegnąc od Morza Barentsa po obszar wschodniej Ukrainy. Natomiast na południu, oraz południowym wschodzie zaznacza się słabo aktywny wycinek frontu ciepłego który objawia się głównie zachmurzeniem i słabymi opadami deszczu na południu kraju. Dlatego też występuje podział mas powietrza nad Europą. Północ Starego Kontynentu jest w znacznie chłodniejszej polarno morskiej masie powietrza. Natomiast południe pozostaje w powietrzu pochodzenia zwrotnikowego.
Ponadto w środkowej części troposfery na wysokości izobarycznej 500 hPa dobrze widoczna jest bruzda geopotencjału biegnąca od pogranicza Szwecji i Finlandii przez Zatokę Botnicką po Danię sprowadzając chłodne i wilgotne powietrze, o czym świadczy występujące zachmurzenie w północnej części Polski oraz w wielu regionach dość rześki poranek.
Pogoda. Topografia baryczna i geopotencjał dla wysokości izobarycznej 500 hPa na 9.08.2022, 00 UTC
Wyż wpływa na aurę w kraju
Początek bieżącego tygodnia przynosi nad północnym Atlantykiem oraz Wyspami Brytyjskimi przez Belgię, Holandię, Luksemburg, Niemcy dominacje klina wysokiego ciśnienia. W najbliższych dniach będzie się umacniał i delikatnie rozciągał w kierunku północno wschodnim. Warunki pogodowe w najbliższych dniach nie będą groźne. Możemy spodziewać się stabilnych warunków pogodowych z małym, umiarkowanym chwilami dużym stopniem zachmurzenia na przeważającym obszarze kraju. Wzrośnie jednak w najbliższych dniach temperatura powietrza, a nawet pojawią się lokalne burze.
Płynie do nas znacznie chłodniejsza masa powietrza pochodzenia polarno morskiego z północnego-zachodu. Dlatego też występują duże dobowe amplitudy temperatury. Wygląda jednak na to, że najbliższe dni przyniosą stopniową adwekcje powietrza pochodzenia zwrotnikowego do naszej części Europy. Już w środę na zachodzie kraju będzie bardzo gorąco. Natomiast kolejne dni przyniosą wzrost temperatury powyżej 30 stopni na coraz większym obszarze Polski.
Pogoda. Trajektoria wsteczna mas powietrza na 9.08.2022, 00 UTC dla wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa dla Warszawy
Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. Początkowo na północy i południu możliwe przelotne opady deszczu. Na północy lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 500 m. Temperatura minimalna od 8°C w obszarach podgórskich Karpat, na Pojezierzu Pomorskim i na Suwalszczyźnie, około 10°C, 13°C na przeważającym obszarze kraju do 16°C nad morzem; chłodniej około 5°C w obszarach podgórskich Sudetów. Wiatr słaby, zmienny z przewagą kierunków wschodnich.
Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura na 9.08.2022, 03Z według modelu ICON EU – RUC