Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc. Burze będą zanikać. Niska temperatura spowodowana napływem chłodnej masy powietrza

nizsza temperatura

Pogoda na noc. Burze ustąpią. Niska temperatura, która spowodowana ma być spływem chłodnej masy powietrza pochodzenia polarno morskiego.

Dziś Polska znajduje się jeszcze w zasięgu zatoki niżu znad Skandynawii. Z zachodu na wschód przemieszczał się front chłodny poprzedzony linią zbieżności wiatru. Na przedpolu frontu oraz w strefie frontowej masa charakteryzowała się pewną niestabilnością co doprowadziło do rozwoju burz. Najsilniejsze burze wystąpiły na Ziemi Świętokrzyskiej i Lubelszczyźnie. Strefa burz przesuwała dlatego z zachodu, południowego-zachodu na wschód, północny-wschód. Po przejściu burz temperatura spadła i napłynęła chłodniejsza masa za frontem chłodnym o cechach polarno morskich. 

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 26.07.2022, 18 UTC

Pogoda na noc. Burze będą zanikać. Niska temperatura spowodowana napływem chłodnej masy powietrza

Pogoda uległa pogorszeniu. Przez Polskę przechodzą dziś fronty atmosferyczne, dlatego też pojawiły się opady i burze

Chwiejność termodynamiczna była dziś mała i umiarkowana. Przepływ mas powietrza okazał nieco bardziej nasilony, co przełożyło się na podwyższone pionowe ścinanie wiatru i silniejsze porywy wiatru w zasięgu struktur konwekcyjnych. Dlatego też tworzyły się zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też klastry wielokomórkowe. Lokalnie mogły wystąpić superkomórki burzowe.

W środę po przejściu frontów na pogodę wpływ będzie miał klin wyżowy wyżu atlantyckiego. Jednak do całej Polski docierać ma chłodniejsza masa powietrza polarnego o cechach morskich. Jednak z uwagi na dużą różnice ciśnienia. Pojawi się silniejszy wiatr na północy i północnym-zachodzie. Kolejne dni przyniosą niskie i umiarkowane temperatury. Czasem nawet poniżej 20 stopni.

Noc z wtorku na środę przyniesie we wschodniej połowie kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu i burze, z biegiem godzin zanikające. Jednak w pozostałej części kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, gdzieniegdzie, zwłaszcza na Pomorzu i wybrzeżu, duże ze słabym przelotnym deszczem. W czasie burz opady deszczu do 20 mm. Temperatura minimalna od 9°C na Pomorzu i w kotlinach sudeckich do 16°C na Zamojszczyźnie i Podkarpaciu. Wiatr na ogół słaby, zachodni i północno-zachodni, w czasie burz silniejszy, w porywach do 70 km/h.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 27.07.2022, 02Z według modelu ICON-RUC

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz