Pogoda niżowa już w Polsce. Dzień gorący do 26 stopni i gwałtowne burze

Pogoda niżowa we wtorek. Dzień gorący wystąpił w kraju, zaobserwowano też gwałtowne burze.

We wtorek aura w Polsce kształtowana była zarówno przez płytką zatokę niskiego ciśnienia znad środkowej i południowej Europy, ale także i rozbudowujący się klin wysokiego ciśnienia znad Atlantyku Północnego oraz zachodnich obszarów Starego Kontynentu. Nad naszym krajem zaznaczyła strefa frontu atmosferycznego. Poprzedzona strefą zbieżności wiatru z przelotnymi opadami i lokalnymi burzami, ponadto znajdujemy się pod dość ciepłej masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego o istotnie podwyższonej zawartości wilgoci. Od zachodu zaczęło postępować ochłodzenie za pofalowanym frontem chłodnym.

Sytuacja synoptyczna na 23 maja 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

pogoda niżowa w kraju
Pogoda. Wysoka temperatura. Aż 26 stopni w Tarnowie i burze na zbieżności przed frontem oraz w zasięgu płytkiego niżu

Wyładowania atmosferyczne zanotowane, 23 maja 2023 na obszarze Polski przez sieć detektorów

pogoda niżowa. wystąpiły burze z gradem
Pogoda niżowa przyniosła dziś lokalne burze

Niżowa pogoda i gwałtowne burze na południu

We wtorek na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podlasiu zachmurzenie było małe i umiarkowane. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Zdarzyły się przelotne opady deszczu, szczególnie na zachodzie i południowym zachodzie. Natomiast na zachodzie i południu miejscami obserwowane burze, padał też drobny grad. W czasie przechodzenia burz akumulacja opadów sięgała od 10 mm do 30 mm, na południu Małopolski, Górnego Śląska, Opolszczyzny i w rejonie Kotliny Kłodzkiej możliwe sumy opadów do 30 mm – 35 mm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było od 23°C na zachodzie do 24°C na wschodzie, lokalnie na Mazowszu do 25°C, chłodniej lokalnie nad morzem 16°C. Wiatr na ogół słaby, zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

Przeczytaj również: Miażdżący upał do 47-48 stopni Celsjusza na wschodzie. Silna anomalia temperatury w Polsce

Pogoda. Temperatura maksymalna, 23 maja 2023 na stacjach iMGW-PIB – 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce

wysoka temperatura w Polsce i pogoda niżowa
Pogoda. Wysoka temperatura w kraju, aż 26 stopni pokazał termometr maksymalny w Tarnowie

Noc z wtorku na środę przyniesie na północnym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane i tu bez opadów. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu oraz zanikające szybko na zachodzie i południu burze. Oczekiwana wysokość opadów burzowych do 10 mm do 20 mm. Na termometrach będzie od około 7°C w rejonach podgórskich do 12°C na wschodzie i południu, ale miejscami w centrum, Warmii i Śląsku Opolskim około 13-14°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, na wschodzie południowo-wschodni, na pozostałym obszarze z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru początkowo do 50-60 km/h. Potencjał wiatrowy będzie mocniej ograniczony niż w ciągu dnia w zasięgu komórek konwekcyjnych i burzowych.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl