14 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa. Mróz dwucyfrowy wróci, opady śniegu i burze w Polsce

Pogoda. Silne ochłodzenie w prognozach

Pogoda długoterminowa. Wróci mróz do Polski, wystąpią opady zimowe, a nawet burze w chłodnych masach powietrza. Sprawdźmy najnowszy trend w prognozach modeli do końca marca 2021.

Pogoda długoterminowa. Silne ochłodzenie w prognozach, nocami wystąpi w całym kraju mróz

Najnowsze prognozy modelu ECMWF na kolejne tygodnie marca nie napawają optymizmem. Zimne masy powietrza ponownie napłyną w połowie przyszłego tygodnia do Polski, przynosząc dwucyfrowy mróz nocami, a na nizinach i w górach opady zimowe. Istnieje prawdopodobieństwo burz śnieżnych. Okresami poza obszarami górskimi krajobrazy zabielą się. Szczególnie w 3 tygodniu marca.

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 15.03.2021 do 22.03.2021 według ECMWF dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych wskazuje, że w całej Polsce temperatura będzie na ogół poniżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa. Powrót mrozu do Polski

Pogoda długoterminowa. Poniżej można prześledzić prognozowaną anomalię temperatury według ECMWF w okresie od 22.03.2021 do 29.03.2021. Widać wyraźnie, że chłodne masy powietrza mogą utrzymać się w naszej części Starego Kontynentu również w ostatniej dekadzie marca.

Pogoda długoterminowa. Trend w kierunku ochłodzenia

Pogoda. Trend w kierunku znacznego ochłodzenia sugeruje również model GFS i CFS

Model amerykański również wskazuje na prawdopodobne ochłodzenie w połowie miesiąca. Według wiązek temperatura może obniżyć się poniżej normy wieloletniej z okresu referencyjnego 1981-2010. Niskie wartości na termometrach mogą utrzymać się przez całą trzecią dekadę marca, chociaż prognozy na tak odległy okres mogą ulec wyraźnym korektom.

Pogoda długoterminowa na kolejne tygodnie
Pogoda długoterminowa na marzec 2021.

Nie tylko model GFS i ECMWF wskazuje na znaczną zmianę warunków pogodowych w kolejnych dniach. Amerykański model klimatyczny (CFS) sygnalizuje obniżenie się temperatury poniżej normy wieloletniej na przełomie 2 i 3 dekady marca. Prognozy są zbliżone do tych, które zaobserwowaliśmy powyżej, utrzymując utrzymanie się niskich temperatur przynajmniej do końca miesiąca. Niewykluczone, że wraz z kolejnymi aktualizacjami model trend na dalszy okres marca ulegnie wyraźnej zmianie.

Pogoda. CFS i trend
Mróz w prognozach

Pogoda. Powstanie blokada cyrkulacji strefowej

Cyrkulacja strefowa zostanie ponownie zablokowana w połowie miesiąca. Nad Atlantykiem utworzy się blokada antycyklonalna, który będzie mieć tendencje do rozbudowy w kierunku wschodnim, łącząc się z wyżem obecnym na wschodzie, tworząc rozległy wał wysokiego ciśnienia. W tym samym czasie na wschodzie Europy ulokowane mogą być ośrodki niskiego ciśnienia. Utworzą się korzystne warunki do napływu chłodniejszego powietrza, w środkowej troposferze. Obecna będzie górna zatoka niżowa.

Górna zatoka niżowa

Przy stabilnej i wyżowej pogodzie po zachodzie słońca na nizinach możemy spodziewać się spadków temperatury do dwucyfrowych ujemnych wartości na termometrach. W górach może być to mróz poniżej -15°C. Za dnia temperatura ma być niewielkim plusie, wyłączając obszary górskie i podgórskie, gdzie mróz może być całodobowy. W przyszłym tygodniu na przeważającym obszarze Polski pojawią się kolejne opady konwekcyjne. Zarówno śniegu, jak i też deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej. Istnieje pewne prawdopodobieństwo kolejnych burz. Stabilna wyżowa pogoda może zapanować w 3 dekadzie marca m.in w naszej części Europy.

Pogoda długoterminowa. Wyż znad Wysp Brytyjskich

Pod koniec drugiej dekady marca na północy Starego Kontynentu może rozbudować się wał wyżowy ułożony równoleżnikowo, utrzymując w naszej części Europy chłodne masy powietrza.

Wał wyżowy

Chłodny okres synoptyczny sygnalizuje model GEFS. Napłynie do nas w połowie miesiąca masa powietrza z północy i północnego-wschodu.

Ochłodzenie według GEFS

Zasadniczo znajdziemy się pomiędzy wyżem z centrum na zachód od Wysp Brytyjskich a niżem znad Ukrainy i Rosji. Przy takim rozkładzie pola barycznego wystąpią korzystne warunki do napływu powietrza arktycznego z północy i północnego-wschodu. Zablokowana zostanie cyrkulacja zachodnia.

Trend w kierunku ochłodzenia

Na szybkie nadejście wiosennych temperatur będziemy musieli poczekać. Wszystkie wiodące modele numeryczne sygnalizują silne ochłodzenie w połowie miesiąca, które może potrwać dłużej niż tydzień.

Zmiana w prognozach

Na sam koniec przygotowaliśmy orientacyjne materiały. Ukazujące trend temperatury i opadów oraz ciśnienia na okres od 12.03.2021 do 22.03.2021 według ECMWF. Szczególnie chłodno może zrobić się w połowie przyszłego tygodnia.