Pogoda na noc 7/8 marca 2021. Opady śniegu, mróz, oblodzenie i silny wiatr w Polsce

Pogoda. W nocy z niedzieli na poniedziałek Polska znajdzie się pomiędzy wyżem znad Wysp Brytyjskich i Skandynawii a niżem znad Rosji. Z północy na południe przemieszczać będzie się front chłodny związany z niżem znad Rosji. Tuż za frontem napływać ma coraz chłodniejsza masa arktyczna. Ciśnienie powinno stopniowo rosnąć.

Pogoda. Utworzy się pochylnia do spływu powietrza arktycznego

Sytuacja synoptyczna na dzień 8.03.2021, 00 UTC

Pogoda. Powietrze arktyczne.

Zasadniczo będziemy pomiędzy wyżem znad Europy Zachodniej a niżem znad Rosji. Przy takim położeniu omawianych ośrodków barycznych wystąpią sprzyjające warunki do adwekcji powietrza arktycznego po wschodniej stronie centrum wyżowego. Utworzyła się klasyczna „pochylnia” do spływu zimnej masy powietrza.

Anomalia w polu ciśnienia względem okresu referencyjnego 1981-2010 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych na dzień 8.03.2021, 00 UTC.

Pogoda. Anomalia w polu ciśnienia.

W środkowej troposferze obecna będzie górna zatoka niżowa, która stopniowo ma odsuwać się na wschód. Wypełniona powinna być chłodniejszą masą arktyczną.

Pogoda. Górna zatoka niżowa.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 8.03.2021, 00 UTC dla Warszawy doskonale obrazuje, jaką drogę pokonało powietrze w ciągu ostatnich 7 dni zanim dotarło do Polski. Tydzień temu omawiana masa arktyczna zalegała w rejonie Morza Baffina, Grenlandii, następnie przepłynęła Atlantyk Północny, nabierając nowych cech, potem znalazła się nad Skandynawią.

Pogoda. Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 8 marca 2021, 00 UTC

Pogoda. Opady zimowe kraju, postępujące rozpogodzenia za frontem i rozwój konwekcji masowej

Początkowo pogodnie, bądź zachmurzenie małe i umiarkowane w południowej części kraju, gdzie zalegać ma suchsze powietrze polarnomorskie. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie duże i całkowite, Z północy na południe wędrować będzie strefa opadów atmosferycznych o natężeniu słabym i umiarkowanym. Na ogół ma być to śnieg i deszcz ze śniegiem. W drugiej części nocy od północy zaczną postępować rozpogodzenia spowodowane napływem suchszego powietrza arktycznego. Za frontem może rozwinąć się konwekcja masowa, która przyniesie przelotne opady zimowe o zróżnicowanym natężeniu. Ryzyko wystąpienia burz śnieżnych będzie niskie. Na drogach ślisko.

Prognoza zachmurzenia i rodzaju opadów atmosferycznych wędrujących w nocy z niedzieli na poniedziałek na południe Polski. Należy zwrócić uwagę na rozwój chmur Cumulonimbus z przelotnymi opadami zimowymi w północnej części kraju, czemu sprzyjać będzie stromy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą.

Pogoda. Snieg w Polsce
Opady zimowe w Polsce
Przejściowe opady zimowe
Opady o charakterze zimowym.

Noc z ujemną temperaturą praktycznie w całym kraju

Najchłodniej poza obszarami górskimi będzie w północnej części kraju, gdzie po przejściu frontu chłodnego wystąpią większe rozpogodzenia, co w połączeniu z czynnikiem adwekcyjnym skutkować będzie szybkiemu wychładzaniu przypowierzchniowej warstwy granicznej. Termometry pokażą w tej części Polski od -6°C do -1°C. a około 0°C nad samym morzem. Na zachodzie temperatura wyniesie od -5°C do 0°C. W centrum od -3°C do -1°C. Na wschodzie od -3°C do -1°C. W południowej części kraju od -4°C do -1°C, chłodniej jedynie na obszarach podgórskich i górskich od -15°C do -8°C.

Wyliczana minimalna temperatura powietrza według modelu ICON na godziny poranne w poniedziałek.

Pogoda. Wiatr potęgować będzie odczucie chłodu

Za sprawą dużej różnicy ciśnienia między wyżem znad Europy Zachodniej a niżem znad Rosji prognozowany jest duży gradient baryczny, co skutkować będzie umiarkowanym, okresowo silnym wiatrem z sektora zachodniego, skręcający po przejściu frontu na północny i północno-zachodni. Silniejsze podmuchy wiatru wystąpią również w czasie przechodzenia frontu chłodnego z północy na południe.

Prognozowane porywy wiatru w drugiej części nocy na obszarze Polski

Prognoza temperatury odczuwalnej na drugą część nocy z niedzieli na poniedziałek. Jak widać wartości te będą niższe o kilka stopni od temperatury powietrza wyliczanej przez modele numeryczne.

Aktualna temperatura w Polsce

Położenie opadów

Prognoza ciśnienia na godziny poranne tutaj

Źródło grafik: dwd.de, meteologix.com, meteomodel.pl, estofex.org, ventusky.com