Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Alerty IMGW. Nadciągają ulewy. Pomarańczowe ostrzeżenia dla Polski

Alerty IMGW dla Polski. Ulewy w weekend 30-31 lipca

Czwartek upływa pod znakiem spokojnej i w większości kraju słonecznej pogody. Na mapach ostrzeżeń jednak już dziś pojawiły się alerty IMGW. Pogoda zrobi się dynamiczna już od jutra. Wszystko za sprawą dynamicznego, aktywnego ośrodka niskiego ciśnienia, który wkroczy do Polski w piątek po południu.

Alerty IMGW na piątek. W części kraju przejdą burze

Tak jak wspomniałem we wstępie, niż zacznie wpływać na pogodę w Polsce już w piątkowe popołudnie. Do kraju nie dotrą jeszcze wielkoskalowe, długotrwałe ulewy, jednak w dzielnicach południowych wystąpią burze. Tego właśnie dotyczą żółte alerty pogodowe na mapach IMGW na piątek 29 lipca.

Żółte alerty pogodowe na piątek dla południa Polski
Żółte alerty IMGW na piątek dla południa Polski

Na powyższej mapie widać, że alerty dotyczą województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i zachodu Podkarpacia. Powyższe regiony zagrożone są burzami o średniej intensywności. Stąd też synoptycy IMGW zdecydowali się wydać żółty, pierwszy stopień zagrożenia przed zjawiskami burzowymi. Burze niosły będą intensywne opady deszczu. Lokalnie padać będzie bardzo intensywnie ze względu na dużą aktywność zbliżającego się niżu. Burze trwały będą w południowej Polsce również w nocy z piątku na sobotę. Więcej świeżych informacji pogodowych zawsze na stronie głównej portalu FaniPogody.

Pomarańczowe alerty dla Polski na weekend 30-31 lipca

Dużo gorsza pogoda występowała będzie w Polsce w nadchodzący weekend. Centrum aktywnego niżu znajdzie się nad południowo wschodnią Polską. Na krańcach zachodnich i północnych niżu dojdzie do rozbudowy dobrze wypiętrzonych chmur opadowych. Przez południe, częściowo zachód i centrum kraju przejdą solidne ulewy.

Alerty IMGW na 30 lipca 2022
Alerty IMGW na sobotę 30 lipca

Dlatego też synoptycy IMGW zdecydowali się wydać pomarańczowe alerty pogodowe drugiego stopnia dla Polski na sobotę 30 lipca. Silne ulewy przejdą na południu, częściowo zachodzie i w centrum kraju. Lokalnie przez sobotę i niedzielę spadnie tu nawet kilkadziesiąt (70-90) milimetrów deszczu na metr kwadratowy. Intensywne opady deszczu pojawią się również na północy kraju, gdzie przez sobotę i niedzielę spadnie do 40-50 mm deszczu na metr kwadratowy.

Pogoda zacznie uspokajać się po niedzieli

Jeszcze w niedzielę intensywnie padać będzie w centrum i północnym wschodzie kraju. Tych regionów dotyczą również alerty drugiego stopnia wydane na niedzielę i obowiązujące do poniedziałku 1 sierpnia. W pierwszych dniach przyszłego tygodnia pogoda zacznie się uspokajać. Niż odsuwał będzie się na wschód i północny wschód jednocześnie wypełniając się.

Upał w Polsce w przyszłym tygodniu
Upał w Polsce w przyszłym tygodniu

Deszcz, który nadejdzie w weekend do kraju bardzo przyda się w obecnej, trudnej sytuacji hydrologicznej. Dlatego też alerty IMGW o intensywnych opadach należy odbierać raczej z radością niż smutkiem. Niestety, to co uda się nadrobić pogodzie w weekend zniweczyć może druga część przyszłego tygodnia. Na mapach IMGW znów pojawią się alerty pogodowe. Tym razem dotyczące niestety nie tak potrzebnych opadów, a silnego upału nad krajem. Więcej o nadchodzących upałach nad Polską pisałem dziś rano. Zanim jednak to nastąpi czeka nas jeszcze w miarę pogodny piątek oraz bardzo deszczowy i brzydki weekend.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk