Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda będzie dynamiczna w nocy. Ulewy, deszcz ze śniegiem w Tatrach, ale przymrozki już nie wystąpią w Polsce

nizowa aura

Pogoda w nocy z 25/26 września okaże się dynamiczna w południowej części kraju. Zdarzą się ulewy, deszcz ze śniegiem w Tatrach. Przymrozki nie wystąpi już w naszej części Europy.

Niżowa pogoda zaczyna dominować w naszej części Europy

Ostatni dzień pierwszego jesiennego weekendu nie okazał się tak spokojny i z dużą ilością słońca jak wczorajszy. Dominowało umiarkowane zachmurzenie, ponadto ciągu dnia wzrastające do dużego, szczególnie na południu i wschodzie kraju. Dlatego też na tym obszarze występowały przeważnie przelotne opady deszczu. Noc z z niedzieli na poniedziałek będzie znacznie cieplejsza od ubiegłej, w której ubiegłej nocy wystąpiły przymrozki.

Napływ cieplejszego powietrza polarnego jest spowodowany odsuwaniem się klina wyżu z centrum w rejonie Morza Czarnego. W tym samym czasie od północnego-zachodu nasuwa się zatoka niżowa związana z niżem znad Morza Norweskiego o ciśnieniu 970 hPa. Co więcej płytki niż znad Węgier migruje na północny wschód, związane z nim zachmurzenie i opady zaznaczą się na południu kraju w najbliższych godzinach.

Duża dynamika w troposferze, w ostatnim tygodniu września

Należy wspomnieć o wcześniej wymienionym aktywnym niżu znad Morza Norweskiego w niedzielę i w pierwszych dniach nowego tygodnia będzie niejako „nurkował” na południe, wpływając na pogodę w centralnej części kontynentu od Wysp Brytyjskich przez Polskę po Białoruś i Rosję. Z tym niżem związane będą mniej lub bardziej gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak silny i porywisty wiatr oraz intensywniejsze opady deszczu. Na skutek zmian sytuacji barycznej oczekiwany jest w drugiej połowie tygodnia wzrost temperatury nawet do 20℃ na południu kraju.

Prognoza pola ciśnienia dla Europy i obszarów przyległych na 26.09.2022, 00Z według modelu GFS

Pogoda będzie dynamiczna w nocy. Ulewy, deszcz ze śniegiem w Tatrach, ale przymrozki już nie wystąpią w Polsce
Niżowa pogoda

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże. Okresami opady deszczu, na południu kraju okresami o natężeniu umiarkowanym, bez opadów jedynie w północno-wschodniej Polsce. Natomiast Tatrach możliwy deszcz ze śniegiem. Prognozowana wysokość opadów do 10 mm na południu kraju. Temperatura minimalna od 6°C, 8°C na północnym wschodzie do 7°C, 9°C na zachodzie i 11°C na południu kraju. Wiatr słaby, tylko w rejonach podgórskich Karpat umiarkowany i porywisty, południowy i południowo-zachodni. W Tatrach porywy wiatru do 60 km/h, w Bieszczadach do 70 km/h.

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na noc z 25/26 września 2022

niska temperatura w Polsce, lecz bez przymrozków
Pogoda nie przyniesie już tak niskich temperatur jak ubiegłej nocy

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz