Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na październik 2022. Czy będzie złota polska jesień, czy też pojawią się zgniłe wyże, wichury i burze?


Pogoda długoterminowa na październik 2022. Sprawdzamy, czy będzie złota polska jesień, czy też pojawią się zgniłe wyże i burze dla Polski.

Pogoda długoterminowa. Czy październik przyniesie więcej dni ze złotą polską jesienią?

Rozpoczął się 10 miesiąc roku, zatem jest to drugi miesiąc kalendarzowej jesieni. Sprawdzimy, czy mamy jeszcze szanse na okresy złotej polskiej jesieni w październiku, a nawet babiego lata. Wiele jednak wskazuje, że dominować ma wzorzec zmiennej pogody spowodowany częstym przechodzeniem cyklonów z frontami atmosferycznymi przez naszą część Europy. Czasem mogą wystąpić okresy ze zgniłymi wyżami.

Wstępne prognozy numeryczne pokazują nam miesiąc powyżej normy, jeśli chodzi o temperaturę. Na przeważającym obszarze naszego kraju ilość opadów ma być w normie, bądź lekko powyżej normy klimatologicznej dla 10 miesiąca roku. Za sprawą na ogół wysokiej temperatury i sporej wilgotności gleby mogą występować sprzyjające warunki do grzybobrań.

Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na październik 2022 według modelu CFSv2

Pogoda na październik 2022. Czy będzie złota polska jesień, czy też pojawią się zgniłe wyże, wichury i burze?
Niżowa pogoda we wzorcach ciśnienia

Niżowy wzór pogody w prognozach modeli

Najczęściej pogodę w październiku kształtować będą niże z północnej części Starego Kontynentu. Czasem zaznaczą się okresami antycyklony, które ustabilizują warunki atmosferyczne. Jednak nie zawsze wyże baryczne przyniosą pogodną aurę. Mogą zdarzać się zgniłe antycyklony. Mogą pojawić się czasem wały wysokiego ciśnienia, które zablokują na dłuższy okres czasu wpływ niżów barycznych. Nie powinno jednak zabraknąć opadów, fal silniejszego wiatru, a nawet lokalnych burz. Szczególnie w zasięgu cyrkulacji strefowej atmosfery. Silniejszy wiatr, zwłaszcza w obrębie struktur konwekcyjnych pojawi się na początku miesiąca. Szczególnie w zasięgu struktur konwekcyjnych z lokalnymi burzami 2 i 3 października 2022. Szerzej o dynamicznej pogodzie pisaliśmy na łamach naszego portalu.

Prognozowana anomalia temperatury na październik 2022 według modelu CFSv2

pogoda w październiku 2022
Wilgotna pogoda w październiku 2022

Jest szansa, że najnowsze prognozy sezonową sprawdzą się na październik 2022. Trzeba przyznać, że z prognozami anomalii temperatury na wrzesień nie sprawdziły się. Pomyliły się modele ze wszystkich ośrodków meteorologicznych i niepoprawnie określiły trend temperatury na pierwszy miesiąc jesieni. Wyszła jedynie anomalia opadów powyżej normy, gdyż dominował w prognozach niżowy wzór pogody. Średnia anomalia wyniesie od około 0,75°C do 1,25°C na przeważającym obszarze Polski. Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od około 7°C do 9°C poza obszarami górskimi. Przy niskiej temperaturze i dużej ilości opadów poprawiać ma się znacznie sytuacja hydrologiczna.

Pogoda. Prognozowana anomalia temperatury na październik 2022 według modelu CFS

październik 2022
Prognoza anomalii temperatury na październik 2022

Jest szansa na przekroczenie 20°C w pierwszej dekadzie października 2022

Rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami sprzyjać ma na ogół adwekcji umiarkowanie ciepłych, a czasem bardzo ciepłych mas powietrza. Zdarzyć mogą się jednak okresy z przymrozkami. Głównie nocami i w godzinach porannych w obszarach przejaśnień oraz rozpogodzeń. Śnieg padać ma głównie w górach i na obszarach podgórskich. Jeszcze w pierwszej dekadzie października doświadczymy dni z temperaturą w przedziale 18°C-22°C. Szczególnie w okresie od około 5.10.2022 do 9.10.2022.

Pogoda. Prognozowana maksymalna temperatura na 10 dni według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych

pogoda. jest szansa na przekroczenie 20 stopni
przekroczenie 20 stopni w Polsce możliwe

Reasumując, miesiąc październik powinien zapisać się powyżej normy termicznej na przeważającym obszarze Polski. Będzie wiele dni z temperaturą lekko powyżej normy, a nawet znacznie powyżej normy klimatologicznej. Spodziewamy się jednak okresów z niską i umiarkowaną temperaturą. Prognozowane są jednak dni, a nawet tygodnie z ujemną anomalią temperatury. Przymrozki mogą występować na nizinach, ale częstsze będą w górach i na obszarach podgórskich. Spodziewamy się również okresów ze wzmożoną cyrkulacją strefową, gdy warunki okażą się zmienne, nawet z silniejszym wiatrem o skali wichury. Może jednak dochodzić do stabilizacji warunków pogodowych, wtedy to w warunkach niewielkiego gradientu ciśnienia, formować mają się mgły, zamglenia i podinwersyjne chmury, może nasilić się problem smogu w środowisku niewielkiej prędkości wiatru. Jesienna aura z dużą ilością chmur ma przeważać w październiku, czasem jednak będą okresy cieplejsze z lokalnymi przekroczeniami 20°C. Już w kolejnych dniach opublikujemy kolejną prognozę w oparciu o zaktualizowany model ECMWF.

Fanipogody.pl