16 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 3/4 marca 2021 dla Polski. Zmiana w pogodzie, wkroczy front, spadnie śnieg

Pogoda. W pierwszej części nocy przeważający obszar Polski znajdzie się pod wpływem wyżu znad południowej Europy. Ciśnienie atmosferyczne będzie spadać. Już w drugiej części nocy nasunie się nad dzielnice północne front chłodny związany z niżem znad Rosji. Rozpocznie się spływ powietrza arktycznego. W środkowej troposferze zaznaczać zacznie się natomiast górna zatoka niżowa. Nad ranem w czwartek jedynie dzielnice południowe będą pod wpływem wyżu. Pozostały obszar znajdzie się w zasięgu zatoki niżowej i migrującego z północy na południe frontu atmosferycznego.

Pogoda. Bardzo ciepła środa na obszarze Polski

Dziś najcieplej było w ciągu dnia na zachodzie i południu, gdzie termometry pokazały od 12°C do 17°C. Natomiast najchłodniej na wschodzie i północnym-wschodzie od 2°C do 7°C.

Zanotowana temperatura powietrza na oficjalnych stacjach IMGW-PIB w drugiej części dnia w środę.

Pogoda. Temperatura w środę na obszarze Polski.

Wybrane dane pomiarowe ze stacji pomiarowych IMGW-PIB w formie tabeli.

Pogoda. Temperatura w środę na obszarze Polski.

Na dużą uwagę zasługuje również proces zaniku chmur niskich i mgieł w środę. Poniższa rycina obrazuje zachmurzenie zaobserwowane w godzinach porannych dziś, natomiast poniżej z ostatnich dwóch godzin. Tam gdzie było pogodnie przez cały dzień, bądź szybko ustąpiły chmury niskie zaobserwowano największy wzrost temperatury.

Pogoda. Chmury niskie na obszarze Polski.

Animacja satelitarna za ostatnie 2 godziny dla obszaru Polski w spektrum widzialnym

Noc z postępującym pogorszeniem aury

Sytuacja synoptyczna na dzień 4.03.2021, 00 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na dzień 4.03.2021, 12 UTC

Zatoka niżowa niżu znad Rosji jest bardzo dobrze widoczna na poniższej rycinie. Ukazuje ona anomalie w polu ciśnienia względem okresu referencyjnego 1981-2010 na godziny poranne w czwartek.

Anomalia w polu ciśnienia w nocy ze środy na czwartek.

Zmiany zajdą nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowej troposferze. Gdzie zaznaczy się górna zatoka niżowa nasuwająca się z północy i wypełniona chłodniejszym powietrzem o cechach arktycznych.

Nasuwająca się górna zatoka niżowa.

Pogoda. Wkroczy zachmurzenie frontowe od północy

Pierwsza część nocy pogodna, bądź z zachmurzeniem małym. W nocy z północy na południe przemieszczać będzie się strefa zachmurzenia. Opady deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem wystąpią na Pomorzu Zachodnim, Środkowym i Wschodnim, a nad ranem również na Ziemi Lubuskiej i Suwalszczyźnie, Wielkopolsce oraz gdzieniegdzie w centrum. Ich intensywność ma być jednak niewielka.

Prognoza zachmurzenia, obszaru i natężenia opadów atmosferycznych na obszarze Polski.

Zachmurzenie i opady w Polsce
Zachmurzenie i opady w naszej części Europy
Zachmurzenie i opady w Polsce we czwartek.

Nadchodząca noc przyniesie najwyższą temperaturę w południowej i zachodniej części kraju, gdzie termometry pokażą od 2°C do 5°C. Na północy i północnym-wschodzie od -1°C do 1°C.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza w czwartek na obszarze Polski.

Wiatr na ogół słaby i umiarkowany. Początkowo najsilniejszy w górach i na obszarach podgórskich. Nad ranem zacznie nasilać się w północnej części Polski.

Pogoda. Wiatr w Polsce w czwartek.

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Prognoza zachmurzenia nad ranem tutaj

Źródło grafik: dwd.de, sat24.com, meteomodel.pl, wetterzentrale.de, ventusky.com, meteologix.com, tropicaltidbits.com/