Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 15/16 marca 2021. Opady deszczu i śniegu do 12 cm oraz mróz w Polsce

Górna zatoka niżowa

Górna zatoka niżowa

Pogoda. W nocy z poniedziałku na wtorek Polska znajdzie się pomiędzy wyżem znad Zatoki Biskajskiej a niżem, który znad Bałkanów przemieszczać będzie się nad Ukrainę. Pozostaniemy w polu obniżonego ciśnienia. Znad Bałtyku przez nasz kraj wędrować ma dalej na południe niewielki niż, w obrębie którego wystąpią opady konwekcyjne. Ciśnienie ulegać ma niewielkim wahaniom. Znajdziemy się w masie polarnej. Natomiast w środkowej i górnej troposferze zalegać będzie długa fala geopotencjalna wypełniona dużo chłodniejszym powietrzem o cechach arktycznych.

Pogoda. Górna zatoka w środkowej troposferze

Środkowa troposfera będzie mocno wychłodzona, co doskonale widać na rycinie poniżej. Górna zatoka niżowa sięgać ma aż spod koła podbiegunowego po Morze Śródziemne, skutkując rozwojem niżów nad tym akwenem przemieszczających się na północny-wschód.

Anomalia w polu ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i obszarami przyległymi według modelu GFS na noc z poniedziałku na wtorek.

Sytuacja synoptyczna na dzień 16.03.2021, 00 UTC według DWD.

Pogoda.

Napływać ma chłodna masa polarna znad Atlantyku

Znajdziemy się w masie polarnej, które 7 dni temu zalegało w rejonie Bieguna Północnego, przepływając Atlantyk dotarło do Polski, nabierając też nowych cech i ulegając transformacji.

https://www.facebook.com/Meteoimgw/posts/3932505016815891

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 16.03.2021, 06 UTC dla wysokości izobarycznej 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa.

Pogoda. Trajektoria wsteczna mas powietrza

Pogoda. Opady zimowe w Polsce

W nocy z poniedziałku na wtorek przeważnie zachmurzenie duże i całkowite, chociaż w centrum i na południu możliwe przejaśnienia a nawet rozpogodzenia. Na krańcach południowo-wschodnich zaznaczy się skraj niżu znad Bałkanów, tam też spodziewane są opady śniegu i deszczu ze śniegu. Opady zimowe również w Sudetach i Bieszczadach, gdzie możliwy jest przez noc przyrost pokrywy śnieżnej do 5-12 cm. Lokalnie możliwa mgła marznąca. Szczególnie w drugiej części nocy i nad ranem we wtorek.

Prognoza zachmurzenia i rodzaju opadów na noc z poniedziałku na wtorek według szwajcarskiego modelu numerycznego.

Pogoda. Noc opady w Polsce
Opady zimowe w Polsce
Lokalne mgły w Polsce

Nadchodząca noc przyniesie lekki mróz na przeważającym obszarze Polski. Najniższa temperatura zostanie odnotowana w górach i na obszarach podgórskich od -5°C do -2°C. Ujemne wartości na termometrach również w centrum, północy oraz wschodzie od -3°C do 0°C. Cieplej jedynie nad samym morzem oraz na zachodzie od 1°C do 3°C.

Wiatr słaby, zmienny, jedynie na krańcach zachodnich umiarkowany i z kierunków północnych. Wysoko w górach wiatr w porywach do 60 km/h, może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognozowana prędkość oraz kierunek wiatru w nocy z poniedziałku na wtorek według modelu ICON.

Położenie opadów

Źródło grafik: dwd.de, estofex.org, meteologix.com, tropicaltidbits.com, ventusky.com, meteomodel.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz