Podczas gdy pogoda w Polsce jest raczej spokojna, w wielu regionach Świata występują obecnie bardzo niebezpieczne zjawiska pogodowe. Pamiętacie huragan Fiona, który opisywałem w piątek? Otóż wichura ta właśnie uderza w Kanadę. Poniżej kilka słów o sile tego zjawiska. We wpisie wrócę również do Europy, gdyż na Oceanie Atlantyckim rozwija się bardzo głęboki niż, który prawdopodobnie nosił będzie cechy orkanu. Niż ten przyniesie bardzo silny wiatr w części Europy. Na koniec wspomnę o zmianach, jakie przed nami w pogodzie w Polsce.
Wichura uderza w Kanadę. Jak silny jest ex huragan Fiona?
Sezon huraganów na Atlantyku rozkręca się w najlepsze. Według National Hurricane Center (część NOAA) obecnie na Atlantyku mamy 3 groźne depresje. Są to będący wciąż w fazie rozwoju IAN, Fiona, czyli ex huragan, które opiszę poniżej, oraz GASTON, który zbliża się do Europy.
Huragan Fiona wyrządził kilka dni temu olbrzymie szkody na Dominikanie i Puertoryko. Ponad milion ludzi nie miało dostępu do prądu. Huraganowi towarzyszyła silna wichura z wiatrem, który w momencie uderzenia w ląd sięgał 200 km/h. W wyspy uderzył nie tylko silny wiatr, lecz również ulewy. W wyniku powodzi i lawin błotnych śmierć poniosło kilkanaście osób. Powyżej mapa wiatru na niedzielny poranek. Widać, że wichura jest już daleko na północy od wspomnianych wysp. Przez weekend głęboki niż wędrował wzdłuż wschodniego wybrzeża. Właśnie uderza we wschodnie wybrzeże Kanady. Najbardziej narażona na ex huragan są Nowa Walia i Nowa Funlandia. Oczywiście niż, który dotarł do Kanady nie jest już tak silny jak huragan Fiona w najsilniejszym stadium „życia”. Obecnie wiatr, który uderzył w Kanadę ma siłę około 130-140 km/h. To oczywiście równie jest zjawisko niszczące. Jednak nie aż tak groźne jak choćby w rejonie Dominikany, czy Karaibów.
Orkan blisko Europy. Wichura uderzy na północnym zachodzie
Tak jak na zachodnim Atlantyku rozkręca się sezon huraganów, tak we wschodniej części Oceanu Atlantyckiego rozpoczynamy sezon na groźne orkany. Głęboki niż przechodzi obecnie na krańcach Europy północno wschodniej. Związana jest z nim wichura, która dziś i jutro uderzy w Islandię i Wyspy Brytyjskie.
W opisywanych regionach siła wiatru przekraczać będzie podczas najbliższych godzin nawet 130 km/h. To bardzo silny wiatr mogący przynosić szkody materialne. Z prognoz wynika, że wichura dotknie obecnie najbardziej Islandię i północ Wysp Brytyjskich, przede wszystkim Szkocję. Możliwe są tu szkody i utrudnienia w ruchu lotniczym. Modele numeryczne widzą, że to nie ostatnia wichura jaka uderzy w Wyspy Brytyjskie w przyszłym tygodniu. W okolicach piątku do Europy zbliży się kolejny bardzo głęboki niż.
Ten niż wpłynie dość mocno również na pogodę w Europie Centralnej. Spójrzmy co czeka nas w pogodzie w najbliższych dniach.
Znaczne zmiany w pogodzie nad Polską w kolejnych dniach
Dziś jeszcze w znacznej części kraju dobra pogoda związana z niżem Stefan. (sprawdź prognozę pogody na niedzielę). Jednak nadchodzą zmiany. Nie grozi nam może wichura tak silna jak w Kanadzie, czy na Wyspach Brytyjskich. Jednak w nasz region wraca strefowa cyrkulacja powietrza. Czekają nas kolejne niżę, więcej opadów deszczu. Wiatr również przybierze na sile. Już na początku tygodnia czeka nas sporo opadów.
Najwięcej opadów w poniedziałek i wtorek na południu kraju. Będą to opady przelotne, nie wykluczone są lokalne burze. Jeszcze silniejszych opadów spodziewamy się nad Polską w środę, kiedy to nad krajem znajdzie się płytki ośrodek niskiego ciśnienia wraz z frontem atmosferycznym. W drugiej części tygodnia nasili się również wiatr. Nie będzie to żadna wichura jednak wiatr w porywach osiągać może do 60-70 km/h.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie
2 komentarze do “Wichura 130-140 km/h uderza w ląd. Jesienny orkan dotrze do Europy. Zmiana pogody w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.