26 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Padł rekord temperatury. Upał w październiku

Rekord temperatury

Za nami gorący okres w pogodzie w Europie Południowowschodniej i Centralnej. Miniony weekend przyniósł temperatury blisko rekordu w Polsce. Jednak w Europie są miejsca, gdzie rekord temperatury za październik został pobity. Tak stało się na Węgrzech, gdzie w sobotę 3 października było naprawdę gorąco. Na południu kraju panował upał.

Dotychczasowy rekord temperatury za października na Węgrzech ustanowiony został w roku 1985, kiedy to słupki rtęci wskazały 30,1 stopni Celsjusza. W sobotę 3 sierpnia termometry na południu kraju również przekroczyły trzydziestki. Mieliśmy do czynienia z upałem.

Powyższa grafika pochodzi ze strony Met.hu. Potwierdza ona wystąpienie trzydziestek na termometrach na południu kraju. Oficjalny rekord temperatury za październik padł w mieście Kemes na południu kraju. Jako ciekawostkę podamy, że miasto to leży w tym samym komitacie, gdzie padł poprzedni rekord. Temperatura zmierzona 3 października w mieście Kemes wynosiła 30,8 stopni Celsjusza.

Warto zaznaczyć, że w niedzielę 4 października przez Węgry przetoczył się front atmosferyczny, który przyniósł załamanie pogody. Przez kraj przeszły silne burze a temperatura w ciągu doby spadła o ponad 20 stopni Celsjusza.

Aktualną temperaturę w Polsce i Europie sprawdzać można pod tym adresem.