Pył saharyjski dociera nad Polskę. Niebo będzie coraz bardziej zmętnione, a potem rozbudowa silnego wyżu z ciśnieniem 1050 hPa i mróz

Pył saharyjski dotarł nad Polskę. Niebo będzie coraz bardziej zmętnione, a następnie rozbudowa silnego wyżu i mróz w kraju.

Pył saharyjski nad Europą i Polską

Zmianie uległ rodzaj cyrkulacji atmosferycznej. Nad południowo-zachodnią, zachodnią i środkową Europę docierają zwiększone ilości pyłu saharyjskiego wprost z rejonu pustynnych rejonów Afryki. Zmętnienie nieba jest spowodowana wynoszeniem drobinek piasku i kurzu po wschodniej stronie odciętego układu niżowego, który jest ulokowany w okolicach Półwyspu Iberyjskiego oraz Maroka. Silny wiatr przenosi dużą porcję pyłu z Afryki. Największa koncentracja pyłu jest w zachodniej części Starego Kontynentu.

Prognoza koncentracji pyłu na mgr/m2 dla Europy i obszarów przyległych na 15.03.2022, 18 UTC

prognoza skirona

Pył saharyjski w wielu regionach

Jest to pierwszy w tym sezonie transport pyłu saharyjskiego do Europy. Objawia się on wyraźnym zmętnieniem nieba. Są regiony na zachodzie i południowym-zachodzie Starego Kontynentu, gdzie kolor nieba jest pomarańczowy. Największa koncentracja pyłów jest obserwowana we Francji oraz Niemczech, jak i też na Półwyspie Iberyjskim.

Z niżem „CELLA” jest związany układ frontów atmosferycznych. Niż ten lokuje się w rejonie w rejonie Półwyspu Iberyjskiego i Maroka. Pył jest przenoszony przez prąd strumieniowy do środkowej części Starego Kontynentu.

Sytuacja synoptyczna na 15.03.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według IMGW-PIB

fronty nad europą

Już dziś miejscami na zachodzie i południu Polski obserwujemy zwiększoną koncentracje pyłu znad Afryki. Dlatego też obserwujemy wyraźne zmętnienie nieba. Jest ono zdecydowanie mniej błękitne niż w ostatnich dniach.

Tak prezentowała się sytuacja w południowej Francji, 15 marca 2022

https://www.facebook.com/meteopyrenees/posts/1851292711738604

Każdego roku obserwujemy intensywny transport pyłu znad Afryki. Zazwyczaj ma to miejsce w okolicach kwietnia i maja. Sprzyja temu zazwyczaj specyficzne ulokowanie ośrodków barycznych nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami – czyli zazwyczaj ulokowanie niżów na zachodzie i południowym-zachodzie i wyżów na wschodzie Starego Kontynentu.

Prognoza koncentracji pyłu znad Afryki nad Europą i rejonami przyległymi

Pył saharyjski dociera nad Polskę. Niebo będzie coraz bardziej zmętnione, a potem rozbudowa silnego wyżu z ciśnieniem 1050 hPa i mróz

Pył znad Sahary ma największą koncentracje nad Półwyspem Iberyjskim oraz Francją i Niemcami

Jutro znaczna koncentracja pyłu znad Sahary wystąpi na Półwyspie Iberyjskim oraz częściowo we Francji, jak i też na obszarze Niemiec. Swoją obecność pył zaznaczy również na Wyspach Brytyjskich oraz w Krajach Beneluksu. Zmętnienie nieba obserwowana ma być również na Bałkanach. Nad Polską również pogorszona będzie przejrzystość nieba.

https://www.facebook.com/meteopyrenees/photos/a.734546970079856/1851310485070160/?type=3

Z prognoz numerycznych wynika, że będzie on obecny również w czwartek nad Polską. Możemy mieć do czynienia z dużym zmętnieniem nieba. Imponująco mogą wyglądać zachody i wschody słońca w wielu regionach naszego kraju. Ze szczególnym uwzględnieniem dzielnic zachodnich.

