Pogoda długoterminowa. Wróci mróz do Polski, wystąpią opady zimowe, a nawet burze w chłodnych masach powietrza. Sprawdźmy najnowszy trend w prognozach modeli do końca marca 2021.
Pogoda długoterminowa. Silne ochłodzenie w prognozach, nocami wystąpi w całym kraju mróz
Najnowsze prognozy modelu ECMWF na kolejne tygodnie marca nie napawają optymizmem. Zimne masy powietrza ponownie napłyną w połowie przyszłego tygodnia do Polski, przynosząc dwucyfrowy mróz nocami, a na nizinach i w górach opady zimowe. Istnieje prawdopodobieństwo burz śnieżnych. Okresami poza obszarami górskimi krajobrazy zabielą się. Szczególnie w 3 tygodniu marca.
Prognozowana anomalia temperatury na okres od 15.03.2021 do 22.03.2021 według ECMWF dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych wskazuje, że w całej Polsce temperatura będzie na ogół poniżej normy wieloletniej.
Pogoda długoterminowa. Poniżej można prześledzić prognozowaną anomalię temperatury według ECMWF w okresie od 22.03.2021 do 29.03.2021. Widać wyraźnie, że chłodne masy powietrza mogą utrzymać się w naszej części Starego Kontynentu również w ostatniej dekadzie marca.
Pogoda. Trend w kierunku znacznego ochłodzenia sugeruje również model GFS i CFS
Model amerykański również wskazuje na prawdopodobne ochłodzenie w połowie miesiąca. Według wiązek temperatura może obniżyć się poniżej normy wieloletniej z okresu referencyjnego 1981-2010. Niskie wartości na termometrach mogą utrzymać się przez całą trzecią dekadę marca, chociaż prognozy na tak odległy okres mogą ulec wyraźnym korektom.
Nie tylko model GFS i ECMWF wskazuje na znaczną zmianę warunków pogodowych w kolejnych dniach. Amerykański model klimatyczny (CFS) sygnalizuje obniżenie się temperatury poniżej normy wieloletniej na przełomie 2 i 3 dekady marca. Prognozy są zbliżone do tych, które zaobserwowaliśmy powyżej, utrzymując utrzymanie się niskich temperatur przynajmniej do końca miesiąca. Niewykluczone, że wraz z kolejnymi aktualizacjami model trend na dalszy okres marca ulegnie wyraźnej zmianie.
Pogoda. Powstanie blokada cyrkulacji strefowej
Cyrkulacja strefowa zostanie ponownie zablokowana w połowie miesiąca. Nad Atlantykiem utworzy się blokada antycyklonalna, który będzie mieć tendencje do rozbudowy w kierunku wschodnim, łącząc się z wyżem obecnym na wschodzie, tworząc rozległy wał wysokiego ciśnienia. W tym samym czasie na wschodzie Europy ulokowane mogą być ośrodki niskiego ciśnienia. Utworzą się korzystne warunki do napływu chłodniejszego powietrza, w środkowej troposferze. Obecna będzie górna zatoka niżowa.
Przy stabilnej i wyżowej pogodzie po zachodzie słońca na nizinach możemy spodziewać się spadków temperatury do dwucyfrowych ujemnych wartości na termometrach. W górach może być to mróz poniżej -15°C. Za dnia temperatura ma być niewielkim plusie, wyłączając obszary górskie i podgórskie, gdzie mróz może być całodobowy. W przyszłym tygodniu na przeważającym obszarze Polski pojawią się kolejne opady konwekcyjne. Zarówno śniegu, jak i też deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej. Istnieje pewne prawdopodobieństwo kolejnych burz. Stabilna wyżowa pogoda może zapanować w 3 dekadzie marca m.in w naszej części Europy.
Pod koniec drugiej dekady marca na północy Starego Kontynentu może rozbudować się wał wyżowy ułożony równoleżnikowo, utrzymując w naszej części Europy chłodne masy powietrza.
Chłodny okres synoptyczny sygnalizuje model GEFS. Napłynie do nas w połowie miesiąca masa powietrza z północy i północnego-wschodu.
Zasadniczo znajdziemy się pomiędzy wyżem z centrum na zachód od Wysp Brytyjskich a niżem znad Ukrainy i Rosji. Przy takim rozkładzie pola barycznego wystąpią korzystne warunki do napływu powietrza arktycznego z północy i północnego-wschodu. Zablokowana zostanie cyrkulacja zachodnia.
Na szybkie nadejście wiosennych temperatur będziemy musieli poczekać. Wszystkie wiodące modele numeryczne sygnalizują silne ochłodzenie w połowie miesiąca, które może potrwać dłużej niż tydzień.
Na sam koniec przygotowaliśmy orientacyjne materiały. Ukazujące trend temperatury i opadów oraz ciśnienia na okres od 12.03.2021 do 22.03.2021 według ECMWF. Szczególnie chłodno może zrobić się w połowie przyszłego tygodnia.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Pogoda długoterminowa. Mróz dwucyfrowy wróci, opady śniegu i burze w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.