Dynamiczna pogoda w kolejnych dniach. Cyrkulacja strefowa da się we znaki. Sporo opadów przelotnych, burze i silny wiatr w Polsce

Dynamiczna pogoda w pierwszych dniach października. Warunki pogodowe okażą się zmienne za sprawą aktywnej cyrkulacji strefowej. Będzie sporo przelotnych opadów konwekcyjnych, gdzieniegdzie rozproszone burze. Pojawią się również silniejsze porywy wiatru. Niektóre ze struktur konwekcyjnych mogą być bardzo fotogeniczne, dlatego zalecamy szczególnie w niedzielę i poniedziałek obserwować niebo.

Na początku rozpoczynającego się miesiąca będziemy pod wpływem cyrkulacji strefowej. Często przemieszczać będą się aktywniejsze zatoki niżowe wraz z frontami atmosferycznymi. Do naszej części Europy ma docierać wilgotne, chwiejne powietrze polarnomorskie znad Atlantyku Północnego. W masie polarnej z powodzeniem tworzyć będą się chmury kłębiaste o znacznej rozciągłości pionowej. Ośrodkom konwekcyjnym towarzyszyć mają się opady deszczu, drobnego gradu z uwagi na nisko położoną izotermę zero. Gdzieniegdzie mogą być to obfite opady, które spowodują zabielenie krajobrazów. Ponadto w przerwie pomiędzy opadami, pojawią się większe przejaśnienia a nawet rozpogodzenia. Z uwagi na panującą w naszej części Starego Kontynentu dużą różnice ciśnienia, wzrośnie wyraźnie prędkość wiatru z sektora zachodniego. W zasięgu konwekcji porywy wiatru mogą sięgać miejscami do 50-75 km/h.

Dynamiczna pogoda za sprawą cyrkulacji strefowej. Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 3 dni według modelu GFS

dynamiczna pogoda w Polsce
Niżowa pogoda w Polsce

Dynamiczna, niżowa aura w pierwszych dniach nowego miesiąca w Polsce

Już w sobotę, 1 października 2022 przemieszczać ma się przez Polskę front zokludowany. Dziś w drugiej części dnia nasunie się nad północno-zachodnią część naszego kraju, zachodnią i południowo-zachodnią część naszego kraju. Z biegiem godzin strefa frontowa przesuwać ma się na wschód. Już w nocy z soboty na niedzielę dotrze on nad wschodnie dzielnice Polski. Przejście frontu objawi się wzrostem zachmurzenia do dużego i całkowitego. Strefie frontowej towarzyszyć będą opady deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym, gdzieniegdzie i okresowo nawet silnym. Jednak na tyłach frontu okluzji chłodnej, płynąć ma znacznie chłodniejsze, wilgotniejsze i niestabilne powietrze o cechach polarnych. Wyładowania atmosferyczne są najbardziej prawdopodobne na południowym i południowo-zachodnim Bałtyku. Burz nie można wykluczyć w środowisku chłodnej masy również w dzielnicach północnych. Ze szczególnym uwzględnieniem wybrzeża. Zjawiska burzowe mogą występować na północy kraju również po zachodzie słońca. Opady i zjawiska burzowe można śledzić na radarze burz i opadów online.

Dynamiczna niżowa pogoda. Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 2.10.2022, 12 UTC według modelu ECMWF

burze w chłodnej masie PPm
Niżowa pogoda, dużo opadów konwekcyjnych i rozproszonych burz

Fotogeniczna konwekcja masowa w chłodnej masie w niedzielę i poniedziałek

Ponadto szczególnie duża ilość komórek opadowo-burzowych związanych z masowo tworzącą się konwekcją adwekcyjną w powietrzu polarno-morskim znad północnego Atlantyku prognozowanych jest podczas całej jutrzejszej oraz poniedziałkowej doby. Wówczas to właśnie wtedy w troposferze wystąpi pewna niestabilność, która doprowadzi do tworzenia się fotogenicznych struktur kłębiastych i kłębiasto-deszczowych z rozwiewanymi smugami opadowymi czy malowniczymi podwójnymi tęczami, wałami szkwałowymi, ale także chmurami Mammatus. Dlatego zwłaszcza w niedzielę i poniedziałek zalecamy uważnie obserwować niebo pod kątem rozwoju chmur Cb. Wiele z nich może być niezwykle malowniczych.

Dynamiczna aura na początku przyszłego tygodnia. Opady i rozproszone burze w wielu regionach. Wyliczane orientacyjne ciśnienie, zachmurzenie i opady na 3.10.2022, 12 UTC według modelu ECMWF

Dynamiczna pogoda za sprawą cyrkulacji strefowej

W pierwszych dniach października temperatura maksymalna w okresie sobota – poniedziałek ma oscylować w przedziale od 8 °C do 17 °C. Wyraźnie chłodniej będzie w rejonach podgórskich. Natomiast najcieplej ma być w rejonach południowo – zachodnich, zachodnich, częściowo południowych oraz w centrum kraju. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową prognozą pogody na 1 października 2022 dla Polski.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na najbliższe 3 pierwsze dni października według modelu GFS

dynamiczna pogoda
Całkiem ciepło jak na początek października

Fanipogody.pl