Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 13/14 czerwca 2021. Groźne burze zaniknęły. Śnieg w Tatrach. Najcieplej nad morzem do 14°C, wystąpią mgły i zamglenia w Polsce

Pogoda. Zatoka

Dzisiaj jedynie zachodnia część Polski jest pod wpływem klina wyżu znad Atlantyku. Wschodnia i częściowo centralna w zasięgu układu niskiego ciśnienia znad Rosji i na skraju związanej z nim zatoki niżowej. W środkowej troposferze na wschodzie kraju utrzymuje się południkowo rozciągnięta górna zatoka niżowa. Jak i też ośrodek górnego niżu przemieszczający się znad Litwy na południe nad Ukrainę. Ciepłe powietrze zostało wyparte z naszej części Europy. Za frontem chłodnym napłynęło chłodne powietrze z północnego zachodu o cechach polarno morskich. Jedynie wschodnia część kraju pozostanie w nieco cieplejszej, ale bardziej wilgotnej masie powietrza.

Pogoda. Rozbudowa klina wyżowego przyniesie stabilizacje w pogodzie

Podczas nadchodzącej nocy cały kraj znajdzie się już w zasięgu klina wyżu znad Atlantyku. W środkowej troposferze zaznaczy się początkowo wpływ niżu znad Ukrainy na wschodzie, południowym-wschodzie. Zalegać ma na przeważającym obszarze Polski chłodniejsze powietrze polarne. Jednak w godzinach porannych nad dzielnice zachodnie zacznie napływać coraz cieplejsza masa powietrza. W pierwszej części nocy na południowym wschodzie kraju zaznaczać się będzie jeszcze strefa zachmurzenia oraz opadów związana z górnym niżem znad Ukrainy.

W polu przyziemnym podczas nadchodzącej nocy cały kraj znajdzie się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia. Przyniesie to stabilizacje w pogodzie.

Pogoda. Wyż rozbudowujący się od zachodu

Ośrodek górnego niżu nad Ukrainą w godzinach wieczornych. Dolina geopotencjału nad wschodnią połową kraju z wyraźnie obniżoną temperaturą w środkowej troposferze. Widać również rozbudowujący się wyż z zachodu, którego klin sięgał dziś zachodniej części kraju, przynosząc stabilne warunki pogodowe.

Pogoda. Niż górny

Na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Jedynie we wschodniej części kraju początkowo duże. Prognozowane są również burze. Wysoko w Tatrach słabe opady śniegu. Miejscami rozwiną się mgły i zamglenia w wielu regionach Polski.

Termometry pokażą od 6°C na północnym wschodzie, około 10°C w centrum, do 14°C nad morzem.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza nad ranem przez model ICON

Pogoda. Temperatura nad ranem

Wiatr na ogół słaby i umiarkowany z zachodu, północnego-zachodu. Najsilniejszy we wschodniej części kraju do 30-40 km/h. W górach do 80 km/h.

PogodaWiatr w Polsce

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Źródło grafik: tropicaltidbits.com, meteomodel.pl, ventusky.com

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz