Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021. Inwazja zimna będzie dotkliwa. Na upał nie mamy co liczyć. Wystąpią silne ulewy i burze w Polsce

Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021. Silny chłód nie ustąpi na przełomie sierpnia i września. Upał z pewnością nie wystąpi w Polsce. Spodziewane są silne ulewy i burze w chłodnych masach powietrza. Przejrzymy najnowsze prognozy modeli europejskich oraz amerykańskich na ostatnie dni wakacji dla naszej części Europy.

Pogoda długoterminowa. Zimny okres synoptyczny w naszej części Europy

Końcówka sierpnia nie rozpieszcza mieszkańców naszej części Europy. Ostatnim dniem gorącym okazała się ubiegła niedziela, gdy na Dolnym Śląsku temperatura osiągnęła 28°C na stacji IMGW we Wrocławiu. Modele pogodowe jasno sygnalizują, że w kolejnych dniach dominować ma przeważnie pogoda niżowa, co wiązać będzie się z kolejnymi opadami, czasem również burzami w chłodnych masach powietrza i silniejszym wiatrem.

We wtorek intensywne opady występują szczególnie na wschodzie, południu oraz południowym-wschodzie, gdzie zaznacza się front okluzji. Obserwowane są na tym obszarze lokalne podtopienia, na rzekach pojawiły się również wyraźne wezbrania, gdzieniegdzie rzeki wystąpiły ze swoich koryt. Po intensywnych opadach na zokludowanym froncie atmosferycznych, w wielu miejscach pojawiły strefy stanów wysokich, miejscami obserwowane są również na danych ze stacji wodowskazowych stany ostrzegawcze, nieco rzadziej alarmowe. Bieżącą sytuacje na rzekach możecie śledzić tutaj.

Pogoda długoterminowa. Zatoka chłodu nad Polską i niże w jej obrębie

Niestety to nie koniec wilgotnego okresu synoptycznego. Przez naszą część Europy przebiega i będzie przebiegać w kolejnych dniach długa fala planetarna wypełniona chłodniejszym powietrzem. Może dojść do jej odcięcia. W jej obrębie pojawią się dodatkowo ośrodki niskiego ciśnienia. Od środy nad dzielnice północne nasunie się front atmosferyczny z kolejną porcją opadów atmosferycznych. Spodziewane są w jej zasięgu opady o natężeniu umiarkowanym, okresowo silnym. Tuż za frontem szerokim strumieniem spłynie chłodniejsza masa powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

W naszej części Europy pojawi się w kolejnych dniach ośrodek górnego niżu. Wystąpi charakterystyczna środkowo-troposferyczna kropla chłodu. Niż odcięty kształtować ma pogodę w najbliższych kilku dniach, ale niektóre modele sygnalizują, że sporo deszczu spadnie do połowy przyszłego tygodnia. Sprzyjać będzie temu wyraźna blokada wyżowa, która przebiegać ma w pasie od Europy Zachodniej po północ Starego Kontynentu. Pojawią się pod koniec sierpnia intensywne opady deszczu, czasem także miejscami zagrzmi. Niewykluczone, że okresami pojawią się większe przejaśnienia między opadami.

Prognozowana anomalia w polu ciśnienia oraz geopotencjał na okres od 23.08.2021 do 30.08.2021 według modelu CFS

pogoda długoterminowa. zimno i chłód w polsce

Trąby wodne prawdopodobne na Bałtyku. Na pozostałym obszarze możliwe burze w chłodnej masie powietrza

Nie można wykluczyć, że na Morzu Bałtyckim pojawiać będą się zalążki trąb wodnych, a nawet w pełni wykształcone trąby wodne. Niektóre z nich wchodzić mają nad ląd. Coraz częstsze leje kondensacyjne pojawiające się na Bałtyku świadczą o nieubłaganie zbliżającej się jesieni. Najczęściej tworzą się one w warunkach spływu zimnego powietrza nad cieplejsze wody Morza Bałtyckiego.

Wilgotny okres i chłodny w Polsce

Najnowsze prognozy modelu CFS rozczarują wielu mieszkańców naszej części Europy. Będzie to wyjątkowo chłodny i wilgotny koniec miesiąca. Zatem przesądzone jest, że sierpień zapisze się jako miesiąc zimny i wilgotny w naszej części Europy.

CFS sugeruje, że koniec sierpnia, to wyraźna dominacja niżowej pogody i silne opady, czasem także burze. Amerykański model wskazuje, że aura nie będzie nas rozpieszczać i ma być coraz bardziej jesiennie.

Pogoda długoterminowa do końca sierpnia 2021. Inwazja zimna będzie dotkliwa. Na upał nie mamy co liczyć. Wystąpią silne ulewy i burze w Polsce

Zimny CFS m.in w Polsce. Zbliżone prognozy innych ośrodków

Średnia anomalia temperatury na wysokości 2 m.n.p.g na obszarze Europy oraz obszarów przyległych w okresie od 23.08.2021 do 30.08.2021

chłód w polsce

Niekorzystnie wygląda także prognoza na przełom sierpnia i września, gdy temperatura w tym okresie ma być przeważnie poniżej normy wieloletniej. Prawdopodobnie górna zatoka niżowa zacznie odsuwać się na wschód, zatem opadów może być nieco mniej. Temperatury prawdopodobnie nieco wzrosną, ale na gorący okres synoptyczny na ten moment nie zanosi się.

niskie temperatury w polsce

Pogoda długoterminowa. Model GEFS zimny. Być może nieco ociepli się i mniej będzie padać na początku września

Najnowsze prognozy pochodzące z modelu GEFS wskazują na podobny trend, jaki widzieliśmy na danych z modelu CFS. Szczególnie chłodny okres synoptyczny będzie w okresie od 24.08.2021 do 29.08.2021. Wtedy to przez wiele dni temperatura ma znaleźć się znacznie poniżej normy klimatologicznej.

pogoda. niska temperatura w polsce

Ostatnie dni sierpnia, to w dalszym ciągu dominacja chłodnych mas powietrza, zatem koniec wakacji rozczaruje wszystkich tych, którzy zaplanowali wakacje na ostatnie dni sierpnia.

pogoda długoterminowa i chłód

Często temperatura nie będzie przekraczać 15-19°C na obszarze Polski. Koniec meteorologiczna lata z niskimi temperaturami

Najczęściej do końca sierpnia zobaczymy od 14°C do 20°C. Sporadycznie tylko temperatura przekroczy 21°C/22°C. Dni gorących nie widać, a tym bardziej upałów. Być może na początku września zrobi się cieplej, ale na bardzo wysokie wartości na termometrach nie mamy co liczyć.

Na mapach średnich anomalii od ECMWF chłód i dużo wilgoci. Zbliżona prognoza do amerykańskich ośrodków

Poniższa mapa dla Europy i obszarów przyległych wskazująca średnie odchylenie temperatury. Anomalie zostały obliczone w odniesieniu do 20-letniej modelowej klimatologii. Obszary, w których prognoza zespołowa nie różni się znacząco od klimatologii, zgodnie z testem WMW, są wygaszone.

chłód w polsce

ECMWF jasno sygnalizuje, że koniec sierpnia będzie zimny i wilgotny. Jest to więc prognoza identyczna jak w przypadku GFS oraz CFS.

zimno i wilgoć

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