Pogoda. We wtorek nasza część Europy znalazła się pod wpływem wyżu znad Wysp Brytyjskich. Jedynie na południowym wschodzie kraju aurę kształtował jeszcze niż wraz z frontem okluzji. Szczególnie na południowym-wschodzie, w obrębie ośrodka niskiego ciśnienia masa charakteryzowała się dużą wilgotnością. Według danych z detektorów wyładowań, nie odnotowano dziś zjawisk burzowych na obszarze Polski. Napływała chłodna masa powietrza pochodzenia polarno morskiego.
Pogoda. Niżowa pogoda we wschodniej połowie kraju
Podczas nadchodzącej nocy Polska będzie w zasięgu klina wyżu związanego z wyżem znad Wysp Brytyjskich. Początkowo jedynie na wschodzie kraju zaznaczać będzie się oddalający niż z frontem okluzji. W nocy nie są spodziewane korzystne warunki do rozwoju burz.
Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów, 24.08.2021, 21 UTC według ECMWF dla Polski
Wyliczane ciśnienie, zachmurzenie i opady, 25.08.2021, 00 UTC
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady, 25.08.2021, 3 UTC
Noc z wtorku na środę na przeważającym obszarze Polski ma być pogodna za sprawą dominacji wyżu z centrum znad Wysp Brytyjskich. Opady deszczu występować mają na Wybrzeżu oraz południowym-wschodzie i wschodzie kraju. Lokalnie w kotlinach górskich rozwiną się mgły. Termometry wskażą od 6°C do 9°C; na Suwalszczyźnie i w kotlinach górskich około 5°C, a nad morzem od 11°C do 14°C. Wiatr będzie słaby z uwagi na niewielką różnice ciśnienia.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza, 25.08.2021, 3Z według ICON
Wieczorem we wtorek natężenie godzinowe zmniejsza się. We wschodniej połowie kraju wynosi przeważnie od 3 mm do 8 mm. Od godzin porannych najwięcej deszczu spadło na zachodzie i w centrum województwa: w Puławach 47 mm, w Lublinie – Radawcu 43 mm. W najbliższych godzinach opady będą słabły i stopniowo odsuwały się na wschód. Prognozowana suma opadów w ciągu nocy miejscami do 10 mm – poinformował Michał Ogrodnik z IMGW-PIB.
W kolejnych dniach czeka nas duża dynamika w pogodzie nie zabraknie opadów, czasem w wielu regionach pojawią się burze w chłodnych masach powietrza. Przed nami zimny i wilgotny koniec sierpnia, o czym szerzej piszemy w najnowszej prognozie długoterminowej.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC