Pogoda. Spadnie ponad 10 cm śniegu w górach już w nocy z wtorku na środę. Wystąpią gdzieniegdzie przymrozki w Polsce. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy numeryczne.
Pogoda. Górna zatoka obecna na zachodzie, blokada Omega nad Polską. Wkracza jednak płytki niż z system frontów atmosferycznych
W dalszym ciągu obserwujemy rozciągający się z południa na północ przez całą środkową i północną Europę górną zatokę niżową sięgającą aż do Spitsbergenu i Nowej Ziemi. Ponadto po jego zachodniej stronie dostrzegamy kolejne niże atlantyckie przemieszczające się ku północy i ulegające wypełnieniu nad chłodnymi wodami między Grenlandią a Islandią. Jednakże jeden z nich zdołał się przebić się aż między północne Maroko i południe Hiszpanii. Ten wir niżowy z pokaźnym systemem zachmurzenia i opadów kieruje swoje cieplejsze masy powietrza na północ, do zachodniej Europy, ale bariera Alp powoduje, że za nimi przy podłożu utrzymują się jeszcze przedwiosenne temperatury, a jedynie chmury średnie i to w słabej formie przechodzą nad Bawarię i Czechy, a stąd pojawiają się nad południową i zachodnią Polską. Ponadto niż ten ściąga do Europy pył saharyjski.
W drugiej połowie tygodnia zaobserwujemy duży wzrost ciśnienia atmosferycznego. Wyż zasilany spływem powietrza z rejonu Arktyki umocni się. Ciśnienie w jego centrum przekroczy 1045 hPa. Modele pogodowe zgodnie prognozują, że będzie to najsilniejszy wyż od 2006 roku w naszej części Starego Kontynentu. Wysokie ciśnienie atmosferyczne utrzyma się przynajmniej do początku przyszłego tygodnia. Następnie zacznie wyraźnie spadać. Zanim jednak tak się stanie, to w nocy z wtorku na środę przejdzie niż z systemem frontów atmosferycznych.
SIGNIFICANT IMGWP-PIB, 15.03.2022, 18 UTC
Wtorek przyniósł głównie na wschodzie i południu zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Natomiast w pozostałej części kraju zachmurzenie umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie w północnej połowie kraju mogły zdarzyć się słabe opady deszczu na froncie okluzji. Ponadto południu nad morzem mogły powstać lokalne mgły ograniczające widzialność do 600 metrów. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały dziś od 8°C w dolinach karpackich i nad morzem do 11°C w centrum i 14°C, 16°C miejscami na południu. Pogoda w ciągu dnia była mało dynamiczna. Wiatr był na ogół słaby, z kierunków południowych i zachodnich.
Pogoda. Niż z systemem frontów przyniesie opady na południu kraju
Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie opady deszczu. Natomiast na południu również o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowana suma opadów od 10 mm do 15 mm. Głównie na obszarach podgórskich deszcz przechodził będzie w deszcz ze śniegiem i śnieg, w partiach szczytowych Sudetów i Karpat śnieg. Co więcej w obszarach podgórskich prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 8 cm.
Prognoza bezwzględnej topografii barycznej na 16.03.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według GFS
Szczególnie wysoko w górach o 10 cm do 12 cm. Lokalnie w północnej połowie lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą minimalnie od -3°C na północnym wschodzie i -1°C na Podhalu, około 2°C w centrum do 5°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 70 km/h. Wzrośnie dynamika w pogodzie.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 16.03.2022, 05Z według modelu ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC