Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek. Mróz w całym kraju, zanikające opady śniegu i oblodzenie w Polsce

Pogoda. W nocy z poniedziałku na wtorek Polska znajdzie się pod wpływem wyżu z centrum nad Polską. Napływać ma z kierunków północnych mroźna masa arktyczna. Natomiast w środkowej troposferze dominuje zatoka arktycznego chłodu. Ciśnienie będzie rosnąć.

Sytuacja synoptyczna na dzień 9.03.2021, 00 UTC

Pogoda. Noc w Polsce

Widoczna w środkowej troposferze górna zatoka niżowa. Na wysokości izobarycznej 500 hPa (5500 m.n.p.g) temperatura obniżyła się poniżej -30°C. Stromy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą sprzyjał inicjacji konwekcji wewnątrzmasowej za frontem chłodnym.

Zatoka chłodu nad Polską

Pogoda. Przez całą noc możliwe przelotne opady śniegu

Początkowo zachmurzenie umiarkowane i duże. Najwięcej pogodnego nieba będzie w północnej części Polski. Słabe i umiarkowane opady śniegu o charakterze konwekcyjnym wystąpią lokalnie w centrum, na wschodzie i południu oraz północy Polski. Po dziennych i wieczornych opadach możliwe zamarzanie powierzchni, dlatego kierowcy i piesi powinni zachować ostrożność.

Prognoza zachmurzenia i opadów na noc z poniedziałku na wtorek według SWISS-HD.

Model SWISS-HD.
Pogoda. Przelotne opady śniegu
Pogoda. Opady konwekcyjne
Pogoda. Opady o charakterze zimowym

Pogoda. Mróz w Polsce

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na noc z poniedziałku na wtorek według modelu ICON. W centrum od -10°C do -4°C. Na północnym-wschodzie od -11°C do -6°C. Nieco cieplej na Pomorzu od -7°C do -4°C, a nad samym morzem około -3°C. Również na zachodzie termometry pokażą od -8°C do -5°C. W górach i na obszarach podgórskich prawdopodobne spadki temperatury poniżej -15°C.

Mróz w Polsce

Wiatr będzie słaby w całym kraju. Z sektora północnego i północno-zachodniego, miejscami wystąpi cisza, co skutkować będzie silnemu radiacyjnemu wypromieniowaniu ciepła, mając na uwadze czynnik adwekcyjny. W południowej części kraju powieje słabo z południa.

Wiatr w Polsce

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Temperatura odczuwalna rano we wtorek tutaj