Pogoda na noc 16/17 marca 2021. Dużo chmur, burze zanikły, spadnie 10 cm śniegu i wystąpi mróz

Pogoda. W nocy z wtorku na środę Polska znajdzie się pomiędzy wyżem znad Wysp Brytyjskich a niżem znad Morza Czarnego. Zaczyna napływać z kierunków północnych coraz chłodniejsza masa powietrza. Ciśnienie atmosferyczne będzie rosnąć za sprawą rozbudowy klina wyżowego znad Europy Zachodniej. Natomiast w środkowej i górnej troposferze dominuje górna zatoka niżowa wypełniona chłodniejszym powietrzem o cechach arktycznych.

Pogoda. Polska pomiędzy wyżem a niżem

Anomalia w polu ciśnienia na dzień 17.04.2021, 06Z

Pogoda. Anomalia w polu ciśnienia

Topografia baryczna na poziomie 500 hPa na dzień 17 marca 2021, 00 UTC. Górna zatoka niżowa rozciąga się od Arktyki aż po Morze Śródziemne i Afrykę Północną.

Pogoda. Górna zatoka niżowa

Pogoda. Konwekcja w chłodnej masie polarnej i burze we wtorek nad Polską

Należy wspomnieć o tym, że we wtorek w wielu miejscach Polski występowały opady konwekcyjne przemieszczające się z północy na południe. Chmury kłębiasto-deszczowe rozwijały się w chłodnej masie polarnej z północnego-zachodu. Pomiędzy dolną a środkową troposferą obserwowano duży pionowy gradient temperatury. Co skutkowało wystąpieniem niestabilności i rozwojem punktowych burz, którym towarzyszyły opady niewielkiego gradu i krupy, mając na uwadze nisko położoną izotermę zero.

Pogoda. Zdjęcia satelitarne za 2 godziny

Również na zobrazowaniach radarowych widać, że w wielu miejscach występowały przelotne opady konwekcyjne przemieszczające się zgodnie z przepływem na poziomie sterującym, czyli z północy na południe. Na krańcach południowo-wschodnich zaznaczyły się opady związane z niżem śródziemnomorskim.

Pogoda. Chmury kłębiaste nad Polską

Burze zaobserwowano dziś na Kujawach, Wielkopolsce oraz na Pomorzu i Wielkopolsce, jak i też Małopolsce. Ich aktywność nie była jednak wysoka. Zjawiskom konwekcyjnym towarzyszyły krótkotrwałe, silniejsze opady atmosferyczne, większe porywy wiatru.

Burze w Polsce
Burzowa aura

Pogoda. Noc z dużą ilością chmur oraz intensywnymi opadami śniegu w górach

Na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie będzie duże i całkowite. Miejscami przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu. W górach opady śniegu nawet do 5-10 cm. Lokalnie mgły wystąpią w kraju.

Prognoza zachmurzenia, opadów i mgieł na noc z wtorku na środę dla Polski według SWISS-HD.

Pogoda. Opady zimowe
Opady w Polsce
Opady i zima w Polsce
Zmienna aura w Polsce

Temperatura minimalna od -4°C na Podhalu, około 0°C w centrum, do 3°C nad morzem. Wiatr z kierunków północnych.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza nad ranem w środę na obszarze Polski.

Lekki przymroek w Polsce

Prognozowany kierunek i prędkość wiatru nad ranem w czwartek według modelu ICON.

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Źródło grafik: dwd.de, wetter3.de, blitzortung.org, ventusky.com, meteomodel.pl, meteologix.com