Pył saharyjski obecny nad Polską do czwartku. Potem rozbuduje się silny obszar wyżowy

Warto również wspomnieć, że w drugiej połowie bieżącego tygodnia po przejściu płytkiego niżu z układem frontów atmosferycznych umacniać się będzie kolejny silny wyż, który od Wolnego Instytutu Meteorologicznego w Berlinie otrzymał imię „Oliwer”. W środę centrum wyżu kontynentalnego ma być obecne nad północno-zachodnią częścią Federacji Rosyjskiej. Następnie z biegiem czasu antycyklon zacznie zbliżać się do Polski. Na przełomie 2 i 3 dekady marca obecny będzie nad Europą bardzo silny obszar wyżowy z kilkoma centrami. Według prognoz numerycznych rozciągać ma się on od Wysp Brytyjskich, przez Skandynawię aż po wschodnią część Starego Kontynentu.

Sytuacja synoptyczna na 16.03.2022, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według DWD

Niebo będzie coraz bardziej zmętnione, a potem rozbudowa silnego wyżu z ciśnieniem 1050 hPa i mróz

Pył znad Sahary, a potem bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne

Ciśnienie w centrum rozległego obszaru podwyższonego ciśnienia wzrośnie do bardzo wysokich wartości. Barometry wyskalowane do poziomu morza pokażą nawet 1050 hPa w Polsce. Prognozy modeli numerycznych wskazują na dużo pogodnego nieba, dlatego też nocami będą korzystne warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła. Oczekiwane są duże dobowe wahania temperatura. Za dnia temperatura ma być na plusie, gdyż insolacja w drugiej połowie marca jest już wystarczająco silna i długa, aby ogrzać podłoże oraz powietrze. Wyż ściągnie do Polski mocno wychłodzony, ale przejściowy strumień powietrza pochodzenia polarno kontynentalnego ze wschodu i północnego-wschodu, co spowoduje nocami mróz.

Prognoza ciśnienia atmosferycznego na 18.03.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według ECMWF

obszar wyżowy nad Polską

Na początku bieżącego tygodnia obserwujemy wysokie temperatury jak na drugą połowę marca. Prognozy sprawdziły się bardzo dobrze. Miejscami jest cieplej o nawet 2/3°C względem prognoz numerycznych. To tylko świadczy o skali adwekcji cieplejszego powietrza oraz bardzo silnej operacji słonecznej jak na marzec. Jednak po przejściu płytkiego niżu przez dzielnice południowe w nocy coraz większy wpływ zacznie mieć umacniający się obszar wyżowy.

Wyliczane ciśnienie na 19.03.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według ECMWF

Pył saharyjski dociera nad Polskę. Niebo będzie coraz bardziej zmętnione, a potem rozbudowa silnego wyżu z ciśnieniem 1050 hPa i mróz

Nieuniknione jest jednak przejściowe ochłodzenie w drugiej połowie tygodnia. Kulminacyjna faza ochłodzenia przypadnie na okolice weekendu. Wtedy to nad Polską będzie obecny silny wyż baryczny, w którego centrum ciśnienie może osiągnąć, a nawet przekroczyć 1050 hPa. Transport pyłu zacznie słabnąć, a nawet ustanie do Europy.

Mróz i przymrozki pod koniec tygodnia w Polsce. Ochłodzenie nie będzie jednak długie

Największe spadki temperatury nocami i w godzinach porannych wystąpią w ostatnie dni bieżącego tygodnia. Najbardziej odczuwalne mają być na południu i wschodzie kraju. Stopniowo ocieplać zacznie się z początkiem przyszłego tygodnia. Niewykluczone, że wraz z początkiem kalendarzowej wiosny temperatura przekroczy 14°C/16°C szczególnie w dzielnicach zachodnich i południowych. Natomiast bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne przekraczające 1040 hPa utrzyma się do około 21-22 marca 2022. Następnie zacznie spadać, lecz mamy pozostać jeszcze w obszarze wyżowym. Opadów do końca marca w dalszym ciągu niewiele.

Prognoza temperatury na wysokości 2 metrów n.p.g na 19.03.2022, 06 UTC według modelu kanadyjskiego GEM

Wyliczana wstępnie temperatura na 20.03.2022, 06 UTC według kanadyjskiego modelu GEM

Prognoza ciśnienia atmosferycznego na 20.03.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według modelu ECMWF

Pył saharyjski dociera nad Polskę. Niebo będzie coraz bardziej zmętnione, a potem rozbudowa silnego wyżu z ciśnieniem 1050 hPa i mróz

Wkrótce więcej informacji o sytuacji pogodowej w Europie oraz Polsce