Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 12/13 marca 2021. Zanikające burze, chwyci niewielki przymrozek i mróz w Polsce

Pogoda. Zatoka niżowa

Pogoda. W nocy z piątku na sobotę Polska znajdzie się w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. Z zachodu na wschód przemieszczać ma się wtórny chłodny front atmosferyczny. Zasadniczo wpływ na pogodę będzie mieć cyrkulacja strefowa o składowej zachodniej. Znajdziemy się w masie polarnej o cechach morskich. Natomiast w środkowych warstwach dominować będzie zatoka wypełniona chłodniejszym powietrzem. Ciśnienie atmosferyczne powoli rośnie.

Pogoda. Kolejny front wkroczy z zachodu

Sytuacja synoptyczna na dzień 13.03.2021, 00 UTC

Głównie w pierwszej części nocy lokalnie występować będą opady atmosferyczne i zanikające burze. Po zachodzie słońca z powodu zaniku operacji słonecznej chmury kłębiasto-deszczowe Cumulonimbus zaczną szybko zanikać. Jednak w drugiej części nocy nad dzielnice zachodnie wkroczy front z opadami atmosferycznymi o natężeniu słabym i umiarkowanym, które z biegiem godzin przemieszczać będą się na wschód, obejmując Ziemię Lubuską, Pomorze Zachodnie, Wielkopolsce oraz Pomorze i Kujawy.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 13.03.2021, 00 UTC ukazuje, że do Polski napływać będzie wilgotna masa polarna z zachodu. Dotyczy wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa. Istotna zmiana sytuacji barycznej jest prognozowana na przyszły tydzień, gdy z północy napłynie ponownie powietrze arktyczne. O możliwym dużym ochłodzeniu i obniżeniu się temperatury poniżej normy wieloletniej piszemy tutaj.

Prognoza zachmurzenia i opadów na noc z piątku na sobotę według modelu SWISS-HD. Strefa opadów przemieszczać ma się z zachodu na wschód. Natężenie nie przekroczy jednak 1-3 mm. Nie prognozuje się również burz w nocy z piątku na sobotę.

Pogoda. Opady w Polsce
Pogoda. Według modelu SWISS-HD
Pogoda. Front wkroczy z zachodu.

Najcieplej będzie podczas nadchodzącej nocy na zachodzie Polski, gdzie temperatura wyniesie od 2°C do 5°C. W centrum termometry pokażą od 0°C do 3°C. Na wschodzie od -1°C do 1°C. Natomiast na południu termometry pokażą od 0°C do 2°C, chłodniej jedynie na obszarach podgórskich i górskich do -5°C/-7°C.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad samym morzem silny i porywisty. Powieje przeważnie z południa i południowego-zachodu.

Prognoza opadów na godziny poranne tutaj

Położenie opadów tutaj

Źródło grafik: dwd.de, wetter3.de, ventusky.com, meteologix.com

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz