Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda będzie groźna. Gęste mgły marznące, opady powodujące gołoledź i mróz w części kraju

opady sniegu

zima w kraju i przedzimie

Pogoda w nocy z 3/4 grudnia 2022 okaże się groźna. Gęste mgły marznące, opady powodujące gołoledź i mróz w północnej połowie kraju.

Pogoda. Na początku weekendu przeszedł przez Polskę z południa na północ front ciepły. Dlatego też wzrosła temperatura

W sobotę Polska znalazła się na peryferiach wyżu znad Federacji Rosyjskiej. Ponadto z południa na północ, przemieścił się front atmosferyczny o charakterze ciepłym, za którym zaczęło coraz szerszym strumieniem płynąć cieplejsze powietrze polarnomorskie. Jednak znacznie chłodniejsze powietrze zalegało dziś na północy, natomiast dużo cieplejsze zaznaczyło się w południowej połowie kraju. Panował całkiem spory kontrast termiczny, który sięgał nawet 10 stopni. Najchłodniejszą stacją okazał się dziś Elbląg, gdzie zmierzono -3,7°C w najcieplejszy momencie dnia, w klatce meteorologicznej na wysokości 2 metrów. Najcieplej było natomiast w pasie dzielnic południowych. Najwyższa temperatura został odnotowana na posterunku pomiarowych IMGW-PIB w Krośnie, gdzie odnotowano 7,5°C.

Pogoda. Analiza sytuacji barycznej nad Europą i obszarami przyległymi, wykonana przez BPM Wrocław na 3.12.2022, 12 UTC

na pogodę wpływa wyż znad Rosji
Pozostajemy na peryferiach wyżu znad Rosji

Mróz, opady marznące i śnieg w Polsce

Dziś w wielu regionach występowało zachmurzenie duże i całkowite. Natomiast na południu, pojawiły się większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Szczególnie w północnej połowie kraju opady śniegu, w centrum także deszczu ze śniegiem. Gdzieniegdzie zdarzyły się także opady marznącej mżawki lub deszczu powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od -3°C na Warmii i Mazurach, około 1°C w centrum, do 7,5°C na południu Podkarpacia. Wiatr okazał się słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni. Pod koniec dnia w Sudetach porywy wiatru do 75 km/h.

Pogoda. Temperatura maksymalna na 3 grudnia 2022, 7:00-19:00 czasu lokalnego na stacjach pomiarowych IMGW-PIB w Polsce

pogoda w Polsce była dziś dynamiczna
Temperatura maksymalna, 3 grudnia 2022 na stacjach PSHM w Polsce

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na południu i południowym zachodzie. Miejscami opady śniegu, gdzieniegdzie deszczu ze śniegiem, na Śląsku głównie deszczu. Lokalnie, zwłaszcza w północnej połowie kraju opady marznącej mżawki lub deszczu powodujące gołoledź. Miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -4°C na Suwalszczyźnie do -1°C w centrum kraju i 1°C na Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. W Sudetach porywy wiatru do 100 km/h, w Tatrach do 70 km/h.

Pogoda. Alerty wydane w sobotę przez synoptyków IMGW-PIB dla Polski na godziny wieczorne i nocne w nocy z soboty na niedzielę

imgw ostrzega przed opadami marznącymi i mgłami
Alerty IMGW wydane w wielu regionach

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz