Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc. Niska i umiarkowana temperatura oraz mgły i punktowo słaby deszcz

wyzowa pogoda

Pogoda na noc z czwartku na piątek. Niska i umiarkowana temperatura, wystąpią również mgły i punktowo słaby deszcz. Burze nie są prognozowane.

Znajdziemy się jeszcze w polu podwyższonego ciśnienia podczas nadchodzącej nocy

Dzisiaj w ciągu dnia znaleźliśmy się w polu podwyższonego ciśnienia. Natomiast w nocy będziemy w zasięgu klina wyżowego, który skutecznie uniemożliwiać będzie rozwój głębokiej konwekcji nad Polską.

Już jutro jednak u schyłku dnia będziemy dostawać się w zasięg płytkiego niżu wędrującego znad Morza Śródziemnego z całym systemem atmosferycznych. Wygląda na to, że popada w całym pasie południowy, centralnym i wschodnim. Miejscami może spaść nawet miesięczna norma opadowa. W wielu regionach będą to wartości powyżej średniej wieloletniej. Jeszcze dziś pojawiły się bardziej obszary artykuł na ten temat o nadchodzącej ulewie i burzach, które przyniosą duże załamanie pogody.

Wyżowa aura a panowała dziś nad Polską, w weekend silne pogorszenie warunków pogody

W czwartek natomiast cieszyliśmy się pogodą wyżową. Tylko na Mazurach aura była wietrzna. W godzinach porannych na południu i wschodzie zaznaczały się jeszcze zanikające opady atmosferyczne. Natomiast w pozostałej części kraju wystąpiły chmury kłębiaste ograniczone inwersja osiadania. Różnica ciśnienia nie była duża, jednak z uwagi na nierównomierne nagrzanie podłożona. Wiatr był dalej umiarkowany zachodni, silniejszy na północy i w centrum kraju, natomiast stopniowo skręcający na północny, a jutro na wschodni. Wygląda na to, że przed nami dwa przyjemne letnie dni. Jednak bez upału, z chłodniejszą nocą, na weekend pogoda w południowej i centralnej części kraju dynamiczna, a w górach, na pogórzach i wyżynach południa Polski burzowa i deszczowa.

Pogoda. Prognoza pola ciśnienia na 29.07.2022, 00Z według modelu ECMWF

wyzowa pogoda

Natomiast w nocy z czwartku na piątek będzie na ogół pogodnie. Tylko na na krańcach północno-wschodnich i południowych zachmurzenie okresami duże i tam lokalnie przelotne opady deszczu. Ponadto miejscami na północy i w kotlinach sudeckich nad ranem krótkotrwałe mgły, ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 8°C w kotlinach karpackich i na północnym wschodzie, około 12°C w centrum, do 15°C na południu i 16°C nad morzem. Wiatr słaby, na ogół z kierunków północnych, jedynie na południu, wschodni.

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura na 29.07.2022, 02Z według modelu ICON

Pogoda na noc. Niska i umiarkowana temperatura oraz mgły i punktowo słaby deszcz
Prognozowana minimalna temperatura na 29.07.2022, 02Z według modelu ICON

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz